Meksyk
Na jednym z portali zapytano internautów, z czym kojarzy im się Meksyk. Wymieniali między innymi: tequillę - 40 procent, facetów w sombrerro - 25 procent, kaktusy - 15 procent, burito - 6 procent. Weźmy na warsztat te meksykańskie symbole. Tequila to meksykańska wódka, odmiana mezcalu, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku agawy. Jest tam znana od czasów Azteków.
Piramidy Majów są najbardziej typowym i zabytkami Meksyku.
Tequila
Nazwa pochodzi od okręgu w Meksyku, w którym rozpoczęto jej produkcję. Należy podkreślić, że tylko destylowany sok, a nie żadna inna część agawy niebieskiej można nazwać tequilą. Nazwa trunku pochodzi od miasta, w którym rozpoczęto w XVI wieku produkcję trunku – Tequila. Góruje nad nim wulkan o tej samej nazwie. W wieku XVII zapoczątkowano przemysłową produkcję tequili na terenie dzisiejszego okręgu Jalisco. W 1608 roku tequila została opodatkowana. Tequilę w formie, jaką znamy ją dzisiaj wyprodukowano po raz pierwszy na początku XIX wieku w Guadalajara, pięknej stolicy Jalisco. Bardzo długo tequila była trunkiem lokalnym, nie cieszącym się wielką popularnością. Zmieniło się to na początku nowego tysiąclecia, kiedy więcej marek trunku pojawiło się na rynku. Wtedy to tequila zyskała ogromną popularność, będąc w trójce najlepiej sprzedających się alkoholi mocnych.
Sombrero
Stan Jalisco leży nad Pacyfikiem, charakteryzuje się łagodnym klimatem, malowniczymi plażami. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo rejonów Meksyku i ważnym ośrodkiem turystycznym. Można tam podziwiać góry, największe jezioro w Meksyku – Chapala oraz rajskie laguny: San Marcos, Cajititlán, Atotonilco, Zacoalco i Sayula. Tam też dowiemy się najwięcej o sztandarowym trunku i napijemy się go u źródła. Nazwa kapelusza sombrero pochodzi od hiszpańskiego słowa sombra oznaczającego cień. Ten wysoki kapelusz słomiany lub filcowy z miękkim, szerokim rondem był używany w Hiszpanii w XV i XVI wieku i stamtąd trafił do hiszpańskich kolonii. To narodowe nakrycie głowy Meksykanów. Jedna z galaktyk z racji swojego kształtu została nazwana Galaktyką Sombrero. Sombrero noszą członkowie mariachi, czyli tradycyjnych ludowych orkiestr.
Mariachi
To kolejny symbol Meksyku. Co ciekawe mariachi wywodzą się z tego samego stanu co tequilla. Słowo określające zarówno grupę grajków – gitarzystów, mandolinistów i trębaczy, jak i pojedynczego muzyka, pochodzi prawdopodobnie od francuskiego mariage czyli ślub i właśnie na ślubach na początku występowali mariache. Potem się to zmieniło i będąc w Meksyku na każdym kroku będziemy mogli posłuchać ich muzyki. Kaktusów w Meksyku, stanowiącym jedno z dwóch centrów zróżnicowania, występuje 48 rodzajów i 850 gatunków. Można powiedzieć, że kaktusy są pierwotnymi mieszkańcami Meksyku, którzy zasiedlili te tereny na długo przed przybyciem Europejczyków, a nawet Indian. W kulturze i religii tych ostatnich odgrywały olbrzymią rolę. Indianie tworzyli rysowali i rzeźbili kaktusy, używali ich w obrzędach religijnych. Tenochtitlan, dawne miasto w Meksyku, będące stolicą Azteków oznacza w języku nahuatl „Miejsce Owocu Kaktusa” lub „Kaktusowa Skała”.
Potrawy
Burrito to potrawa pochodząca z Meksyku, ale zjeść można ją na całym świecie i nie tak trudno zrobić w domu. Składa się ona z pszenicznej tortilli, która jest zawinięta wokół farszu. Nie mylić z tacos, do których tortilla zrobiona jest z mąki kukurydzianej. Tortilla powinna być lekko zgrillowana lub podgrzana na parze, żeby zrobiła się bardziej giętka. W Meksyku, grillowana kukurydza, meksykański ryż lub mięso są zazwyczaj jedynym wypełnieniem i tortilla jest mniejsza. W Stanach Zjednoczonych, oprócz nadzienia zawiera bogatszą kombinację składników, takich jak meksykański ryż, fasola, sałata, salsa, mięso, guacamole, ser i śmietana, a rozmiary tortilli są różne, niektóre burritos są znacznie większe niż ich odpowiedniki meksykańskie. Słowo burrito w języku hiszpańskim dosłownie oznacza „osiołek”, pochodzi od słowa burro, co oznacza „osioł”.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Meksykańskie Stany Zjednoczone
Powierzchnia: 1 972 550 km2
Ludność: 106 682 518; na 1 km2 52,3
Stolica: Meksyk
Ustrój: republika federacyjna
Waluta: 1 peso meksykańskie = 100 centavos
Język: hiszpański, nahuati, inne języki indiańskie
Religie: chrześcijaństwo (katolicyzm 93%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |