Trening bilard
Zastanówmy się jakie czynniki wpływają, że trening jednego gracza jest efektywny zaś inny marnuje swój czas. Czy sam fakt wykonywania danego ćwiczenia wpływa na poprawę gry? Czy są tajne metody treningowe? Oto kilka haseł/porad które warto przemyśleć.
Świadomość celu wykonywanego ćwiczenia. Jedna z ważniejszych rzeczy podczas treningu i mój największy zarzut do większości pozycji literatury bilardowej. Każde ćwiczenie jakie wykonujemy powinno mieć swój cel i powinien on być jasny dla osoby ćwiczącej. Bez tej świadomości nasza koncentracja może być kierunkowana w złe aspekty. Przykład, trenując proste wyprowadzanie kija wbijając długie bile centralne ważniejsze jest jak chodzi ręka a skuteczność wbić jest tylko pochodną właściwego wykonywania ćwiczenia a nie celem samym w sobie.
Powtarzalność. Często można usłyszeć, że ktoś idzie potrenować po czym przed określony czas gra sam ze sobą. Poza faktem, że czas jaki spędzamy przy stole nie jest dzielony na dwa jak to bywa podczas gry z przeciwnikiem takiej formie treningu brakuje jednego zasadniczego składnika. Powtarzalności. To samo odbywa się podczas zbyt złożonych ćwiczeń, brakuje powtarzalności. Sporo osób kojarzy ćwiczenia PAT’owe stąd zaczerpnę analogię właśnie z tej pozycji. Big Position drill czyli ćwiczenie pozycyjne na większych odległościach jest rozwijane przez wszystkie części testu pozostając takim samym jeśli chodzi o zasadę. W wersji łatwiejszej uzyskujemy powtarzalność na 6 bilach czyli mamy 6 wyjść, a tak naprawdę uczymy się kolehjnych wyjść by móc zgrać cały układ, w wyższych wersjach dokładamy bile. Gdybyśmy zaczeli od najtrudniejszej wersji byłoby za dużo możliwości/wyjść/rzeczy do nauki i poprzez brak powtarzalności trudno byłoby zrobić progres.
Drugim aspektem powtarzalności jest prawidłowe wykonywanie ćwiczenia, czyli ważne jest utrwalanie dobrego schematu, tu potrzebny jest trener, który podpowie, że daną rzecz robimy źle.
Cel. Gdy już doszliśmy do tego, że ćwiczenia dają więcej od rozrzuconych chaotycznei kulek i zaczynamy wprowadzać układy/schematy do naszego treningu warto ustalić w nich cel. Eckert proponuje ustawić cel na danym poziomie kolejnych wbić/zgrań układu zależnym od stopnia zaawansowania. Ja delikatnie ten aspekt rozszerzam i proponuje na początek wykonać dane ćwiczenie odpowiednią liczbę razy, później dojść do danej statystycznej poprawności jego wykonywania by na koniec dojść do seryjnego bezbłędnego wykonywania ćwiczenia. Daje to możliwość oswojenia z ćwiczeniem oraz ewolucyjnego rozwoju.
Koncentracja. Poza faktem, że samo trenowanie wpływa na naszą umiejętność koncentracji należy zdać sobie sprawę, że jeśli podejdziemy do treningu bez odpowiedniego stopnia skupienia, to nie tylko stracimy czas, a nawet może to wpłynąć ujemnie na nasze umiejętności. Czyli najważniejszym jest trenowanie danego aspektu do momentu gdy nie zaczniemy tracić koncentracji, wtedy robimy sobie przerwę lub zmieniamy ćwiczenie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |