Owocnik - o średnicy 15cm, początkowo półkolisty do dzwonkowo-łukowaty później rozpostarty, oliwkowozielony, żółtozielony, brudnozielonkawy srodkiem ciemniejszy z wiekiem płowieje, (może być biały w postaci odmiany Muchomor zielonawy odmiana biała) z matowym, jedwabistym połyskiem, wilgotny lekko kleisty, z promieniście biegnącymi włókienkami. Brzeg gladki.
Blaszki - różnej długości, gesto ustawione, przy trzonie wolne, białe.
Trzon - z żółtawym lub zielonkawy odcieniem i wężykowatym wzorkiem. Tkwi w otwartej pochwie.
Pierścień - wyraźny, zwieszony, biały, gładki lub słabo bruzdowany.
Miąższ - biały, pod skórką kapelusza słabo żółtozielony, w kapeluszu miękki, w trzonie twardy, smak łagodny i słodkawy, zapach intensywny, zwłaszcza u starszych osobników przypomina surowe ziemniaki, czasem sztuczny miód. Ze względu na silne toksyny w nim zawarte pod żadnym pozorem nie wolno przeprowadzać próby smakowej.
Wysyp zarodników - biały.
Występowanie - Częsty. Owocniki od lipca do listopada pojedynczo lub w grupach po kilka, w lasach liściastych pod dębami i bukami. Woli gleby bogatsze, ale unika wapienni.
Zastosowanie - śmiertelnie trujący. !!!!!!!!!! Dawką śmiertelną jest już jeden średni okaz. Zawiera ponad 20 różnych toksyn. Trujący składnik-amanityna. Powoduje uszkodzenia komórek. Przyczyną śmierci jest zazwyczaj niewydolność wątroby po jej uszkodzeniu. Trucizna nie jest rozkładana podczas przetwarzania -gotowania, smażenia.
Gatunki podobne - często mylony z gąska zielonką -Tricholoma equestre różni się od zielonki przede wszystkim białawymi blaszkami, obecnością pierścienia i pochwy na rozdętej podstawie trzonu oraz występowaniem w lasach liściastych) może być mylony z niektórymi zielonymi gołąbkami, np. z gołąbkiem zielonawym i gołąbkiem grynszpanowym, oba gołąbki są jadalne, mają kapelusze zabarwione podobnie jak muchomor sromotnikowy, białe lub kremowe gęste blaszki, biały miąższ o smaku łagodnym, ale trzony są białe, równogrube, bez śladu pierścienia i pochwy! młode owocniki muchomora sromotnikowego bywają mylone z pieczarkami, które początkowo mają również białe blaszki (później różowe), lecz brak im pochwy pieczarka dwuzarodnikowa, pieczarka lśniąca, pieczarka ogrodowa, pieczarka polna, pieczarka szlachetna, pieczarka zaroślowa, pieczarka biaława bywa też mylony z czubajką kanią i czubajką czerwieniejącą
podobny jest też muchomor cytrynowy.
Uwagi - Muchomor sromotnikowy jest też często mylony z innymi trującymi muchomorami: białym muchomorem wiosennym i muchomorem jadowitym a te mogą być mylony z białymi jadalnymi grzybami jak np. pieczarkami.
Nazwy potoczne grzyba - muchomor zielonkawy, muchomor zielonawy, muchar zielony, muchomor bulwiasty, bedłka cebulasta, podsadka zielona.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|