Gwatemale
Kiedy plemiona słowiańskie na ziemiach polskich dopiero zaczynały myśleć o tworzeniu spójnego organizmu państwowego, w Ameryce Środkowej upadało już państwo Majów. Pierwsi przodkowie tego ludu osiedlili się na terenie dzisiejszej Gwatemali 1500 lat p.n.e. Z tego też okresu pochodzi pierwsza osada, dzisiejsza stolica – Gwatemala City. Majowie wyparci zostali przez Indian Tolteków z Jukatanu, a ci z kolei musieli ulec Hiszpanom.
Społeczeństwo
W Gwatemali niezwykle popularna jest kultura Majów
Gwatemala może być atrakcyjna turystycznie, choć trzeba by podjąć intensywniejsze działania w celu zwalczenia przestępczości. Mimo postępu w tej sprawie, jest nadal w czołówce (była nawet na czwartym miejscu) państw, w których porywa się najwięcej zamożnych turystów, najczęściej obywateli Stanów Zjednoczonych. Na stałe mieszkają w Gwatemali Hiszpanie, Skandynawowie, Włosi, Francuzi, Niemcy i stanowią prawie 60% ludności, pozostałe 40% to Indianie różnych plemion. Oczywiście głównie mówi się tam po hiszpańsku, ale zachowało sie wiele dialektów plemion zamieszkujących państwo przed najazdem ze Starego Świata. Funkcjonuje nawet język, który posługiwali sie starożytni Majowie. W Gwatemali jest wiele zabytków kultury kolonialnej, a przede wszystkim indiańskiej. Nie można też zapomnieć o pięknym wybrzeżu, zarówno Morza Karaibskiego na wschodzie, jak i Oceanu Spokojnego na zachodzie.
Kultura Majów
Największym skarbem tego kraju jest żywa kultura Majów. Objawia się noszonym na co dzień regionalnym strojem, muzyką, rękodziełem. To zasługa jednego z plemion indiańskich – ludu Kicze. Żyją oni według dawnego rytmu Majów, uprawiają zboża, hodują zwierzęta, trudnią się garncarstwem i tkactwem. Co ciekawe, Kicze są w większości katolikami, choć częściowo zachowali dawne wierzenia. Niespotykanym nigdzie indziej świadectwem potęgi potomków starożytnych Majów jest Popol Vuh czyli Księga Wspólnoty, Księga Rady, znana także jako Rękopis z Chichicastenango. To święta księga narodu Kicze, która została napisana między 1554 a 1558 przez anonimowych autorów. Bezcenny zabytek literatury prekolumbijskiej jest poetycką opowieścią o historii i mitologii królestwa Kicze. Nie brakuje w niej informacji o podboju hiszpańskim oraz zebrane ustne relacje, dotyczące tradycji przodków. Możemy przeczytać Popol Vuh po polsku, dzięki Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu, który wydał księgę w 1980.
Miasta
Ruiny starożytnych miast Majów można spotkać na każdym kroku. W stolicy jest to –Kaminaljuyu, po zwiedzaniu którego warto porównać dawną świetność z dzisiejszym życiem Indian podczas coniedzielnego festynu. Miasto Tikal zaliczane jest do cudów świata. Jest to kolebka kultury Majów, zarośnięta przez dżunglę, wiecznie zielone drzewa, po których skaczą małpy. W Tikal znajduje się 6 piramid schodkowych, największa piramida – Czwarta - ma 70 metrów wysokości i służyła jako grobowiec dostojnych i bogatych władców. Chichicastenango to miejscowość, słynąca z lokalnego rynku handlowego, gdzie miejscowa ludność sprzedaje na straganach żywność i rękodzieło. Piękna jest Antigua, założona w XVII wieku przez hiszpańskich kolonizatorów. Była stolicą Gwatemali do czasu trzęsienia ziemi. W Gwatemali atrakcyjna jest też przyroda na przykład Jezioro Atitlan i jego okolice oraz Lanquin, słynący z liczących aż 40 kilometrów jaskiń.
Bezpieczeństwo i prawo
Gwatemala to jeden z ostatnich krajów świata zamieszkiwanych w większości przez ludność indiańską. I to stanowi o jego wyjątkowości. Również to, że jest jednym z czterech krajów na świecie, które stosują zastrzyk trucizny jako karę śmierci. Jednak idzie ku lepszemu. W raporcie o państwach najmniej bezpiecznych oraz najbardziej zacofanych gospodarczo, społecznie i politycznie, w roku 2007 Gwatemala była na 60. miejscu. Z Ameryki Łacińskiej były tam jeszcze: Haiti (11. miejsce), Kolumbia (33.), Boliwia (59.). Obecnie pracuje nad reputacją i jest już na 66. pozycji.
Noblista
Gwatemala wydała noblistę. Był nim Miguel Ángel Asturias (1899-1974), pisarz i poeta, laureatem w dziedzinie literatury został w roku 1967. Pisał powieści, których tło zawsze stanowiła społeczność Majów. Można sięgnąć na przykład po „Legendy gwatemalskie” z 1930 roku.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Gwatemali
Powierzchnia: 108 889 km2
Ludność: 12 013 907; na 1 km2 119
Stolica: Gwatemala
Ustrój: republika
Waluta: 1 quetzal = 100 centavos
Język: hiszpański, języki indiańskie
Religie: chrześcijaństwo (75% katolicy), wyznania indiańskie
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |