Izrael
W 1949 roku zakończyła się I wojna izraelsko-arabska, bo państwa muzułmańskie nie zgodziły się na istnienie Izraela w granicach wyznaczonych przez ONZ. W wyniku wojny, zwanej przez Izraelczyków wojną o niepodległość, ich państwo potwierdziło suwerenność i rozszerzyło granice ponad te proponowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Od tej pory było jeszcze kilka wojen, zakończonych traktatami pokojowymi z sąsiadami – Egiptem i Jordanią. Granica z Palestyną ciągle w ogniu.
Symbole religijne i świątynie w Izraelu można spotkać na każdym kroku
Świadomość narodowa
Trudno znaleźć naród, którego historia byłaby tak bogata, miała taki wpływ na ludzkość w przeszłości i obecnie. Naród tak doświadczony przez historię i tak rozproszony po świecie. Naród, którego przodkowie stali się protoplastami wszystkich wyznawców wielkiej religii, jaką jest chrześcijaństwo. Czy obywatele Izraela mają tego świadomość na co dzień? Jak żyją w kraju, w którym narodził się i umarł Jezus? W kraju zwalczanym przez islamskich fundamentalistów i jednocześnie mającym wsparcie świata zachodniego z największym jego mocarstwem, Stanami Zjednoczonymi? Jednocześnie większość państw, w tym także Polska, nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, choć tak stanowi tamtejsze prawo. Ambasady mieszczą się w Tel Awiwie. Wynika to z faktu, że niejasny jest status Jerozolimy. W przyszłości, we wschodniej części miasta stolicę chce mieć Palestyna.
Codzienność
W Izraelu żyje się w ciągłym zagrożeniu. Wysadzane są autobusy, domy, restauracje, giną żołnierze, cywile, dzieci. Mimo to, co dla nas niewyobrażalne, życie toczy się normalnie. Ludzie spotykają się w lokalach, bawią się w klubach i dyskotekach. Widać jednak pewna czujność, od razu zauważa się dziwne przedmioty, mężczyzn z reklamówkami. Nic dziwnego, w tym kraju każdy kogoś opłakuje. Często w miejscach publicznych zdarzają się sytuacje, kiedy nagle rozdzwaniają się komórki. Wtedy nie trzeba pytać, co się stało, bo wiadomo – zamach. Pytanie brzmi: „Ile osób zginęło”.
Życie i poglądy
Izrael nie potrzebuje konstytucji, bo ludzie żyją według Tory – świętej księgi Żydów. Są religijni, życzliwi i usłużni. Nie ma tam napadów, nikt się nie bije. Wieczorem kobiety mogą spokojnie wracać z dyskoteki, nic im nie grozi. Jest też inna twarz Izraelczyków, nie bogobojnych, ale nastawionych na konsumpcję. Sprzyja temu ciągłe zagrożenie i myślenie: „Po co płacić rachunki, skoro jutro może mnie nie być?” Wzniosłe zasady, obowiązujące niegdyś w kibucach, powoli zaczynają zanikać. Ale w siłę rosną też ortodoksyjni Żydzi. Są w stanie spalić obiekty użyteczności publicznej, jeśli są na nich nieprzyzwoite reklamy, czy plakaty. Przerywają imprezy, odbywające się w szabat. Wpływają na życie polityczne kraju, na przykład doprowadzając do dymisji wysoko postawionych urzędników. Jeden z nich musiał zrezygnować ze stanowiska, bo popierał budowę basenów i dla mężczyzn, i dla kobiet.
Turyści
Jednak z niczym nie da się porównać podróży do Ziemi Świętej lub wczasów nad Morzem Martwym. Miejsca znane z Ewangelii przyciągają Polaków, mimo zagrożenia. Może dlatego, że naród jest bardzo dobrze nastawiony do turystów, znając wartość zostawionych przez nich pieniędzy. Turyści muszą jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno fotografować obiektów i instalacji wojskowych. Trzeba tez uważać na kierowców, bo jeżdżą brawurowo. Dlatego też nie warto podróżować tym kraju własnym samochodem. Na drogach i parkingach jest tłok, a komunikacja publiczna, dobrze zorganizowana.
Sport
Izraelczycy dbają o kondycję fizyczna, a dzięki temu obiekty sportowe są sporą atrakcją również dla turystów. Można nurkować, jeździć konno, grać w tenisa, golfa, pływać i... jeździć na nartach. Klimat jest korzystny i większość dyscyplin można uprawiać przez cały rok. Również miłośnicy wydarzeń kulturalnych znajdą coś dla siebie, bo wybór jest ogromny. Koncerty, festiwale, kina komercyjne i awangardowe, spektakle, happeningi.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Państwo Izrael
Powierzchnia: 20 700 km2
Ludność: 7 482 000; km2 351
Stolica: Jerozolima
Ustrój: republika parlamentarna
Waluta: 1 nowoizraelski szekel = 100 agorot
Język: hebrajski, arabski, angielski
Religie: judaizm 82%, islam 14%, chrześcijaństwo i inne 4%
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |