Mołdawia (Republika Mołdawii) to niewielki kraj w południowo-wschodniej Europie, położony na terenach historycznej krainy Besarabii. Jego terytorium zajmuje międzyrzecze dwóch potężnych rzek, Dniestru i Prutu, a także wąski pas na lewym brzegu Dniestru zwany Naddniestrzem.
Większość powierzchni kraju stanowi Wyżyna Besarabska, w której skład wchodzą m in. Wyżyna Naddniestrzańska, Wyżyna Środkowomołdawska i Wyżyna Tyhecka. Najwyższym punktem kraju jest wznosząca się na wysokość 430 metrów n.p.m. góra Dealul Bălănești. Mołdawia nie posiada dostępu do morza.
Mołdawia obecnie jest jednym z biedniejszych państw Europy, z kiepskimi drogami i bardzo słabo rozwiniętą bazą hotelową. Stosunkowo często nawet w większych miastach zdarzają się przerwy w dostawach wody czy prądu. Do tego kraj ten rozdarty jest wewnętrznymi konfliktami, na którego terenie znajduje się kilka miast pretendujących do roli stolicy. Są to: Kiszyniów (oficjalna stolica Mołdawii), Tyraspol (stolica autonomicznej Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej, Komrat (światowa stolica Gagauzów) oraz Soroki (stolica Romów). Mimo tych niedogodności turyści znajdą tu wiele malowniczych i sielskich krajobrazów. Przemierzając Mołdawię natrafić możemy na wiele ciekawych cerkwi, dawnych klasztorów czy warownych twierdz.
Kraj ten znany jest także i ceniony na całym świecie z wybornego wina, a okres winobrania ma tu charakter święta państwowego. W starożytności mołdawskie winnice zaopatrywały w ten trunek antyczną Grecję oraz Rzym. Ciągnące się kilometrami plantacje winogron wskazują, że nadal jest to jeden z podstawowych produktów rolnych. Obecnie w całej Mołdawii są aż 142 winnice.
Mołdawia - Kilmat
Klimat Mołdawii nie różni się zasadniczo od klimatu panującego we wschodniej Rumunii. Kraj ten leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o cechach kontynentalnych. Średnie roczne temperatury wahają się w granicach od 8 do 10°C. Lato w Mołdawii przeważnie bywa długie i gorące, zimą zaś bardzo często temperatury spadają poniżej zera. Rekord zimna to -34°C który odnotowany został w Bielcach. Roczna średnia opadów to koło 400-500 mm, a najintensywniejsze deszcze występują w okresie wiosenno-letnim.