Watykan
Watykan, to najmniejsze państwo na świecie, enklawa na terenie Włoch, oficjalnie uznawana za państwo kościelne. Od 1377 roku z inicjatywy Grzegorza XI jest on oficjalną siedzibą papieży. Na to szczególne miasto-państwo składa się na otoczony murami zespół kościelno-pałacowy wraz ze słynną Bazyliką Św. Piotra oraz dodatkowo gmachy muzeów i galerii.
Watykan, to najmniejsze państwo na świecie, enklawa na terenie Włoch, państwo kościelne
Geografia
Watykan leży w samym centrum Rzymu, wydzielony spośród miasta a jego odrębność podkreślają otaczające mury. Całkowita powierzchnia to zaledwie 0,44km2. Nie ma tu naturalnie żadnych wód śródlądowych i trudno też mówić o ukształtowaniu powierzchni, choć samo państwo rozciąga się na wzgórzu. Jest to po prostu wydzielony kawałek miasta z własnymi, głównie sakralnymi budynkami i Placem Św. Piotra. Stolicą jest Watykan sam dla siebie, ale posiada wszelkie cechy typowego państwa czyli zarówno rząd, jak i finanse czy media. Głową państwa jest papież a szefem rządu - sekretarz stanu, którym z reguły jest jeden z kardynałów. Pod nieobecność papieża rolę głowy państwa pełni zastępujący go prezydent. Panuje tutaj monarchia elekcyjna. Watykan posiada też własną gospodarkę finansową. Dochody uzyskiwane są głównie z pielgrzymek gdyż miejsce to rocznie odwiedza około 7 mln wiernych i turystów. Poza tym opłaty z muzeów, rękodzieła i specjalnych okolicznościowych znaczków stanowią spory udział w budżecie. Kwoty te są inwestowane przynosząc państwu kolejne korzyści.
Kultura
Watykan posiada swoje własne media, czyli gazetę L'Osservatore Romano, stację radiową Radio Watykańskie oraz Watykański Ośrodek Telewizyjny. Jego obecność zaznaczona jest również w Internecie oficjalnym portalem oraz na kanale You Tube. O kulturze trudno mówić w oderwaniu od kościoła katolickiego. Większość zamieszkujących tu ludzi to osoby związane bezpośrednio z papieżem, należące do kościoła katolickiego. Kultura watykańska skupia sie głównie w muzeach. Warto jednak zaznaczyć, że samo terytorium oficjalne nie zamyka ściśle granic Watykanu. Na terenie całych Włoch znajdują się różnego typu zabudowania, bazyliki i pałace, a także specjalny szpital dla dzieci Bambino Gesù, klinika Gemelli i apteka. Nie sposób też nie wspomnieć o rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, która terytorialnie przewyższa cały Watykan. W związku z tym kultura państwa jest związana ściśle z kulturą samych Włoch. Odrębność stanowi natomiast kolekcjonerska moneta watykańska, którą jest euro watykańskie. Watykan żyje oczywiście pielgrzymkami. Turyści i wierni napływają tu systematycznie przez cały rok, a miasto doskonale jest przygotowane na ich przyjęcie. Znajduje się tu wiele baz noclegowych na bardzo różnym poziomie i możliwość zjedzenia posiłku. Stale organizowane są liczne wycieczki.
Zabytki
Wszystko, co warte obejrzenia w Watykanie związane jest z kościołem. Centralne miejsce to oczywiście Plac Św. Piotra wraz z Bazyliką o tej samej nazwie. Sam plac zaopatrzony jest w czterorzędową kolumnadę a w jego centralnym punkcie stoi ponad 25-metrowy obelisk. Współcześnie podziwiana Bazylika Św. Piotra jest efektem przebudowy rozpoczętej w XVI wieku z powodu fatalnego stanu fundamentów. Po 120 latach ostatecznie zakończono prace i dziś można podziwiać nową formę obiektu. Bazylika zachwyca przepięknymi zdobieniami, a dla wiernych największe znaczenia mają 44 ołtarze z relikwiami świętych. Pod bazyliką znajdują się udostępniane zwiedzającym Stare i Nowe Groty będące formą katakumb, w których chowano zmarłych. W drugiej, nowszej części znajduje się Grób Jana Pawła II. Wart obejrzenia jest również Skarbiec i kopuła Bazyliki zaprojektowana przez samego Michała Anioła. Obok Bazyliki znajdują się również udostępnione do zwiedzania Ogrody Watykańskie, jednak wejść tam można tylko z przewodnikiem. Poza Bazyliką w Watykanie zapraszają liczne muzea i Kaplica Sykstyńska ze wspaniałymi freskami Michała Anioła, Boticellego i kilku innych wielkich włoskich artystów.
Historia
Państwo kościelne zostało założone w 756 r. przy wydatnej pomocy pierwszego króla Państwa Franków - Pepina Krótkiego, który darował papiestwu ziemie wcześniej odbite Longobardom. W okresie średniowiecza papieże konkurowali z cesarzami rzymskimi narodu niemieckiego o prymat w sprawowaniu władzy politycznej w Europie, lecz reformacja i postępująca od czasów renesansu laicyzacja znacznie ograniczyły władzę papieży. W 1798 r. Państwo Kościelne zostało zlikwidowane przez Napoleona. Po jego upadku nastąpiła w 1815 r. restauracja Państwa Kościelnego (poza Rzymem obejmowało ono wówczas Lacjum, Umbrię, Romanię oraz Marche). Przestało ono istnieć w 1870 r., gdy Rzym została zajęty przez wojska włoskie. Papież Pius IX nie uznał zajęcia miasta przez Włochów i ogłosił się "więźniem Rzymu". W 1929 r., na mocy Układów Laterańskich, powołane zostało do życia Państwo Watykan, w którym papież jest (zgodnie z przyjętą konstytucją) jedynym władcą i sprawuje władzę ustawodawczą, sądowniczą oraz wykonawczą nad obywatelami kraju. Do Watykanu należy także pewna liczba obiektów poza granicami Państwa Kościelnego, w tym rzymska bazylika św. Jana na Lateranie (i trzy inne kościoły), obserwatorium astronomiczne, pięć wyższych uczelni, oraz letnia rezydencja papieży w Castel Gandolfo nad Jez. Albano.
Informacje ogólne
Powierzchnia: 0,44 km2
Ludność: 0,8 tys. mieszk.
Przyjazdy: 6 mln osób
Stolica: Watykan
Waluta: 1 lir watykanski = 1 lir włoski = 100 centymów
Języki: włoski, łaciński
Religie: katolicyzm: 100%
Skład etniczny: Włosi, Francuzi, Niemcy, Szwajcarzy
Ustrój: państwo kościelne
Parlament: Papież i Kolegium Kardynałów (obecnie 153 kardynałów)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |