Kapelusz zazwyczaj średnicy od 45 do 120 mm. Początkowo wypukły. Szybko spłaszczony i rozłożysty. W centrum szeroko wklęsły. Masywnie zbudowany. W barwie ciemnopurpurowy do krwistobrązowego. W centrum najczęściej jaśniejszy, w odcieniu rudawy lub nieznacznie oliwkowy, a także może być ciemnobrązowy. Brzeg tępo zaokrąglony i długo podwinięty. Najczęściej gładki, ale może też być krótko i nieznacznie karbowany. Skórka kapelusza kiedy wilgotna lepka i błyszcząca. Zdzieralna do połowy promienia kapelusza. Matowa w porze suchej.
Blaszki stosunkowo rzadko ustawione. Szerokie i do 1 mm grube. Tępe i zaokrąglone przy brzegu. Łamliwe. Przy trzonie nieco rozwidlone, lekko zbiegające na trzon do wolnych. Widoczne nieliczne flaszeczki. W barwie kremowe do kremowoochrowych. Z czasem szarzejące.
Trzon długości od 30 do 80 mm i grubości od 15 do 25 mm. W kształcie równogruby i mięsisty. W barwie biały do białawego z odcieniem szarawym, a z czasem do popielatego. Wewnątrz kiedy młody pełny, a w miarę dojrzewania watowaty w rdzeniu. Kora cienka.
Miąższ najgrubszy w centrum. Nie jest jednak jędrny i twardy, a raczej kruchy i łamliwy. W kolorze biały, tylko pod skórka kapelusza czerwony. Szarzeje po przełamaniu. Może niekiedy mieć również różowawy odcień. W zapachu słabo owocowy do miodowego. Smak łagodny. W reakcji z FeSO4 w części szarzejącej barwi się zielonkawo. Młode blaszki nabiegają cielistoróżowo, a w starych szaroczerwonawe.
Zarodniki w wysypie barwy jasnoochrowej. W kształcie szeroko elipsoidalne do odwrotnie jajowatych. Powierzchnia brodawkowato-kolczasta. Brodaweczki niewielkie, igiełkowate, ostre i słabo amyloidalne. Plamka słabo widoczna. W barwie białe do żółtawych. Wielkości od 8 do 11 x od 8 do 9 µm.
Występowanie
Dość rozpowszechniony, ale niezbyt częsty. Pojawia się od lata do jesieni. Lubi gleby piaszczyste w lasach sosnowych, jak również z domieszką drzew liściastych. Spotykany jest także w miejscach wilgotnych i zatorfionych.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|