Kapelusz - średnicy 6-15cm, młody barwy intensywnie fioletowej, lilowofioletowy, brązowawofioletowy, do szrawofioletowego i bladoniebieskiego. Środek ciemniejszy brązowawofioletowe. Z wiekiem blednie. Młody wypukły, potem rozpostarty i wywinięty. Skórka sucha, matowa.. Powierzchnia gładka i jedwabista.
Blaszki - barwy fioletowej, z wiekiem zmieniające kolor na brązowawoochrowy lub amarantowobrązowy. Kruche i łamliwe. Przy trzonie przyrośnięte, lub zatokowato wycięte.
Trzon - cylindryczny do maczugowatego, pełny, podstawa silnie przerośnięta z podłożem, pokryta fioletowawą lub brązowofioletową grzybnią, bez osłony. Barwy fioletowej z wrośniętymi białymi włókienkami, z wiekiem blednie.
Miąższ - początkowo fioletowy, potem blednący i szarzejący, zwarty i twardy, z wiekiem miękki. Zapach przyjemny smak łagodny.
Wysyp zarodników - bladoróżowocielisty, kremoworóżowy.
Zastosowanie - jadalna.
Występowanie - pospolita. w grupach, szeregach lub w czarcich kręgach, rzadziej pojedynczo, w lasach liściastych i iglastych, w ogrodach i parkach.
Gatunek podobny - Gąsówka dwubarwna - Lepista personata oraz Gąsówka brudna - Lepista sordida.
Inne nazwy zwyczajowe to - gąsówka fioletowa, gąska fioletowa, bedłka fioletowa, rycerzyk fioletowy, gąska psia lub dzika, członka naga, członka psia, słonka.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|