Belgia
„Dlaczego nie miałabym zrobić detektywem Belga?” – pytała Agata Christie wymyślając bohatera swoich kryminałów. Został nim Herkules Poirot, pedantyczny, dociekliwy i stale zmuszany do prostowania, że nie jest Francuzem. Niezmordowanie ścigał przestępców może dlatego, że w jego żyłach płynęła krew dzielnych przodków. Bo nazwa Belgia pochodzi od nazwy północnego odłamu Gallów – Belgae, którzy zmieszani na wschodzie z germańskimi ludami tworzyli plemię bardzo wojownicze.
Belgijskie zamki znane sa na całym świecie
Podział administracyjny
Belgia jest państwem federacyjnym, dzieli się na 10 prowincji: 5 flamandzkich we Flandrii i 5 francuskich w Walonii, a w każdej grupie obowiązuje tylko jeden język urzędowy. Trzecim samodzielnym regionem jest dwujęzyczna Bruksela. Żeby tego było mało, Belgia jest krajem imigracyjnym. Rocznie przybywa tu wielu Marokańczyków, Włochów, Turków. W miastach żyje 96,5 procenta społeczeństwa. Na północy kraju przeważa osadnictwo wiejskie rozproszone, w centrum i na południu skupione.
Turystyka
Królestwo Belgii jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Państwo to jest celem podróży, ale też często zwiedza się je tranzytowo. Najwięcej gości pochodzi z Holandii, Niemiec, Francji i Anglii. Najczęściej zwiedzane są zabytkowe miasta: Bruksela, Antwerpia, Gandawia, Brugia, Liege, Leuven, Tournai, czy Tongeren. Popularnością cieszą się też znane nadmorskie uzdrowiska - Spa i Ostenda. Obok Polski i Irlandii, Belgia stanowi północnoeuropejską ostoję katolicyzmu i posiada znane miejsca kultu religijnego - Benneux, Saint-Hubert i Beauraing. Belgowie zrobili atrakcję turystyczną z mocno kultywowanych tradycji ludowych: tkactwa czy koronkarstwa.
Ardeny
Góry Ardeny są rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą rządzą narciarze, latem spadochroniarze, amatorzy wspinaczki i piesi turyści. Dla zuchwałych organizowane są spływy po górskich potokach i strumieniach. Popularne jest także jeździectwo i rowerowe zjazdy downhill. Mimo tych licznych atrakcji symbolem Belgii pozostanie jednak Bruksela - siedziba króla i parlamentu belgijskiego oraz ważnych międzynarodowych instytucji: NATO i wielu jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, od 1958 roku Komisji Europejskiej, a także kilkudziesięciu mniejszych organizacji międzynarodowych. Bruksela jest niekwestionowaną stolicą Europy i najpopularniejszym celem wyjazdów do Belgii.
Bruksela
Bruksela zwana jest „Stolicą czekolady”, „Sercem Europy” i uważana za najbardziej zbiurokratyzowane miasto na świecie. Na milion mieszkańców przypada tam 700 tys. urzędników. Mieszkają na stałe lub dojeżdżają. Mają do dyspozycji 2 lotniska.
Symbole Brukseli
Symbolami miasta są Manneken Pis, Jeanneke Pis - siusiające rzeźby chłopczyka i dziewczynki, Atomium - powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości ponad 100 metrów oraz Mini Europa – park miniatur, w którym można oglądać modele najsłynniejszych europejskich budowli. Cała Belgia jest znana z czekolady, ale to w Brukseli znajdziemy najciekawsze małe sklepiki z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o przeróżnych kształtach i smakach. Ceny są adekwatne do trzystuletniego doświadczenia i kunsztu.
Kuchnia
Kuchnia belgijska jest wysoko ceniona na świecie i powszechnie uważa się, że w Europie ustępuje tylko wykwintnej kuchni francuskiej. Belgowie uważają siebie za wynalazców frytek, które tu spożywa się z majonezem. Powszechnie jada się tu owoce morza, zwłaszcza małże. Bardzo popularnym sposobem poruszania się jest rower. Więc jeśli nawet wybieramy się do Belgii samochodem, warto zabrać ze sobą jednoślad. Rowery można też wypożyczać w licznych wypożyczalniach, na przykład na stacjach kolejowych.
Informacje ogólne
Stolica : Bruksela
Ustrój polityczny : monarchia parlamentarna
Typ państwa : demokracja
Powierzchnia : 30 528 km²
Liczba ludności : 10,5 mln
Jednostka monetarna: 1 euro = 100 centów
Religia dominująca : katolicyzm
Język urzędowy : francuski, niderlandzki, niemiecki
Język używany : francuski, niderlandzki, niemiecki, waloński
Konstytucja : Konstytucja Belgii
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |