Bośnia i Hercegowina to państwo w południowo-wschodniej Europie, położone w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Powstało ono po rozpadzie Jugosławii i obecnie podzielone jest na dwie historyczne części, położoną na północy i zajmującą, prawie dwie trzecie powierzchni kraju Bośnię oraz znajdującą się w południowej części Hercegowinę.
Bośnia i Hercegowina to kraj wybitnie górzysty. Większość jego terytorium zajmują Góry Dynarskie, których najwyższym szczytem jest Maglić (2386 metrów n.p.m.). Kraj ten posiada także wąski, niespełna 17 kilometrowy pas dostępu do Morza Adriatyckiego (rozdziela on na dwie części Chorwację). Jedynym większym kurortem nadmorskim jest Neum, gdzie na turystów czekają (atrakcyjne cenowo w porównaniu z sąsiadującą Chorwacją) malownicze piaszczyste plaże.
Największymi i najczęściej odwiedzanymi atrakcjami turystycznymi w Bośni I Hercegowinie są zabytkowy Mostar ze słynnym Kamiennym Mostem oraz słynne na całym świecie i przyciągające każdego roku wielu pielgrzymów Sanktuarium Maryjne w Medziugorie. Jedną z najnowszych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny są odkryte w 2005 roku przez Semira Osmanagicia piramidy. Jest to zespół trzech hipotetycznych piramid (wielu naukowców nie podziela teorii Semira Osmanagicia) pokrytych warstwą ziemi i porośniętych roślinnością.
Bośnia i Hercegowina - Kilmat
Większość obszarów Bośni i Hercegowiny położone jest w strefie ciepłego i umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Zimy są tu przeważnie łagodne, a lata ciepłe. Średnia temperatura stycznia wynosi około 0 stopni C, a w licu osiąga 20 stopni C. Południowa zachodnia część kraju znajduje się w strefie cieplejszego klimatu podzwrotnikowego.
Na terenie Bośni i Hercegowiny wieją często wiatry zwane fenami będące odpowiednikiem tatrzańskiego wiatru halnego. Przynoszą po przejściu Gór Dynarskich ciepłą i suchą pogodę.