Portugalia
Portugalia - niewielki kraj wielki duchem, zamykający Europę od Zachodu. Od Polski mniejszy około 3,5 raza, tyle samo mniej ma ludności, licząc w pewnym uproszczeniu. U nas wychodzi 118 osób nas kilometr kwadratowy, u nich 116. Portugalczycy nie lubią porównań z Hiszpanami, gdyby jednak pokusić się o takowe, to można stwierdzić, że są bardziej refleksyjni.
Wybrzeże portugalskie jest skaliste i trudno dostępne, ale można na nim zobaczyć malownicze miasteczka.
Fado
Południowy temperament skupia się na sporcie narodowym – piłce nożnej, jednak najsłynniejsza ich muzyka fado ma w sobie sporą dawkę melancholii. Trudno się dziwić, zważywszy na pochodzenie. Teorii na temat narodzin fado jest kilka. Pierwsza mówi o tym, że fado pochodzi od pieśni Maurów. Po tym jak Europejczycy odbili ten skrawek ziemi z rąk Arabów, ci dalej mieszkali wokół miast i tworzyli tęskne melodie i pieśni. Druga wywodzi fado od lundum, muzyki brazylijskich niewolników, którzy przybywali wraz z żeglarzami po podboju nowego świata. Fado może też pochodzić od pieśni średniowiecznych bardów i minstreli, które opowiadały o miłości, sprawach społecznych, a nawet politycznych. Tych tematów również dotykają tradycyjne pieśni portugalskie. Fado to muzyka miast. Króluje zwłaszcza w ośrodkach uniwersyteckich. W Lizbonie, Porto, Coimbrze znajdziemy wiele kawiarni i tawern, w których muzycy ubrani na czarno, z obowiązkowym szalem i portugalską gitarą zaśpiewają o historii, wolności, śmierci i miłości.
Język
Osoba, która zna hiszpański może niestety nie zrozumieć tekstów utworów, ponieważ język portugalski znacznie różni się w brzmieniu od mowy sąsiadów. Znajomość hiszpańskiego lub francuskiego ułatwi czytanie, jednak specyfika wymowy portugalskiej sprawi, że trzeba się nauczyć jej słuchać. Dość powiedzieć, że Portugalczycy „połykają” samogłoski, nosowo wymawiają słowa i czasem wydaje się, że używają raczej języka słowiańskiego niż romańskiego, bo podobnie do Słowian „szeleszczą”. W większych miastach turystycznych nietrudno znaleźć Portugalczyków znających angielski i francuski, oczywiście wszyscy rozumieją hiszpański.
Ludność
Mieszkańcy Portugalii są narodem brandos costumes - łagodnych obyczajów. Są otwarci, ciepli, życzliwi. Gościnni w stosunku do turystów i obcokrajowców. Nie brak im jednak ikry i prowadzą ze sobą głośne raczej rozmowy, uzupełniane jeszcze bogatą gestykulacją. Nie są to bynajmniej kłótnie, a po prostu wymiana zdań. Jeśli chodzi o ich mentalność, to najważniejszy jest silny związek z morzem. Mówi się, że w kulturze tego narodu żeglarzy wszechobecne jest saudade – tęsknota, nostalgia za czymś nieokreślonym. Wierzą w przeznaczenie, przed którym nie ma ucieczki, dominację duszy i serca nad rozumem, co często prowadzi do aktów desperacji i namiętności. Mają jednak poczucie humoru. Nie są przesadnie wrażliwi na punkcie honoru narodowego, kwestii religijnych czy etnicznych. Potrafią śmiać się z siebie. Są zwolennikami raczej tradycyjnego stylu życia. Bardzo ważne są więzy rodzinne, osobiste przyjaźnie, powiązania i relacje. Mimo wielu zmian, mieszkańcy wsi nadal prowadzą tradycyjny tryb życia, a obowiązujące na terenach rolniczych zwyczaje mają swe korzenie w wieku XIX. Na przykład, kobiety wciąż zakładają czarne stroje, jeśli ich małżonkowie przebywają z dala od domu. W stosunku do Polaków są otwarci i serdeczni, odnoszą się do nas i naszej ojczyzny z dużym szacunkiem.
Futbol
I tak samo jak my kochają futbol. Mówi się, że gdyby w Portugalii kluby piłkarskie mogły startować w wyborach, w parlamencie nie byłoby miejsca dla prawdziwych polityków. Trudno mówić w Portugalii, że jest się fanem piłki nożnej. To jak synonim Portugalczyka. Wyróżnia się ten, kto nie zna się, nie interesuje i nie pasjonuje rozgrywkami największych klubów lub lokalnych drużyn. Temat świetnie mają obeznany nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które potrafią podać kolejność zespołów w tabeli, wyniki najważniejszych meczów i terminarz rozgrywek. Podczas rozgrywek, szczególnie reprezentacji narodowej, pustoszeją ulice, a zapełniają się kawiarenki i tawerny, żeby Portugalczycy mogli wspólnie kibicować swojej drużynie. Oczywiście popijając zdobywające uznanie na całym świecie wina portugalskie i słynne trunki powstające przez ich wzmocnienie: Porto i Maderę.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Portugalii
Powierzchnia: 92 082 km2 z Azorami i Maderą
Ludność: 9 808 000; na 1 km2 106
Stolica: Lizbona
Ustrój: republika
Waluta: euro
Język: portugalski
Religie: chrześcijaństwo (katolicyzm 94%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |