Kapelusz (3)5 - 10(15) cm. Młody zazwyczaj ciemnobrązowy do prawie czarnego,półkulisty. Z wiekiem jaśniejszy, kasztanowobrązowy, płowobrązowy, wypukły.Później spłaszczony i wreszcie rozpostarty. Suchy matowy, zamszowo-aksamitny. Wilgotnynieco śluzowaty, wtedy może mieć czerwonawy odcień.
Pory najpierw bladożółte. Potem zielonożółte do brudnooliwkowozielonawych. Poprzyciśnięciu lekko niebieszczeją. Początkowo pory bardzo drobne, potem niecowiększe, graniaste.
Rurki tej samej barwy. Długości 10 - 15 mm. Przyrośnięte do trzonu i niecozbiegające. Po uszkodzeniu sinieją.
Trzon 3-9(12) x 1-3(5) cm. Zasadniczy kolor jasnożółty. Na jego tle ciemniejsze,ochrowo-brązowawe, podłużne włókienka. Nigdy siatecznka. Kształt zróżnicowany:cylindrycznym, maczugowaty, czasem zgrubiały jak u borowika. Często wygięty i podstawabywa zwężona (zaostrzona). Pełny.
Miąższ białawy, miejscami żółtawy, u starszych egzemplarzy ciemniejszy. Poprzecięciu lekko niebieszczeje i powoli ponownie blednie. W młodości zwarty, potemmiękki. Zapach przyjemny, określany jako słabo owocowy. Smak łagodny, przyjemny.
Występowanie Jeden z najpospoltszych w Polsce. Spotykanyna nizinach i w górach za wyjątkiem wysokich położeń. W lasach iglastych iliściastych. Pod sosnami, bukami, dębami i świerkami. Głównie w borach sosnowych napiaszczystym, kwaśnym podłożu. Często w mchu, niekiedy na silnie zbutwiałychpniakach. Owocniki od czerwca (lipca) do listopada. Zasadniczy wysyp w końcu września.Często spotyka się owocniki gromadnie.
Spożywanie Jadalny. Bardzo smaczny. Zbliżonysmakiem i zapachem do borowika szlachetnego. W stanie surowym trujący.
Uwagi Z uwagi na barwnik skórki(norbadion), który wiąże chemicznie cez, ma go wyższą zawartość niż inne gatunki.Także promieniotwórczego izotopu. Tym nie mniej biorąc pod uwagę ilość zjadanychgrzybów w ciągu roku, większą dawkę substancji promieniotwórczych spożywa się ztakimi np. ziemniakami.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |