Kapelusz o średnicy 6-10 cm trzonu 6-14 cm Owocniki średniej wielkości mają kształtpodobny do owocników prawdziwka. Dość gruby poduszkowaty kapelusz osadzony jest nadość wysmukłym pełnym trzonie, pokrytym delikatną sieteczką żyłek Wierzchkapelusza ma barwę żółtawobrązową, spód natomiast, zbudowany jest z warstwy rurek,w dojrzałych owocnikach jest różowy (ważna cecha rozpoznawcza). Miąższ biały,jednak na przekroju barwi się lekko na kolor różowy.
Występowanie najczęściej w wilgotnych lasachsosnowych, przy tym owocuje zwykle pod sosnami, w czasie od połowy lipca do końcapaździernika.
Goryczak żółciowy jest niejadalny z tego względu, że ma bardzoprzykry, gorzki smak. Jeśli więc przez pomyłkę zostanie ugotowany razem z dobrymigrzybami, to może zepsuć smak całej potrawy. Pomimo przykrego smaku nie wykazujewłaściwości trujących. Grzyb ten niejednokrotnie spowodował chwiloweszczęście u grzybiarza myślącego że oto znalazł prawdziwka. Dla wytrawnegogrzybiarza rozpoznanie tego gatunku nie powinno być problemem. Jeśli ktoś mawątpliwości czy to "fałszywy prawdziwek" niech ugryzie kawałek grzyba (jakpoczule gorycz - to bardzo mi przykro). Osobiście nie polecam zwłaszcza przy blaszkowychgrzybach metody kosztowania bo może się to skończyć w najlepszym wypadku roztrojemżołądka.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |