Słowenia
„Różnorodność” to słowo najlepiej chyba charakteryzuje niewielką Słowenię. Znajdziemy tam wysokie góry – Alpy, pogórza przykryte winnicami i morze. Tylko 46,6 kilometrów wybrzeża, ale za to jakiego! Nie bez powodu nazywane jest Słoweńską Riwierą. Kryje w sobie, prócz przepięknych plenerów, wiele ciekawostek przyrodniczych, m.in. najwyższy na Adriatyku, osiemdziesięciometrowy klif Strunjan oraz solanki Sečovlje, po raz pierwszy opisane w XIII wieku.
Bled w Słowenii to bardzo urokliwe miejsce na Ziemi.
Charakterystyka
Najpopularniejsze miasta regionu to: Piran, Izola oraz Koper, a w nich: knajpki, dyskoteki, hotele, baseny termalne. Znudzeni plażowaniem wczasowicze zwiedzają średniowieczne miasteczka, włócząc się wąskimi uliczkami. Na riwierze panuje klimat typowo śródziemnomorski. W innych częściach państwa klimat zmienia się na kontynentalny na wschodzie – gorące lata, mroźne zimy – i atlantycki na północnym zachodzie – umiarkowane temperatury i latem, i zimą. Słowenia charakteryzuje się więc różnorodnym klimatem, ale także kulturą, bo każdy z sąsiadów odcisnął piętno na skrawku Słowenii. Jest to kraj słowiański wciśnięty między państwa o odmiennej narodowości, języku, kulturze – Włochy, Austrię, Węgry. Sąsiaduje też ze słowiańską Chorwacją, z którą należał do Jugosławii przed i po II wojnie światowej. Niepodległość uzyskał w 1991 roku, jednak tradycje niezależnego państwa sięgają VII wieku. Na terenie Słowenii znaleziono najstarsze manuskrypty słowiańskie tzw. zabytki z Freising, odnalezione w 1806 roku. Słowenia jest państwem bogatym, z najwyższym PKB spośród państw, które wstąpiły do Unii w 2004 roku, wtedy kiedy Polska. Od 2007 roku płaci się tam walutą euro.
Kuchnia
Jeśli mówić o różnorodności Słowenii, nie można zapomnieć o kuchni, bo ta nie może być nudna, powstając na styku kultury alpejskiej, śródziemnomorskiej i panońskiej. Naturalność i prostota najlepiej określają tradycyjną kuchnię słoweńską. Polenta, krańskie kiełbaski, wędzona szynka (kraški pršut), specjały z borowików, potrawy z kaszy gryczanej, kiszona kapusta i rzepa, ale też owoce morza i ryby. Słoweńcy są otwarci na nowe smaki, ale też stać ich na próbowanie specjałów innych kuchni. Posiłek w tradycyjnej karczmie – gostilni jest obowiązkowy. Kulinarny rozmach najlepiej widać w Lublanie, stolicy Słowenii. Tam znajdziemy renomowane restauracje, ale też karczmy, kebab i burekę, pizzę i kiełbaski z rożna, kuchnię turecką, serbską, bośniacką, dalmatyńską, ale też meksykańską, japońską, chińską i argentyńską.
Lublana
Lublana jest małą stolicą ma jedynie 266 tys. mieszkańców. Mniejsze jest tylko szwajcarskie Berno, Podgorica w Czarnogórze i Rejkjavik w Islandii. Ale Lublana tętni życiem i mają w tym swój udział studenci, bo jest ich tam prawie 40 tys. Do dyspozycji turystów są przytulne knajpki, kawiarnie, zielone parki i skwery pięknie położone nad rzeką Lublanicą. Nie brakuje ciekawych muzeów i pereł architektury. W stolicy prowadzi się bogate życie nocne. Od czerwca do początku września odbywa się szczególnie wiele koncertów. Warto wziąć też udział w ciekawych festiwalach, na przykład w święcie wina w listopadzie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w grudniu czy Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w październiku.
Prowincja
Są jednak tacy, których najbardziej zachwyca słoweńska prowincja choćby Frankolovo czy Cresnjice - malownicze wioski, niedaleko Celje, położone ponad 1000 m. n.p.m. Warto odwiedzić Postojną, leżącą na drodze z Lublany nad Adriatyk. Jest znana dzięki jaskini o tej samej nazwie, najpiękniejszej ponoć w Europie. Zwiedza się ją kolejką elektryczną, przejeżdżając 5 km w głąb jaskini i kilometr podczas zwiedzania. Kolejka pędzi, trzeba uważać na głowę. Kartuzija Zice to jedno z najpiękniejszym miejsc w Słowenii. Miasteczko tworzą ruiny klasztoru kartuzów.
W Słowenii jest gdzie uprawiać sporty zimowe. W Alpach funkcjonuje wiele nowoczesnych ośrodków. Słoweńcy są też w czołówce skoków narciarskich. Tam znajduje się największa skocznia narciarska na świecie - Letalnica, która leży w dolinie Planica. Wszędzie dość wysoko można wjechać samochodem. Wąskie, asfaltowe drogi prowadzą na ponad 1000 metrów n.p.m., a zza szyb można oglądać niesamowite krajobrazy.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Słowenii
Powierzchnia: 20 296 km2
Ludność: 1 991 000; na 1 km2 98
Stolica: Lublana
Ustrój: republika
Waluta:
Język: słoweński, serbsko-chorwacki
Religie: katolicyzm 96%, protestantyzm 2%, prawosławie 1%, islam 1%
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |