Japonia
Japonia, czyli "Kraj Wschodzącego Słońca" to bez wątpienia jedno z najbardziej interesujących miejsc na świecie. Fascynująca kultura i nieszablonowy styl życia, niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności, niecodzienna synteza natury i postępu technologicznego. Japonia zajmuje obszar 377 435 km kw. Stolicą jest Tokio, które zamieszkuje 8 mln mieszkańców. Językiem urzędowym jest język japoński. Ustrój monarchia konstytucyjno-parlamentarna. Głowa państwa cesarz Akihito.
Japonia to wyjątkowe przywiązanie do tradycji i konwenansów.
Symbole i ceremonie
Samuraj, gejsza, sumo, sushi, origami, ogrody japońskie, zielona herbata, sake to pojęcia wszystkim chyba znane. Różnorodność Japonii jest ogromna, a jej poznawanie to niekończąca się przygoda. Ceremonia herbaciana, jest typowo japońską formą estetycznego spędzania czasu, polegającą na podawaniu i piciu zielonej herbaty. Zwyczaj organizowania spotkań towarzyskich w celu picia matcha rozpowszechnił się wśród wyższych warstw społecznych w XIV wieku. W kategoriach estetycznych, ceremonia herbaciana polega na podziwianiu pomieszczenia, w którym się odbywa, przylegającego do niego ogrodu, naczyń i przyborów służących do podawania herbaty, a także dekoracji wnętrza, na przykład wiszącego zwoju czy kompozycji z kwiatów. Istnieją szkoły ,w których uczy się sztuki parzenia i picia herbaty. Szkoły te różnią się między sobą szczegółowymi regułami, ale zachowują istotę ceremonii herbacianej.
Statystyki
Japonia z liczbą ludności 128 mln osób Japonia zajmuje 10. miejsce w świecie. Według danych ONZ i WHO, przeciętna długość życia jest najwyższa w świecie. Japonia jest krajem wysoko rozwiniętym, drugą potęgą gospodarczą świata. Japonia zajmuje czwarte miejsce pod względem eksportu i szóste jako importer.
Architektura
Domy i mieszkania japońskie bardzo różnią się między sobą. W wiejskich regionach Japonii można jeszcze znaleźć tradycyjne domy z drewna i gliny, kryte dachówką. Przed drugą wojną światową wiele z tych domów kryto słomą ryżową. Lato w Japonii jest gorące i wilgotne, więc domy buduje się tak, aby były przewiewne. Rozsuwane drzwi i okna są zrobione z papieru i drewna. Można je wyjąć, jeśli chce się z dwóch małych pokoików zrobić jedno duże pomieszczenie. Podłoga w przedsionku, przedpokoju i kuchni jest drewniana. Pozostałe pokoje są wyłożone trzcinowymi matami. Jedną z najstarszych form architektonicznych zachowanych w Japonii do dziś jest architektura świątyń. Świątynia Ise-jingu w Ise, w prefekturze Mie, o nieznanym pochodzeniu, jest szczególnie ważnym pomnikiem architektonicznym. Prosta konstrukcja z niemalowanego japońskiego cyprusu oddaje wygląd i duchowy charakter dawnej architektury japońskiej, projektowanej w sposób zapewniający harmonijne wtopienie się w otaczający krajobraz.
Kultura
W Japonii obowiązują odmienne niż w Europie zasady obyczajowe. Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, należy respektować ważniejsze zwyczaje miejscowe: nie wchodzić w butach do domu czy świątyni, nie używać mydła w wannie (wanna służy do relaksu), wystrzegać się wycierania nosa w miejscach publicznych. W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków. Właściwym gestem przy powitaniu czy pożegnaniu jest ukłon. Wsiadając do metra czy autobusu, należy ustawić się w kolejce osób oczekujących. Japończycy zwykle jedzą pałeczkami. Nakrywając do stołu, stawiają po lewej - miseczka z ryżem, a po prawej - z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Prawą ręką trzyma się pałeczki, a lewą podnosi miseczkę z ryżem lub zupą. Tylko zupę pije się prosto z miseczki - do innych talerzy i miseczek sięga się pałeczkami.
Religia
W Japonii nie ma jednorodności religijnej, a do najczęściej spotykanych wyznań należą: shintoizm, buddyzm, konfucjonizm, taoizm i chrześcijaństwo. Dla przeciętnego Europejczyka poza tym ostatnim wszystkie religie japońskie są podobne, ale nie dla samego japończyka. Ten ostatni, jeśli jest wyznawcą, to faktycznie oddanym i praktykującym. W telewizji często można zobaczyć bardzo charakterystyczne dla japońskich religii obrzędy, jak palenie kadzideł czy ołtarzyki ze zdjęciami. Shintoizm to pierwotna religia Japończyków sprowadzająca się do oddawania czci wielorakim bóstwom, określanym jako kami. Mogą to być zwierzęta lub przyroda nieożywiona. W shintoizmie ważne jest tzw. oczyszczenie. Z kolei buddyzm trafił do Japonii za sprawą Chińczyków. Podstawowe jego zasady zawarte są w tzw.: Czterech Szlachetnych Prawdach: 1. istnieje cierpienie, 2. źródłem cierpienia jest pragnienie, 3. porzucenie pragnienia drogą do ustania cierpienia, 4. jest osiem sposobów porzucania pragnienia. Konfucjanizm i taoizm to doktryny filozoficzne, pochodzenia chińskiego.
Miasta
Największe miasta Japonia to : metropolia Tokio, Kioto, Jokohama, Sapporo, Osaka, Kobe, Fukuoka. Pośród atrakcji turystycznych tego wspaniałego kraju znajdziemy mnóstwo czarownych górskich zakątków, parków narodowych, pereł architektury czy ogrodów kuszących odpoczynkiem od miejskich dżungli. Zwiedzając Japonię tak naprawdę warto zgłębić jej niepowtarzalną kulturę. Poznać historię samurajów i ich kodeks bushido będący dziś podstawą funkcjonowania społeczeństwa japońskiego, kim są gejsze, czym jest manga, jak układa się ikebanę czy wiersze haiku. Japonia bardzo różni się od wielu krajów i to czyni ją tak tajemniczą, piękną i wyjątkową.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Japonia
Powierzchnia: 372 313 km2
Ludność: 127 078 679; km2 336,3
Stolica: Tokio
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Waluta: jen
Język: japoński
Religie: shintoizm i buddyzm 94%, chrześcijaństwo 1,4%
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |