Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo leżące na Bliskim Wschodzie, nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Powierzchnia kraju to 82 880 km2, a zamieszkuje ja około 4 mln ludzi. ZEA graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem. Z oboma krajami granice wynoszą ponad 400km. Emiraty mają także dostęp do morza, a długość wybrzeża to około 1318km. Stolicą ZEA jest Abu Zabi.
W Dubaju takie nowoczesne budowle są zjawiskiem typowym.
Administracja
Oficjalna nazwa państwa, to Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w skrócie okreslane jako Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oficjalna nazwa arabska to Daulat al-Imarat al-Arabijja al-Muttahida. ZEA stanowi federację siedmiu emiratów, czyli księstw. Na czele państwa stoją prezydent Chalifa Ibn Zajid an-Nahjan, jednocześnie władca Abu Zabi oraz wiceprezydent Muhammad Ibn Raszid al-Maktum, władca Dubaju. ZAE są państwem młodym, bo niepodległość uzyskały od Wielkiej Brytanii dopiero 2 grudnia 1971. W związku z tym wciąż toczą się spory o ustalenie granic pomiędzy Emiratami, a Omanem i Arabią saudyjską. Nierozstrzygnięta jest tez kwestia przynależności dwóch wysp w Zatoce Perskiej zajmowanych przez Iran: Mały Tunb i Wielki Tunb, a także o wspólnie administrowaną wyspę Abu Musa.
Ludność
ZAE składa się z siedmiu Emiratów: dwa najbardziej znane to Abu Dhabi i Dubai. Pozostałe to: Sharjah, Ras al Khaimah, Fujairah, Umm al Quwain oraz Ajman - jedyny Emirat bez ropy i gazu. Emiraty zamieszkałe są w większości przez Hindusów i Pakistanczyków oraz inne nacje, głównie pochodzące z Azji. Ok. 20 % ludności to Arabowie. 80% ludności to ekspatrianci, większość z nich przyjeżdża do Emiratów do pracy. Oficjalnym językiem jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany w Emiratach. Hindi, Urdu i Perski z racji dużej ilości ekspatriantów z Azji są również w powszechnym użytku.
Dubai
Perełka Emiratów jest Dubai. To miasto wyjątkowo czyste i bezpieczne, bogate w piękne plaże, parki i ośrodki rekreacyjne. Miasto jest wysoko rozwinięte i ucywilizowane. W Dubaju znajduję się jedyny na świecie siedmiogwiazdkowy hotel. Miasto jest podzielone na dwie części. Linią graniczną między dzielnica finansową Bur Dubai oraz centrum handlu na mała i wielką skalę, a Jumeirą z bogatymi domami szejków jest kanał Creek. Poza dwiema wymienionymi dzielnicami jest tu także rejon hinduski Deira Dubai z tanimi hotelami i prostytutkami z Rosji i Azji a także z targiem złota i platyny. Satwa, po południowej stronie Satwa Road, to dzielnica "willowa". To właśnie prawdziwa Satwa, zamieszkała głownie przez "Baluczi", ludzi bez narodowości, którzy urodzili się i wychowali w Dubaju, jednakże ich rodzice a czasem cale pokolenia nie stosowały się do kolejnych zaleceń władz emigracyjnych. Są to głownie mieszanki narodowościowe ludzi z pogranicza Iranu i Pakistanu
Kultura
Ponieważ wiele praw wynika z islamskiego prawa szariatu, to nie dziwi wielożeństwo, pozbawienie kobiet wielu praw itd. W czasie ramadanu ważne jest przestrzeganie postu. Dotyczy to także obcokrajowców w sferze publicznej. Współistnienie wielu kultur doprowadziło do tego, że powstały tu kościoły chrześcijańskie i świątynie hinduistyczne, które funkcjonują w ramach panującej w ZEA atmosferze tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Cudzoziemcom nie wolno wchodzić do meczetów. W ZAE obowiązuje popołudniowa przerwa w pracy od 13.00 do 16.00. Weekendy obejmują czas od czwartkowego popołudnia do piątku lub nawet do soboty.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Powierzchnia: 82 880 km2,
Ludność: 4 mln,
Stolica: Abu Zabi
Ustrój: federacja księstw
Waluta: diram (dirham) (AED)
Język: arabski
Religie: islam (sunnicki)