Grecja
Rzymski filozof i poeta Cyceron powiedział o Atenach: „Gdziekolwiek tutaj wstąpicie, to wszędzie spotkacie się ze wspomnieniem przeszłości“. I tak można by powiedzieć o całej Grecji. Chcąc nie chcąc, i w stolicy, i w każdej innym mieście natkniemy się na ruiny świątyń, klasztorów, stadionów. Jeśli jesteśmy miłośnikami starożytności, to na temat każdego zabytku znajdziemy historię, odwołującą się do greckiej historii i mitologii. Jeśli czasy antyczne są nam obojętne, potraktujemy ich świadectwo jako dekorację.
Grecja jest krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie ze względu na klimat i kulturę
Położenie
Grecja obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego, Wyspy Jońskie oraz archipelagi: Cyklady, Sporady Północne i Sporady Południowe; poza tym ponad 2 tys. wysp. Oblewają ją trzy morza: Morze Śródziemne, Egejskie i Jońskie. Niemal 80 proc. powierzchni kraju zajmują góry Pindos, ciągnące się od Albanii, przy północno-zachodniej granicy Grecji, przez całą jej środkową część, aż do półwyspu Peloponez. Z najwyższym szczytem – Olimp wznoszącym się na wysokość 2917 m n.p.m. Państwo leży w rejonie aktywnym sejsmicznie, a najpoważniejsze trzęsienie ziemi w czasach współczesnych miało miejsce latem 1953 r. na obszarze Wysp Jońskich; ostatnie wstrząsy odnotowano w Atenach w 1999 r. Panuje tu klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski z suchymi latami i łagodnymi zimami.
Przemysł
Grecję charakteryzuje rozwijająca się gospodarka z przewagą własności prywatnej. Produkt Narodowy Brutto rośnie tu szybciej niż liczba ludności, w 2007 r. wyniósł na 1 mieszkańca - 27 360 dol., czyli około 93 proc. średniej unijnej. Przemysł Grecji jest zróżnicowany i koncentruje się głównie w rejonie Aten. Dominuje tu przemysł spożywczy, włókienniczy, tytoniowy, chemiczny, odzieżowy i maszynowy. Aż 94 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni cieplnych, pozostała – z elektrowni wodnych.
Rolnictwo
Ważnym źródłem dochodu Grecji jest rolnictwo, rybołówstwo (głównie na Morzu Śródziemnym), oraz turystyka rozwijająca się dzięki licznym starożytnym zabytkom oraz muzeom. Około 30 proc. powierzchni państwa zajmują ziemie uprawne, na których uprawia się: pszenicę, pomidory, winorośle, oliwki, kukurydzę, jęczmień i buraki cukrowe. Flora tego państwa jest jedną z najbogatszych w Europie z ponad 5,5 tys. gatunkami roślin kwiatowych i paprotników. Grecja jest państwem o niewielkich zasobach surowców mineralnych; głównym bogactwem mineralnym są: boksyty, ruda żelaza, cynku, ołowiu, chromu i niklu.
Nauka
Najważniejszą instytucją naukową w Grecji jest Akademia Ateńska założona w 1926 r., będąca korporacją wielu uczonych, związana z kilkoma instytucjami zajmującymi się badaniami naukowymi. Głównym ośrodkiem badań naukowych w kraju jest Narodowe Centrum Badań Naukowych „Dhimokritos”; poza tym działa Narodowa Helleńska Fundacja Badań Naukowych. Ogółem w Grecji istnieje 7 uniwersytetów: najstarszy w Atenach założony w 1837 r.; Uniwersytet Egejski w Atenach; największy - Uniwersytet w Salonikach, założony w 1925 r.; Uniwersytet w Patras; w Janinie; w Iraklionie (Uniwersytet Kreteński); oraz Uniwersytet Tracki w Komotini. Funkcjonują też 3 politechniki, kilka szkół wyższych artystycznych oraz 6 zagranicznych instytutów i stacji archeologicznych.
Historia
Dzieje starożytnej Grecji to historia kilku następujących po sobie kultur oddzielonych „ciemnymi wiekami” i wielkimi migracjami. Pierwsza z kultur zwana minojską (od mitycznego króla Minosa) rozwinęła się w III tysiącleciu p.n.e. na Krecie. W 1600-1100 p.n.e. ukształtowała się kultura mykeńska, która przejęła zdobycze cywilizacji minojskiej. Około XII w. p.n.e. kultura mykeńska upadła i nastały tzw. „wieki ciemne” (od XII do VIII w. p.n.e.), kiedy to Grecy kolonizowali wybrzeża Anatolii. Około 900 r. p.n.e. rozpoczął się nowy okres, nazywany „geometrycznym” od panującego wówczas stylu greckiej ceramiki. „Właściwa” (tzw. epoka archaiczna) starożytna Grecja ukształtowała się między VIII a VI w. p.n.e. Utworzyły się wówczas państwa-miasta, powstały pierwsze zbiory praw, alfabet, umocniła się wspólnota kulturowa Greków, opierająca się na wspólnocie religii, języka, oraz tradycji zawartej w poematach epickich (Odyseja i Iliada). Mimo udziału w kolejnych wojnach, Ateny były w V w. p.n.e. niekwestionowaną stolicą kulturalną Grecji. W latach 323-30 p.n.e. nastała epoka hellenistyczna, której początek wyznacza śmierć Aleksandra Wielkiego, a koniec rzymskie podboje zakończone zajęciem ptolemejskiego Egiptu. Za początek dziejów nowożytnej Grecji uważa się zdobycie Konstantynopola przez wojska sułtana Mehmenda II w 1453 r., które symbolicznie zakończyło istnienie cesarstwa bizantyjskiego; a zapoczątkowało okres Osmański, który trwał do początku XIX w. Lata 1821-1832 to czas intensywnych walk o niepodległość Grecji, w wyniku, których 3 lutego 1830 r. konferencja londyńska przyznała Grecji pełną niepodległość, a w 1832 r. na tron państwa wstąpił książę bawarski Otton Wittelsbach.
Turystyka
Grecja jest piękna. Dla nas również egzotyczna. Nie spotkasz w Polsce tyle słońca, tak błękitnego nieba, tak wypalonych do białości ścian, gajów oliwnych i roślinności ze strefy Morza Śródziemnego. Najwięcej zobaczymy podróżując po kraju samochodem z jednej z licznych wypożyczalni. Lepiej nie korzystać z tych najtańszych, ponieważ samochody nie są ubezpieczone i za każde zadrapanie, wgniecenie, będziemy słono płacić. Różne są też metody naliczania należności. Trzeba przeanalizować swoje plany i dobrać do nich korzystne rozwiązanie. Płaci się albo za wypożyczenie bez względu na to, ile kilometrów przejedziemy, albo za długość trasy.
Metaxa
Innym drogocennym płynem greckim jest znana na całym świecie Metaxa, która powstaje ze zmieszania destylowanego wina z silnie dojrzałych winorośli z winami muskatowymi oraz ziołami z domieszką płatków różanych. Receptura pozostaje tajemnicą. Obecnie Metaxę można kupić w 75 krajach nas całym świecie. Czy może być coś przyjemniejszego po podróży w gorącym słońcu niż wieczorne popijanie tego złotawego napoju, podanego z lodem? Ze względu na życie towarzyskie Grecy późno jedzą obiad i późno zaczynają życie towarzyskie. Dla nich tawerny i restauracje mogłyby być otwarte dopiero od godz. 21. Ze względu na turystów obiad podają o godz. 19. Oprócz Metaxy, mieszkańcy Peloponezu pija wódkę ouzo, wina oraz piwo greckie, niemieckie, holenderskie, a także czeskie i polskie. Kuchnia grecka jest rybna, warzywna, bardzo aromatyczna i jednocześnie prosta. Warto spróbować taramosalaty - pasty z ikry rybiej, tzatziki - ogórków z jogurtem i czosnkiem, musaki złożonej z warstw ziemniaków, mielonego mięsa, bakłażanów i pomidorów zalanych sosem beszamelowym i zapieczonych oraz wielkiej liczby dań z ryb świeżych i owoców morza. I należy pamiętać, że popularna w Polsce wersja sałatki greckiej, nie jest przez Greków akceptowana. Ich sałatka składa się z pomidorów, ogórków, papryki, czosnku, cebuli, oliwek, oliwy, ale absolutnie nie ma w niej sałaty.
Morze
Żeby w pełni wykorzystać walory Grecji, trzeba spędzić trochę czasu nad morzem i to nie tylko leżąc na plaży lub pływając. Bo jest to raj dla nurków. Skaliste, rozczłonkowane i ciągnące się 14.000 km greckie wybrzeże oferuje przepiękną czystą wodę. Może to być przygoda życia nawet jeśli nie masz sprzętu i nie umiesz nurkować. Wszystko da się wypożyczyć, a kursów dla początkujących też nie brakuje. Pod wodą zobaczymy kolorowe ryby, delfiny, homary, langusty, ośmiornice. Najlepsze warunki do nurkowania są na wyspie Chalkidiki, w rejonie Riwiery Olimpijskiej, na wyspach Zakynthos i Lefkadai oraz na Krecie. W Kalithei na wyspie Rodos można nurkować w podmorskich jaskiniach.
Przepisy drogowe
W Grecji jeździmy w terenie zabudowanym najwyżej 50 km/h, poza nim 80 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h, na autostradach 120 km/h. Pasażer siedzący z przodu i kierowca muszą zapinać pasy. Kierowcy nie mogą rozmawiać przez komórkę w czasie jazdy. Krytyczny poziom alkoholu we krwi u kierowcy to 0,5 promila.
Gaje oliwne
Kiedy już dostosowaliśmy się do obowiązujących przepisów, ruszamy w drogę i często podziwiamy gaje oliwne. To źródło oliwy, a dla Greków jeszcze, symbol długowieczności, nadziei, pokoju i zgody. W starożytnej Grecji drzewko oliwne było symbolem zwycięstwa, mądrości i siły. Wieniec z gałązek oliwnych otrzymywali zwycięzcy olimpiad, a do tego jeszcze buteleczki z tym drogocennym płynem.
Klasztory
Wielu turystów mimo zamiłowania do zwiedzania zabytków antycznych, jako największą atrakcję Grecji wymienia zespół klasztorów prawosławnych w Meteorach, umiejscowiony na wysokości 400 metrów na szczytach niezwykle ukształtowanych skał.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Grecka
Powierzchnia: 131 940 km²
Ludność: 10 475 000; na 1 km2 79
Stolica: Ateny
Ustrój: republika parlamentarna
Waluta: euro
Język: grecki
Religie: chrześcijaństwo (prawosławni 98%), islam 1%
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |