Serbia
Serbia, państwo w południowo-wschodniej Europie, bez dostępu do morza. Oryginalne nazwy, to Srbija i Republika Srbija.
Zamek Golubac - perełka serbskiej architektury.
Geografia
Po odłaczeniu się od Czarnogóry państwo zajmuje terytorium około 77 tys km2. Językiem urzędowym jest serbski. Kraj dzieli się na 17 okręgów Serbii Centralnej, okręg stołeczny i prowincję autonomiczną Wojwodina, w skład której wchodzi kolejne 7 okręgów. Serbia graniczy z 9 państwami: Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Chorwacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Albanią i Kosowem. Długości niektórych granic uległy zmianie po ogłoszeniu przez to ostatnie niepodległości.
Historia w skrócie
Dzieje Serbii są niezwykle bogate w wydarzenia i przemiany polityczne, więc można jedynie wspomnieć ogólne fakty, stanowiące historyczny rys kraju. Początki to mniej więcej połowa VII wieku, kiedy na terenach dzisiejszej Serbii osiadło słowiańskie plemię z Bałkanów. Wiek XI wiąże się z powstaniem Krolestwo Serbii, którego zalożycielem był Vlastimorowić. Niestety sto lat później odrodziło się średniowieczne państwo Raszka doprowadzając do rozpadu królestwa. Przyczynił się do tego Stefan Nemania, którego potomkowie rozwijali kraj aż do końca XIV wieku. Wtedy po bitwie na Kosowym Polu panowanie przejęli Turcy. Początek XIX wieku to powstania serbskie i utworzenie Księstwa Serbskiego.
XX wiek
Początek wieku to niepodległość Serbii i Czarnogóry. W 1914 troku to właśnie Serbia stała się przyczynkiem do rozpętania I wojny światowej. Powodem było zabójstwo arcyksięcia w Sarajewie. Pomimo wojennych sukcesów Serbia ponosła znaczne straty osobowe. Jej populacja zmniejszyła się o prawie 30%, a podczas walk zginęło 3/5 mężczyzn. Po I wojnie Serbia i Czarnogóra zostały inicjatorkami powstania Królestwa SHS, późniejszej Jugosławii. II wojna to okupacja niemiecka i marionetkowe państwo, oraz prześladowania Serbów i liczne morderstwa. Powojenna historia, to najpierw SFR Jugoslawia, potem Serbia i Czarnogóra a wreszcie Republika Serbii.
Ludność
Serbia to kraj wielonarodowy. Poza rdzennymi Serbami zamieszkują to dość liczne grupy Węgrów, Boszniaków. Romów a także przedstawiciele Chorwatów, Słowaków, Czarnogórców, Bułgarów i Rumunów. Najbardziej zróżnicowane etnicznie są regiony Kosowa i Wojwodiny. Serbia Centralna to zdecydowana przewaga rdzennych Serbów. Serbowie są ciepłymi ludźmi, szczególnie wobec turystów. Większość Serbów mówi trochę po angielsku, dzięki czemu można się z nimi porozumieć i zapytać o drogę.
Miasta
Najważniejszym miastem Serbii jest oczywiście Belgrad. Liczy on sobie ponad półtora miliona mieszkańców i pełni funkcję serbskiej stolicy. Największym centrum przemysłowym jest Kragujevac, oparte o nowoczesne technologie. Novi Sad to stolica regionu Wojwodina oraz drugie co do wielkosci miasto kraju. Dla turystów niezwykle wartościowe jest jedno z najstarszych miast Serbii - Pozarevac, z wieloma historycznymi zabytkami. Inne miasta atrakcyjne architektonicznie, to Smederevo, Sremska Mitrovica, Subotica, Vršac.
Ciekawe miejsca
Niedaleko za Belgradem leży Smederevo ze słynną twierdzą, jedną z największych w Europie. Do obejrzenia bastiony i mury, zachowane w dobrym stanie. Przy okazji można napić się znanego wina smederewskiego: "Smederevki" lub "Zlatno Brdo". Nieco dalej w kierunku Bułgarii można podziwiać zamek Golubac, zbudowany wysoko na skale, dzięki czemu jest uznawany za najpiekniejszy w Europie. Z góry roztacza się niesamowity widok na przełom rzeki Djerdapu. Po jego prawej stronie widnieje wyrąbany szlak-to słynny trakt cesarza Tyberiusza z I w.n.e.W rejonie Kragujevaca można zobaczyć wiele serbskich klasztorów z naściennymi malowidłami. Malowniczym szlakiem jest też Dolina Ibaru.
Przyroda
Podróżując po Serbii warto odwiedzić jeden z parków narodowych. Na północy kraju, w regionie Wojwodiny, znajduje się Park Narodowy Fruška Gora. W parku można spacerować po niskich wzgórzach i jeździć na wyprawy rowerowe. Jest tutaj dużo winnic, w których można spróbować najlepszych serbskich win. Fascynujący Park Narodowy Djerdap (Żelazne Wrota), położony we wschodniej części Serbii, przy granicy z Rumunią. Główną atrakcją parku jest przełom rzeki Djerdap (najdłuższy i najgłębszy w Europie). W południowo - środkowej części kraju znajduje się Park Narodowy Kopaonik, który urzeka swoją niezwykle bogata fauną i florą. Park położony w górzystym masywie gór Kopaonik. To miejsce sportów zimowych, a liczne trasy narciarskie oraz wyciągi sprzyjają białemu szaleństwu.
Informacje ogólne
Język urzędowy : serbski
Stolica : Belgrad
Ustrój polityczny : republika
Powierzchnia : 77 474 km²
Liczba ludności : 7 344 847 (2010)
Religia dominująca : prawosławie
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |