Jak prawidłowo suszyć grzyby
Grzyby zebrane w lesie trzeba jak najszybciej przerobić. Najczęściej zebrane grzyby suszymy albo marynujemy. Podpowiadamy, jak suszyć i przechowywać grzyby.
Grzyby leśne od dawna są ważnym składnikiem dań kuchni polskiej, gdyż ich szczególny smak i niezwykły aromat znakomicie komponuje się z wieloma tradycyjnymi potrawami, takimi jak bigos, kapusta z grzybami czy pierogi. Aby jednak móc wykorzystać grzyby do celów kulinarnych, zaraz po zbiorze należy je zakonserwować, gdyż w przeciwnym razie bardzo szybko się zepsują i nie będą nadawały się do spożycia. Zebrane grzyby trzeba więc przerobić.
Istnieje kilka metod konserwacji grzybów, ale jedną z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych jest suszenie. Dobrze wysuszone i właściwie przechowywane grzyby na długo zachowają swój intensywny aromat i będą nadawały się do spożycia nawet przez 3–4 lata.
Suszenie grzybów: przygotowanie do suszenia
Zaraz po zbiorze grzyby należy przebrać, usuwając egzemplarze uszkodzone, pogniecione, nadgnite i robaczywe. Następnie trzeba dokładnie oczyścić je z resztek igliwia, mchu, ziemi i liści. Czyszczenie powinno odbywać się na sucho, gdyż grzyby moczone w wodzie szybko nasiąkają i stają się trudne do wysuszenia. Grzyby leśne można suszyć w całości (mniejsze egzemplarze) lub pokrojone na plastry (grzyby duże).
Suszenie grzybów: jak suszyć
Jeśli w okresie zbiorów pogoda jest słoneczna i bezdeszczowa, pierwszy etap suszenia grzybów warto przeprowadzić na wolnym powietrzu, rozkładając grzyby na sitach lub rozwieszając na sznurkach. Należy jednak pamiętać, że okres największego grzybobrania przypada na jesień, która w naszym kraju rzadko bywa gorąca i słoneczna, dlatego suszenie na powietrzu zwykle nie wystarcza i konieczne jest dosuszanie grzybów w warunkach domowych.
Suszenie grzybów w suszarkach i piekarniku
Najlepsze rezultaty suszenia grzybów dają specjalne suszarki elektryczne, w których grzyby suszą się szybko, nie są narażone na przypalenie i nie chłoną obcych zapachów. Jeśli jednak nie dysponujemy takim urządzeniem, grzyby możemy również wysuszyć w piecyku kuchennym, co wymaga jednak więcej uwagi. Jeśli suszenie odbywa się w piekarniku, jego drzwiczki powinny być przez cały czas lekko uchylone, a temperatura dostosowywana do etapu suszenia. Na początku, kiedy grzyby zawierają jeszcze sporo wody, temperatura powinna wynosić 45–50 st. C, natomiast gdy grzyby już lekko się podsuszą, temperaturę należy podnieść do 65 st. C. Dobrze wysuszone grzyby powinny być lekkie i elastyczne, a po silniejszym naciśnięciu powinny pękać.
Przechowywanie wysuszonych grzybów
Wysuszone grzyby należy umieścić w suchych, czystych, najlepiej szklanych i szczelnie zamykanych naczyniach. Taki pojemnik ochroni grzyby przed wilgocią, utratą zapachu i inwazją szkodników (np. moli spożywczych). Suszone grzyby należy przechowywać w ciepłym i ciemnym miejscu, np. w szafce kuchennej, dzięki czemu susz nie straci koloru.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |