Kapelusz - średnicy 5-16cm, początkowo łagodnie łukowaty z widocznym podwiniętym brzegiem, z wiekiem płasko rozłożysty w środku zapadnięty brzeg stale podwinięty. Powierzchnia barwy szaro-żółtobrązowo, oliwkowobrązowa, uszkodzona ciemnobrązowo cętkowana. Młody delikatnie pilśniowy, z wiekiem łysy, wilgotny śliski i lepki, suchy z jedwabistym połyskiem.
Blaszki- młode kremowe potem ochrowobrązowe do rdzawobrązowych, zbiegające, gęste i cienkie, u młodych owocników mocno pofalowane, zbiegające na trzon, uszkodzone brązowieją, łatwo dają się oddzielić od miąższu.
Trzon - gruby, walcowaty, krępy, twardy i pełny, nagi, brudnawożółty do rdzawobrązowego, uszkodzony brązowieje. 3-7cm wysoki i 1-2 cm gruby.
Miąższ- soczysty, miękki żółtawy, brązowiejący; w kapeluszu gruby; smak i zapach kwaskowate.owocowe.
Wysyp zarodników - rdzawobrązowy, żółtobrązowy.
Zastosowanie - niejadalny, Trujący !!!!
Uwagi - mimo obgotowania może wywoływać długotrwałe zatrucia, nieznany składnik który gromadząc się we krwi, powoduje powolny rozkład czerwonych ciałek. Przy częstym spożywaniu może doprowadzać do omdleń. A z czasem jak zostanie przekroczony punkt graniczny kumulacji toksyn następuje zatrucie z objawami białaczki, lub zgon. Toksyczność tego grzyba stwierdzono dopiero w połowie lat siedemdziesiątych, wcześniej był uznawany za gatunek jadalny.
Występowanie- bardzo pospolity, gromadnie w lasach liściastych i iglastych, w parkach, zwykle na ziemi.
Gatunki podobne - krowiak olszowy i krowiak włóknisty Paxillus filamentosus
Inne nazwy zwyczajowe- olszówka, podolszówka, olchówka, świnka, krówka, krowiak, krowia gęba.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|