Jemen
Jemen to jeden z krajów arabskich, który pomimo otoczenia przez paliwowych gigantów wyróżnia się wyjątkowo niskim poziomem rozwoju gospodarczego. O jego kondycji może z pewnością świadczyć aż 35-cio procentowe bezrobocie oraz wysokie zadłużenie, sięgające 39%. Jemen jest republiką, której funkcjonowanie określa konstytucja z 1991 roku. Kraj cechuje też strategiczne położenie nad cieśniną Bab al-Mandab łączącą Morze Czerwone i Zatokę Adeńską, jednym z najbardziej zatłoczonych szlaków żeglugowych
Zabytkowe stare miaste w stolicy Jemenu Sanie
Geografia
Jemen jest republiką leżącą na Półwyspie Arabskim, a konkretnie na jego południowym brzegu. Geograficznie należy do Azji, ale w jego obszarze znajduje się też afrykański archipelag Sokotra. Graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską oraz posiada dostęp do trzech akwenów wodnych: Morza Arabskiego, Zatoki Adeńskiej oraz Morza Czerwonego. Długość granic, to 1746 km, w tym z Arabią Saudyjską 1458 km. Linia brzegowa wynosi 1 906 km. Administracyjnie Jemen jest podzielony na 20 prowincji (muhafazah). Najważniejsze miasta kraju to stolica Sana oraz Aden, Ta’izz, Al-Hudajada i Al-Mukalla. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, z przewagą wyżyn i pasm górskich. Najwyższym szczytem jest Nabi Szujab o wysokości 3760 m npm. W północnej części Jemenu leży pustynia Ar-Rab al-Chali. Bardzo zróżnicowana jest tez ilość rocznych opadów, która waha się od 80 mm na wybrzeżach do 800 mm w górach. Na pustyni nie pada niekiedy nawet przez 10 lat. W Jemenie jest też zawsze ciepło, bowiem nawet styczniowe temperatury oscylują wokół 25 stopni. System wodny jest też ubogi. Występują tu rzeki okresowe, nieurodzajne gleby i karłowata roślinność.
Historia
Dowody na istnienie na terenach dzisiejszego Jemenu państw minejskich wskazują na około 1200 lat pne, co oznacza imponujący dorobek historyczny. Od X do II wieku pne istniało tu też legendarne Królestwo Saby, którego istnienie zakończyli Himjaryci, a następnie Abisyńczycy. W VI wieku naszej ery na terenie obecnego Jemenu istniała wszechpotężna Persja, a arabskie panowanie trwało do XVI wieku, kiedy to przejęli je Turcy. Z kolei panowanie osmańskie w Jemenie Północnym zakończyło się na początku XIX wieku, a społeczeństwo obrało kierunek rozwoju prowadzący do powstania Jemeńskiej Republiki Arabskiej ze stolicą w Sanie. Pozostała część terenów do roku 1967 pozostawała pod administracją brytyjską. Uzyskanie niepodległości zaowocowało powstaniem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu. Do zjednoczenia kraju doszło dopiero w 1990 roku. Był to dopiero początek jedności kraju, bowiem rok 1994 pozostaje pod znakiem wojny domowej i kolejnej próby podzielenia kraju. Kolejne protesty miały miejsce w 2011 roku. Pomimo to już drugą siedmioletnią kadencję sprawuje prezydent Ali Abdullah Salih.
Ludzie
Jemen zamieszkuje około 25 milionów ludzi, a przeciętne zagęszczenie kraju jest nieduże, bo wynosi zaledwie 44 osoby na jeden kilometr powierzchni. Oczywiście wydatny wpływ na to maja tereny pustynne, które są niezamieszkałe, dzięki czemu wzrasta zagęszczenie w miastach, w których zamieszkuje trzecia część ludności kraju. Tych ostatnich nie jest zbyt wiele. Większość obywateli Jemenu to ludność arabska. Tylko nieliczne wyjątki pochodzą z Afryki, Europy lub Indii. Struktura społeczeństwa sprawia, że wszechobecny jest w tym kraju islam, a życie toczy się zgodnie z muzułmańskim kalendarzem i religijnymi przykazaniami. Muzułmanie stanowią w Jemenie aż 99,93% populacji. Poza nimi znajduje się tu także niewielka grupa katolików (0,03%), wyznawców prawosławia (0,02%), protestantów (0,01%), żydów (0,01%).Szczególnie wysoki jest też przyrost naturalny w tym kraju, według którego w okresie najbliższych 40 lat liczba ludności ma się podwoić.
Gospodarka
Pomimo położenia na Półwyspie Arabskim, gdzie skupiają się najwięksi naftowi potentaci świata sam Jemen nie należy do krajów bogatych. Pomimo istnienia w Jemenie złóż ropy naftowej to nie ona jest podstawą utrzymania obywateli, ale rolnictwo, w którym pracuje ponad połowa zatrudnionej ludności kraju. Uprawia się tu zboża, warzywa i owoce, kawę, bawełnę, rośliny strączkowe, poławia ryby i owoce morza oraz hoduje wielbłądy, owce, kozy, bydło i ptactwo domowe. Z kolei ropa naftowa stanowi podstawowy produkt eksportowy oraz filar dochodu narodowego. Inne eksportowane produkty to kawa oraz suszone i solone ryby. Najważniejszym skupiskiem przemysłu jest miasto Aden. Pomimo takiej skarbnicy PKD w tym kraju wynosi zaledwie 800 dolarów amerykańskich na jednego mieszkańca. Problemem jest bardzo wysokie bezrobocie, przekraczające 30% w skali kraju, co jest równoznaczne z wysokim stopniem biedy. Maleje natomiast zadłużenie Jemenu.
Informacje ogólne:
Powierzchnia: 527 968 km²
Liczba ludności: 23 495 361
Gęstość zaludnienia: 44 osób/km²
Język urzędowy: arabski
Ustrój polityczny: republika
Stolica: Sana
Jednostka monetarna: 1 rial jemeński
Religia dominująca: islam
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |