Irlandia
„Everyone's Irish” – wszyscy jesteśmy Irlandczykami to hasło obowiązuje w dniu świętego Patryka, patrona Irlandii. 17 marca jego pamięć czci się powszechną zabawą, tradycją są organizowane z tej okazji parady uliczne. To najważniejsze święto dla mieszkańców Zielonej Wyspy, ale każdy dzień może być okazją do wizyty w barze. Niewątpliwie wspólnym elementem kultury polskiej i irlandzkiej jest zamiłowanie do picia alkoholu i biesiadowania. Puby irlandzkie różnią się od polskich znacznie większym tłokiem i zwyczajem picia piwa na stojąco. Dzięki temu klientom nie przeszkadza brak miejsc. Jesteśmy tak samo towarzyscy i komunikatywni jak oni, a po spożyciu większej ilości alkoholu bywamy tak samo skorzy do bitki. Chociaż z drugiej strony, przy alkoholu i hucznych zabawach zacierają się różnice. W pubach panuje równość i ponadnarodowe porozumienie.
Jeden z najpiękniejszych irlandzkich zamków w Killarney.
Muzyka
Jak zabawa, to musi być i muzyką. Irlandzkie brzmienia znane są na całym świecie, bo w latach 60. świat zainteresował się nimi za sprawą Boba Dylana oraz Simona i Garfunkela. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że prawie 1/3 mieszkańców kraju, który kreuje muzyczny świat, czyli Stanów Zjednoczonych ma w swoich żyłach celtycką krew.
Leprikon
Symbolem Irlandii jest też leprikon – złośliwy skrzat, marnie ubrany, skąpy i niezbyt miły. Złapany przez śmiertelnika może jednak spełnić aż trzy życzenia. Zazwyczaj nie jest do tego skory, kłamie jak najęty i chce ogłupić człowieka. Irlandczykom wystarczyłoby spełnienie jednego tylko życzenia. Ich kraj jest piękny, wesoły i coraz bogatszy. Ale ta pogoda!!! Nigdy nie wiadomo, czy zza chmur wyjrzy słońce, czy też czarne chmury będą się utrzymywać przez cały dzień. A jeśli są chmury na niebie, to czy lunie z nich deszcz, czy może popędzą straszyć gdzie indziej. Jest co oglądać w Irlandii na każdym niemal kroku i cudowne są spacery nad morzem, ale nie wtedy, gdy leje i wieje. Jedyną pociechą jest to, że zimą Irlandia pozostaje zielona, a jeśli pojawia się śnieg, to jest prawdziwą atrakcją.
Ciekawostki
Filmowa trylogia „Władca Pierścieni” Petera Jaksona rozreklamowała krajobrazy Nowej Zelandii, ale znacznie wcześniej trzy tomy książki Tolkiena, które ukazały w roku 1956, zrobiły podobną rzecz z kulturą irlandzką. Świat niziołków pełen jest odniesień do celtyckiej mitologii. Pobudziły one wyobraźnię milionów ludzi, popularyzując irlandzkie ballady.
Whisky
Jak zabawa to whisky. Trwa i pewnie będzie trwać po wieki spór, czy trunek ten wymyślili Szkoci, czy Irlandczycy. Bez względu na pochodzenie, alkohol z jęczmienia cieszy się wielką sławą na całym świecie. Na co dzień jednak mieszkańcy Zielonej Wyspy wolą piwo. Mają też irlandzkie marki o legendarnym smaku. Najbardziej znany jest Guinness. Obliczono, że codziennie pije się go na całym świecie 9 milionów kufli, a 40 procent produkceji jest eksportowane. Jego największym konkurentem jest Beamish, którego browary istnieją w Cork od ponad 200 lat. Beamish to, stout czyli czarne ciężkie piwo, a sprzedaje się go w ponad 30 krajach świata.
Clonmacnoise
Kiedy jednak pogoda dopisze, to obowiązkowo trzeba odwiedzić Clonmacnoise w hrabstwie Offalym, jedno z najsłynniejszych centrów kultu w Irlandii, położone na południe od Athlone, w zakolu rzeki Shannon. Russborough House w hrabstwie Wicklow, nazywany „najpiękniejszym domem w Irlandii”, stanowiący najdoskonalszy przykład architektury palladiańskiej w kraju, a zbudowany w pobliżu urokliwych jezior Blessington. W Newgrange w hrabstwie Meath grób korytarzowy z epoki kamienia, umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znaną jego cechą jest niesamowite oświetlenie korytarza i komory w dzień przesilenia zimowego i to zdarzenie corocznie przyciąga tysiące turystów. Stadnina National Stud w hrabstwie Kildare to dom najwspanialszych irlandzkich koni pełnej krwi angielskiej i obowiązkowe miejsce wycieczek miłośników koni. Mała wioska portowa Carlingford, położona na zboczach surowych gór oferuje wszystko, co potrzebne turyście: średniowieczny układ wąskich uliczek i starych budynków, doskonałe jedzenie i zakwaterowanie, sklepy z antykami, warsztaty rzemieślnicze oraz możliwość uprawiania sportu.
Informacje ogólne
Język urzędowy : irlandzki i angielski
Stolica : Dublin
Ustrój polityczny : republika, demokracja parlamentarna
Powierzchnia : 70 273 km²
Liczba ludności : 4,4 mln
Religia dominująca : katolicyzm (86.8%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |