Algieria
Algieria to kraj afrykański, leżący na samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, stanowiący z uwagi na lokalizację cel turystycznych wyjazdów wakacyjnych wielu mieszkańców Europy. Linia brzegowa wynosi 998 km, dzięki czemu Algieria może zaoferować wiele interesujących plaż i miejsc do uprawiania sportów wodnych.
Konstantina jest jednym z najciekawszych miast w Algierii
Geografia
Algieria leży w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym, między Marokiem i Tunezją. Powierzchnia kraju, to 2 381 740 km². Poza Marokiem i Tunezją, które są bezpośrednimi sąsiadami na wybrzeżu Algieria graniczy też z Mali, Libią, Nigrem, Mauretanią oraz na długości 42 km z Saharą Zachodnią. Najdłuższa jest granica z Marokiem – 1559 km, oraz z Mali – 1376 km. Państwo posiada też 12 mil morskich wód terytorialnych w obszarze Morza Śródziemnego. Algieria podzielona jest na 48 wilai. Stolicą państwa jest Algier, liczący 1,6 mln mieszkańców.
Historia
Pierwotnymi osadnikami na tych terenach była ludność berberyjska, która przez tysiąclecia ulegała licznym najazdom i panowaniu obcych kultur. Wpływała na to lokalizacja w strategicznym punkcie z dostępem do morza, która szczególnie kusiła piratów. Po wielu tysiącleciach panowania Fenicjan, rzymian i innych mniej znaczących nacji w VIII wieku pojawili się tu Arabowie. Algieria administracyjnie należała do Imperium Osmańskiego. Zmiany przyniósł dopiero XIX wiek, kiedy to doszło do francuskiej inwazji i powstania Algierii Francuskiej. Napływ Francuzów z jednej strony przyczynił się do rozwoju kraju, a z drugiej rozniecił fermenty i doprowadził do narodowowyzwoleńczego powstania, któremu przewodniczył Front Wyzwolenia Narodowego. Oliwy do ognia dolało powstanie OAS, czyli francuskiej organizacji terrorystycznej oraz odkrycie złóż ropy naftowej. W 1956 roku Francja uznała niepodległość Algierii. Współczesna historia Algierii to przede wszystkim zamach stanu w 1965 roku, nowa konstytucja w 1989 roku, która wprowadziła chaos polityczny w kraju, zdobycie popularności partii Islamski Front Ocalenia, wojna domowa w latach 90-tych, oraz protesty społeczne w 2010 i 2011 roku.
Ludzie
Algierię w przeważającej części zamieszkują Arabowie, chociaż znaczna ich część posiada pochodzenie berberyjskie. Całość społeczeństwa jest względnie jednolita, chociaż istnieje jedna odrębna grupa Kabylów, która zdecydowanie odróżnia się od pozostałej części społeczeństwa kultura, językiem i obyczajami. Liczebność Kabylów w Algierii ocenia się pomiędzy 3 a 6 mln osób. Kabylowie próbują uzyskać autonomiczna odrębność, ale nie jest to akceptowane przez władze. W pustynnej części kraju można też spotkać inne nacje, w tym słynnych Tuaregów. Ludność Algierii skupia się głównie w miastach, z których największe, to Algier, Oran, Konstantyna, Batina i Dżilfa. Społeczeństwo algierskie cechuje się znaczną średnią długością życia, która wynosi 74 lata. Stosunkowo wysoki jest też poziom analfabetyzmu, sięgający 30%. Podstawowym wyznaniem w kraju jest islam. Muzułmanie stanowią 96,68% wszystkich obywateli. Pozostałe wyznania występują zaledwie w ułamku procenta.
Gospodarka
Gospodarka Algierii opiera się przede wszystkim o przemysł wydobywczy. Na Saharze wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny. Surowce te przesyła się rurociągami do portów i eksportuje. W kraju znajdują się też inne złoża eksploatowane w celach eksportowych, a są to pokłady fosforytów, cynku, ołowiu, miedzi, węgla kamiennego, soli kamiennej, gipsu, rtęci, uranu i rud żelaza. Najlepiej rozwinięte gałęzie przemysłu, to rafineryjny, środków transportu, metalowy, elektroniczny, cementowy i chemiczny. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków kwitnie tu także rolnictwo i hodowla.. Algieria specjalizuje się w oliwkach, pomarańczach, mandarynkach i winorośli. Hoduje się tu też kozy, wielbłądy i bydło. Bezrobocie wynosi w Algierii około 12%, a 23% ludności żyje na skraju nędzy.
Turystyka
Do Algierii jedzie się z dwóch powodów: dla krajobrazów i zabytków. Większość ciekawych miejsc znajduje się na wybrzeżu, a i warunki klimatyczne są tu o wiele bardziej sprzyjające. Wybrzeża Morza Śródziemnego i Atlas Tellski odznaczają się walorami krajobrazowymi i bogactwem zabytków architektury oraz sztuki. W regionie tym znajdują się też główne miasta Algierii — Algier, Oran i Konstantyna. Zabytków najlepiej poszukiwać w Algierze. Jej najstarsza część określana, jako Kasba znana jest z wielu starych filmów fabularnych. W Kasbie zachowały się zabytkowe budowle, m.in. meczety Sidi Ab-darrahmana i Dżami Al-Dżadid, pochodzące z XVII w. Konstantyna z kolei leży w malowniczym głębokim wąwozie. Zachowały się tu liczne zabytki rzymskiej i arabskiej architektury, w tym meczety, cytadela i pałac z początku XIX w. Miasta Timgad, Lambessa, Dżamila i Tipasa noszą ślady bytności Rzymian, jak łuk triumfalny Trajana w Timgadzie, zabytki średniowieczne w Tilimsanie, a wśród nich pozostałości twierdzy z XI-XII w. oraz liczne meczety, w tym Wielki Meczet z XII w., Sidi Bel-Hasan (XIII w.) i Sidi Brahim (XIV w.). W Algierii można też znaleźć uzdrowiska, słynące z gorących źródeł. Należą do nich Hammam Meskoutine, Hammam Salahine, Hammam Righa, Hammam Bou Hadjar i Hammam Boughrara. Miłośników nieznanych krajobrazów warto polecić oazy, z najpiękniejszymi Ghardaja, założoną w X w. przez jedną z najstarszych sekt islamskich, a także Tamanrasset leżący w górach Ahaggar.
Informacje ogólne:
Pena nazwa: Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna
Powierzchnia: 2 381 741 km²
Liczba ludności: 34 178 18
Gęstość zaludnienia: 14,3 osób/km²
Język urzędowy: arabski, francuski
Ustrój polityczny: republika
Stolica: Algier
Jednostka monetarna: 1 dinar algierski
Religia dominująca: islam 96,68%
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |