Indie
Jeśli chcemy wypocząć lekko, łatwo i przyjemnie, nie jedziemy do Indii. To nie jest kraj dla ludzi wrażliwych, szukających spokoju i miłych, niekoniecznie ekstremalnych wrażeń. Jeśli wyobrazimy sobie najbardziej zaniedbany i zacofany zakątek w najbiedniejszym miejscu Europy, to nie da nam nawet cienia wyobrażenia o indyjskiej ulicy. Zawartość rynsztoków płynąca wąskimi uliczkami, sterty śmieci i grzebiące w nich kozy, świnie, psy, szczury, małpy oczywiście święte krowy.
Indie są znane z fascynującej kultury i pięknych zabytków
Miasta-molochy
Problemem w Indiach są kieszonkowcy, nieuczciwi sprzedawcy, rikszarze i taksówkarze, głównie na lotniskach. Może się zdarzyć, że rikszarz odmówi podwiezienia nas w wybrane miejsce, bo akurat wybuchły tam zamieszki nietykalnych – ludzi z najniższej kasty. Jednak wieczorem może być już spokojnie, bo władze wydały rozporządzenie, że można strzelać do każdego nietykalnego. Osoby pragnące wyciszenia, muszą szerokim łukiem omijać hinduskie miasta. Trudno powiedzieć, czy jest w nich więcej bezpańskich psów, czy żebrzących dzieci. Trudno przyzwyczaić się też do okaleczonych ludzi, których często widuje się na ulicach.
Turystyka
Przed wyjazdem do Indii należałoby się zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Po monsunie grozi też malaria. Wodę pijemy tylko przegotowaną i butelkowaną. Cudem można określić fakt, że Hindusi żyją po wypiciu wody z rzek i różnych cieków, w których wykonuje się wszystkie inne codzienne czynności. Można znaleźć dobre hotele restauracje, galerie handlowe, ale to nie będą prawdziwe Indie. Bo mimo tych zdumiewających, łagodnie mówiąc, odmienności o Indiach się marzy i Indie się odwiedza. Coraz częściej. Najlepiej w podróż jak ze snu wybrać się od października do kwietnia. W innych miesiącach jest albo za gorąco, albo za mokro. Trzeba by lata jeździć po tym, siódmym pod względem powierzchni i drugim, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, państwie na świecie, żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. Co zwiedzimy podczas jednej wyprawy zależeć będzie od tego, czy sami zaplanowaliśmy wyjazd, czy zrobiło to za nas biuro podróży.
Atrakcje
Są jednak obowiązkowe punkty programu, do których na pewno należy Stare Delhi, dawna stolica Indii, jedno z najstarszych miast świata. A w nim: Jama Masjid (Wielki Meczet) - największy meczet Indii powstały w XVII w., dzieło budowniczego Taj Mahal, mogący pomieścić 25 tysięcy. Ten sam projektant odpowiada za ogrom i dostojeństwo Czerwonego Fortu – dowód świetności Wielkich Mogołów, nazwanego tak z powodu budulca. Z kolei Nowe Delhi, stolica Indii zaprasza do zwiedzania Grobowca Humajuna, szesnastowiecznego grobowca mogolskiego cesarza, Kutab Minar - zespołu budowli z XII w. z 73-metrową wieżą, India Gate – odpowiednik naszego Grobu Nieznanego Żołnierza. Miasto Agra leży około 200 km od Delhi. To dawna stolica wielkich Mogołów, do której w XVI i XVII wieku ciągnęli podróżnicy z całego świata, bo słynęła z rzemiosła, literatury, malarstwa, filozofii i nieprzebranych bogactw. Główne atrakcje to kolejny Czerwony Fort i symbol Indii oraz wielkiej miłości Taj Mahal. Architektoniczny cud świata został zbudowany w XVII w. na zlecenie Szach Dżahana, po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal.
Indyjskie forty
Kolejnym przystankiem na trasie podróży będzie Jaipur, stolica Radżastanu, najbardziej egzotycznego i najbarwniejszego regionu Indii. W różowym mieście, nazwanym tak od koloru ścian budynków, koniecznie musimy zajrzeć na targ po arcydzieła tamtejszego rzemiosła i do Hawa Mahal – „Pałacu Wiatrów” z XVIII w., w którym podziwiać można m.in. zbiory malarstwa mogolskiego, broni i cennych manuskryptów. 11 km od miasta, wśród pięknych wzgórz leży kompleks pałacowo-forteczny Fort Amber. Inny klimat napotkamy w Jodhpur, mieście położonym na skraju pustyni, otoczonym murami obronnymi o długości 10 km. Na pewno będziemy oczarowani majestatycznym Fortem Mehrangarth i Jaswant Thada - marmurowym królewskim grobowcem maharadży. Jak w bajce poczujemy się w Udaipur, mieście położonym pomiędzy zielonymi wzgórzami nad jeziorem Pichola. Na małych wyspach podziwiać można marmurowe pałace władców Radżastanu. Ściany świątyń w Khajuraho pokryte są rzeźbami, przedstawiającymi historię Indii, walki, bohaterów, podróże, obyczaje oraz cieszące się największym zainteresowaniem sceny z Kamasutry.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Indii
Powierzchnia: 3 287 590 km2
Ludność: 1 166 079 217; km2 354,7
Stolica: Delhi
Ustrój: republika federalna
Waluta: 1 rupia indyjska = 100 pais
Język: hindi (urzędowy), i angielski, 17 innych języków rodzimych, w tym urdu
Religie: hinduizm 80%, islam 11%, chrześcijaństwo 2,4%, sikhowie 2%, buddyzm i jaini
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |