Bułgaria
Któż nie chciał w PRL-u wybrać się na wczasy do Złotych Piasków. Warto tam pojechać dzisiaj, żeby podziwiać tą największą turystyczną metropolię w Bułgarii bez socjalistycznych kontekstów. Bo też wiele ich tam nie znajdziemy. Nasze nadmorskie letniska mogą się schować przy rozbudowanej, żeby nie powiedzieć rozbuchanej infrastrukturze służącej tylko i wyłącznie wypoczynkowi i rozrywce. Trochę tam już pachnie snobizmem, zwłaszcza na nowoczesnych polach golfowych, kortach tenisowych, w kręgielniach, gabinetach masażu i odnowy biologicznej. Tam noc nigdy się nie kończy, wino leje się strumieniami, a z kuchni wyjeżdżają aromatyczne, tradycyjne dla regionu potrawy: czorby, gjuwecze i musaki.
Bułgaria to nadmorskie kurorty uzdrowiskowe i ciepłe morze.
Klimat
W lipcu i sierpniu średnia temperatura powietrza w Bułgarii wynosi 29 stopni Celsjusza, a temperatura wody w morzu 26 stopni. Niewiele chłodniej jest w czerwcu odpowiednio 26 i 23 stopnie i we wrześniu 25 i 24 stopnie. Liczba godzin słonecznych to od 9 do 11. Czego może chcieć więcej ciepłolubny turysta? Miejsc, gdzie można wykorzystać te warunki.
Neseber
A takich nie brakuje. Na przykład miasto Neseber, zabytkowe, bajeczne, położone na skalistym półwyspie. Z ruinami murów obronnych, baszt i arkad, starymi cerkwiami, siecią wąskich krętych uliczek. Dla ludzi lubiących w architekturze i kulturze wschodni klimat to idealne miejsce na urlop, po którym wspominać będą romantyczne spacery po miejscach tchnących bizantyjską historią. Ale dla współczesnego człowieka historyczny charakter miejsc nie może wykluczać nowoczesnej bazy turystycznej. I w Bułgarii jedno drugiego nie wyklucza. Państwo, które jest członkiem Unii Europejskiej od 2007 roku, zdążyło już skutecznie zagospodarować przedakcesyjne środki.
Dla turystów
Nowa część miasta to liczne hotele, pensjonaty, restauracje, tawerny i piaszczyste plaże, z których rozpościera się malowniczy widok na starożytny, skalisty półwysep. Podobnie jest w Słonecznym Brzegu, największym bułgarskim kurorcie. Hotele, niezliczona ilość restauracji, barów i klubów. Nazwa miasta jest adekwatna do tego, co zobaczymy na miejscu. Malownicza zatoka z piaszczystą plażą o długości 8 kilometrów i szerokości 100 metrów z miejscami, gdzie można wypoczywać, także z dziećmi i uprawiać sporty wodne. A jeśli wieczorem chcemy zaszaleć, mamy do dyspozycji wiele pubów i dyskotek.
Sozopol
Sozopol znany jest z zadziwiającej kamienno-drewnianej architektury, charakterystycznej dla starej części miasta. Ale znów stare łączy się z nowym i Sozopeol idzie z duchem czasu oferując gościom bazę noclegową, rekreacyjną, zagospodarowane plaże oraz kawiarenki, restauracje i piękną nadmorską promenadę.
Narty
Co ciekawe, kojarząca się ze słońcem i złotym piaskiem plaż, Bułgaria jest też świetnym miejscem na narty. Pamporowo, Borowec, Bansko powoli zbliżają się standardem do alpejskich stolic zimowych. Baza stale się modernizuje, rozbudowuje. Czas już skończyć ze stereotypowym patrzeniem na Bułgarię, jako towarzysza broni z bloku wschodniego. Imperium turystyczne nad Morzem Czarnym kusi nas coraz ciekawszą ofertą. Kiedy jednak nie lubimy hałaśliwego klimatu kurortów turystycznych, kiedy mierzi nas opalony tors na torsie i biust na biuście oraz śmigający na deskach synowie Apolla i Afrodyty możemy schronić się w murach licznych monastyrów, cerkwi, zamków.
Monaster Rylski
Jednym z najważniejszych bułgarskich zabytków jest Monaster Rylski, położony około 110 km od bułgarskiej stolicy – Sofii, osadzony na wysokości 1100 m n.p.m. Dolina Królów Trackich to nazwa regionu na wschód od Sofii. Znajduje się tam wiele kurhanów z czasów, gdy Bułgarię zamieszkiwali starożytni Trakowie. Przed wiekami istniało tam starożytne miasto Seuthopolis, które dzisiaj Bułgarzy mają w planie odrestaurować. W Warnie koniecznie trzeba odwiedzić przebogatą cerkiew katedralną „Zaśnięcie Bogurodzicy” i symboliczny grób polskiego króla z dynastii Jagiellonów, Władysława Warneńczyka, nazywanego, bo zginął w Warnie podczas bitwy z Turkami, gdy atakował pozycje samego sułtana Murata. Ciała nigdy nie znaleziono. Mauzoleum z symbolicznym grobem, stoi w miejscu, gdzie po raz ostatni widziano króla.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Republika Bułgarii
Powierzchnia: 110 910 km²
Ludność: 7 563 710
Stolica: Sofia
Ustrój: republika parlamentarna
Waluta: 1 lewa = 100 stotinek
Język: bułgarski
Religie: prawosławie
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |