Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Użytek ekologiczny

Użytek ekologiczny - jedna z form ochrony przyrody w Polsce. W brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku:

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt, i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

Istotnym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym.

Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.

W Polsce znajduje się 6686 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni ok. 45 tys. ha.

Użytek ekologiczny ustanawia rada gminy (do końca czerwca 2009 r. prawo takie miał także wojewoda), w odpowiedniej uchwale określając: nazwę danego obiektu lub obszaru, jego położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe dla tego obiektu, obszaru lub jego części. Uchwała wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Wprowadzane zakazy wybiera się spośród pozycji wymienionych w art. 45 ustawy o ochronie przyrody.

Rada gminy może również, ale tylko po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, znieść użytek w przypadku utraty jego wartości, albo w przypadku gdy koliduje on z realizacją inwestycji celu publicznego. Rada gminy nie ma kompetencji do zlikwidowania użytku w innych przypadkach, niż te dwie sytuacje wyraźnie wymienione w ustawie.

Gmina, która ustanowiła użytek ekologiczny, powinna (art. 113 ustawy o ochronie przyrody) w ciągu 30 dni od wejścia w życie uchwały, przesłać Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w celu umieszczenia w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody, kopię uchwały oraz zestaw informacji obejmujący: datę utworzenia użytku, nazwę, określenie położenia geograficznego i administracyjnego (obręb ewidencyjny, gmina, powiat, województwo); wskazanie powierzchni, jeżeli można ją określić, z wyszczególnieniem formy własności i rodzajów gruntów; powołanie oznaczenia mapy obrazującej przebieg granicy; opis użytku, oznaczenie dziennika urzędowego, w którym został ogłoszony akt o utworzeniu lub uznaniu formy ochrony przyrody; informację, czy dany obszar lub obiekt albo ich część podlega ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym (w tym położenie w obszarze Natura 2000). Może być to zrealizowane przez wprowadzenie przez Internet odpowiednich danych do bazy danych Centralnego Rejestru. Analogiczna informacja powinna być przesłana wojewodzie (art. 114 ust 3 ustawy), co jednak jest błędem ustawodawcy – w rzeczywistości powinna ona trafić do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Zgodnie z art. 115 ustawy o ochronie przyrody, sprawujący nadzór nad daną formą powinien „na obrzeżach lub w pobliżu formy ochrony przyrody” umieścić tablice informującą o nazwie formy ochrony o zakazach obowiązujących w stosunku do niej.

Uznanie za użytek ekologiczny skutkuje nie tylko wprowadzeniem odpowiednich (wymienionych w uchwale rady gminy) zakazów (których naruszenie jest wykroczeniem), ale również wprowadzeniem stosowalności przepisów innych ustaw i rozporządzeń, w tym np.: - Zaliczeniem siedlisk przyrodniczych w użytku (i to nie tylko siedlisk o znaczeniu dla Wspólnoty Europejskiej, ale także i innych – np. olsów, wilgotnych łąk, źródlisk niewapiennych!) do „chronionych siedlisk przyrodniczych” w sensie ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku (w związku z art. 6 pkt 2a tej ustawy). Tym samym ewentualne zagrożenia dla użytku stają się „zagrożeniem szkodą w środowisku” w sensie tej ustawy, a szkoda w użytku – szkodą w środowisku wymagającą działań zapobiegawczych, naprawczych i ewentualnie kompensacyjnych. Jest to silne narzędzie ochrony, nie w pełni jeszcze w Polsce wykorzystywane; – Obowiązkiem ujęcia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – przy ich najbliższych aktualizacjach. – Obowiązkiem uzgadniania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczącej użytku z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Od marca 2010 r. elementem „minimalnych norm” dla rolników staje się, w granicach użytków ekologicznych (i innych form ochrony przyrody) zakaz niszczenia siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków chronionych. Naruszenia tego zakazu, zwłaszcza powtarzające się, będą skutkować sankcjami w otrzymywanych przez rolników płatnościach.

Na podstawie art. 12 ust 1 pkt 8 ustawy z 15 listopada 1984 (z późn. zm.) o podatku rolnym, użytki ekologiczne są zwolnione z podatku rolnego. Uznanie za użytek bagna albo łąki V lub VI klasy jest neutralne dla budżetu gminy, jednak uznanie za użytek łąki klasy IV lub wyższej uszczupla budżet gminy o kwotę podatku rolnego od odpowiedniej powierzchni – zwykle trzeba wówczas przekonać gminę, że w długofalowej perspektywie korzyści z użytku będą większe niż te utracone dochody.

Niektóre typy użytków ekologicznych – np. wrzosowiska, murawy, łąki – mogą wymagać ochrony czynnej. Również w przypadku niektórych bagien, pożądany może być jakiś zabieg ochrony czynnej, np. zablokowanie odpływu. wody. Sposoby ochrony czynnej w zasadzie powinny być ujęte w uchwale tworzącej, jednak nawet gdy tak się nie stanie, potrzebne działania ochronne zawsze mogą być, za zgodą rady gminy, wykonane. Działań ochronnych wykonywanych za zgodą rady gminy nie dotyczą wówczas zakazy obowiązujące w stosunku do użytku. Jeżeli ochrona czynna wymaga wycięcia drzew lub krzewów, to za ich wycięcie nie pobiera się opłat (art. 86 ust.1 pkt 11 ustawy o ochronie przyrody), choć wciąż obowiązują przepisy wymagające uzyskania odrębnego zezwolenia wójta gminy na wycinkę drzew.

Rezerwaty biosfery

Parki Narodowe - w dziale Parki Narodowe
Parki Narodowe w dziale Poland

Czytaj również:

| parki narodowe | rezerwat biosfery | park krajobrazowy | ogród botaniczny | ogród zoologiczny | park safari | rezerwat przyrody | pomnik przyrody | użytek ekologiczny | obszar chronionego krajobrazu | obszar Natura 2000 | stanowisko dokumentacyjne | zespół przyrodniczo-krajobrazowy |

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

   

 
 
Ostatnio dodane - News
 
   
19 - 11.01.2013          
  Parki Narodowe - w dziale Parki Narodowe

Drzewa to największe rośliny lądowe, które występują na naszej planecie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka – są one źródłem drewna, czyli materiału budowlanego i opałowego, a także takich substancji jak żywica czy kauczuk, ważne są jakże owoce, które uwielbiamy zjadać. Korę (np. cynamonowiec) także wykorzystujemy, młode listki są idealne na zieloną herbatę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Parki Narodowe w dziale Poland

Drzewa to największe rośliny lądowe, które występują na naszej planecie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka – są one źródłem drewna, czyli materiału budowlanego i opałowego, a także takich substancji jak żywica czy kauczuk, ważne są jakże owoce, które uwielbiamy zjadać. Korę (np. cynamonowiec) także wykorzystujemy, młode listki są idealne na zieloną herbatę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  GMI Articles in English

Drzewa to największe rośliny lądowe, które występują na naszej planecie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka – są one źródłem drewna, czyli materiału budowlanego i opałowego, a także takich substancji jak żywica czy kauczuk, ważne są jakże owoce, które uwielbiamy zjadać. Korę (np. cynamonowiec) także wykorzystujemy, młode listki są idealne na zieloną herbatę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Parki Narodowe

Drzewa to największe rośliny lądowe, które występują na naszej planecie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka – są one źródłem drewna, czyli materiału budowlanego i opałowego, a także takich substancji jak żywica czy kauczuk, ważne są jakże owoce, które uwielbiamy zjadać. Korę (np. cynamonowiec) także wykorzystujemy, młode listki są idealne na zieloną herbatę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Parki Narodowe

Drzewa to największe rośliny lądowe, które występują na naszej planecie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka – są one źródłem drewna, czyli materiału budowlanego i opałowego, a także takich substancji jak żywica czy kauczuk, ważne są jakże owoce, które uwielbiamy zjadać. Korę (np. cynamonowiec) także wykorzystujemy, młode listki są idealne na zieloną herbatę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Parki Narodowe

Drzewa to największe rośliny lądowe, które występują na naszej planecie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka – są one źródłem drewna, czyli materiału budowlanego i opałowego, a także takich substancji jak żywica czy kauczuk, ważne są jakże owoce, które uwielbiamy zjadać. Korę (np. cynamonowiec) także wykorzystujemy, młode listki są idealne na zieloną herbatę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
Poland - News
 
News - News
News - News
News - News
 
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.