Zasady gry w bilard - Odmiana 14/1 nieskończona
1. Cel gry
14/1 - nieskończona jest grą deklarowaną. Zawodnik musi zadeklarowac bile i luze. Za kazdą prawidlowo zadeklarowaną i w prawidlowym uderzeniu wbitą bilą zawodnik otrzymuje jeden punkt i tak dlugo gra dalej, dopóki albo nie wbije zadeklarowanej bili albo popelni faul. Zawodnik moze wbijac 14 bil, ale zanim zagra 15 bile (ostatnią znajdującą sie na stole), 14 wbitych bil zostaje ustawionych w trójkąt jak na początku gry, przy czym miejsce w wierzcholku trójkąta pozostaje wolne. Zawodnik próbuje wówczas tak wbic 15, bile, by przy tym rozbic trójkąt i móc kontynuowac gre.
2. Zawodnicy
Dwóch lub dwie druzyny.
3. Bile uzywane do gry
Standardowy komplet kolorowych bil, ponumerowanych od 1 do 15, oraz biala bila.
4. Ustawianie trójkąta
Ustawia sie standardowy trójkąt, przy czym bila wierzcholkowa znajduje sie na punkcie głównym stolu, bila z numerem 1 w prawym, a bila z numerem 5 w lewym rogu w podstawie trójkąta. Pozostale bile mogą byc rozmieszczone dowolnie i muszą dotykac bil sąsiednich.
5. Wartości bil
Kazda prawidlowo wbita bila oznacza przyznanie jednego punktu dla zawodnika.
6. Uderzenie otwierające
Zawodnik otwierający gre musi albo (1) zadeklarowac bile i luze i nastepnie wbic zadeklarowaną bile w zadeklarowaną luze albo (2) doprowadzic do bandy po karambolu bile bialą i dwie bile kolorowe. Jeśli zawodnikowi nie uda sie spelnic jednego z tych dwóch warunków, wówczas narusza on wymogi uderzenia otwierającego. Za kazde takie naruszenie zawodnik otrzymuje kare dwóch punktów ujemnych. Dodatkowo przeciwnik ma mozliwośc wyboru albo (1) przyjąc pozycje bil zastaną na stole albo (2) nakazac ponowne ustawienie trójkąta i powtórzenie rozbicia przez tego samego zawodnika. Mozliwośc taka pozostaje w mocy tak dlugo, dopóki nie nastąpi prawidlowe otwarcie, bez naruszenia warunków otwarcia, lub przeciwnik otwierający przyjmie pozycje bil zastaną na stole. Regula kary za trzy kolejne faule nie ma zastosowania przy naruszaniu warunków otwarcia. Jeśli jednak zawodnik po spelnieniu warunków rozbicia umieści w luzie bialą bile, zaliczany jest mu faul i otrzymuje jeden punkt ujemny. Ten faul zaliczany jest do serii określonej w regule trzech kolejnych fauli. Przeciwnik otrzymuje prawo poprawienia pozycji bialej z pola bazy, bile kolorowe pozostają na swoich miejscach.
7. Przepisy gry
Prawidlowo wbita bil upowaznia zawodnika do pozostania przy stole i kontynuowania gry. Zawodnik moze zagrywac dowolną bile, musi jednak przed uderzeniem zadeklarowac bile i luze. Nie jest wymaganie podawanie szczególów uderzenia, takich jak kombinacje, zagrania od band itp. (wszystko, co jest dozwolone). Kazda bila, wbita dodatkowo w prawidlowym uderzeniu, zaliczana jest zawodnikowi jako nastepny punkt.
Przy wszystkich uderzeniach bila biala musi dotknąc bili kolorowej i nastepnie (1) bila kolorowa musi wpaśc do luzy lub (2) bila biala lub kolorowa musi zostac doprowadzona do bandy. Jaś1i przynajmniej jeden z tych warunków nie zostanie spelniony, jest to faul. Kiedy bila kolorowa nie dotyka do bandy, ale znajduje sie w odleglości od bandy nie wiekszej niz średnica bili (jeśli to konieczne, sedzia moze dokonac pomiaru), zawodnik moze tylko dwa razy zagrac te bile w zagraniu bezpiecznym. Jeśli to wykona, w nastepnym podejściu tego zawodnika bila ta traktowana jest, jak bila dotykająca do bandy. Mają tu zastosowanie ogólne zasady dotyczące bili dotykającej do bandy, jeśli zawodnik zdecyduje sie grac te bile jako pierwszą.
Uwaga: Jeśli zawodnik w swoim poprzednim podejściu, zanim zagra taką bile, popelnil faul, wówczas moze wykonac tylko jedno zagranie bezpieczne na taką bile. Musi on przy tym uwazac, jeśli zdecyduje sie grac tą bilą, by nie naruszyc regul dotyczących bili dotykającej do bandy. Jeś1i mu sie to nie uda, oznacza to, ze popelnil trzeci kolejny faul i nalozona bedzie przewidziana w takim przypadku kara, dodatkowo oprócz odjecia punkt6w za kazdy faul. W nastepstwie ustawiany jest ponownie trójkąt z 15 bil i rozbicia dokonuje ukarany zawodnik, przy czym musi on wypelnic wszystkie wymogi prawidlowego uderzenia otwierającego.
W momencie wbicia 14 bili gra zostaje zatrzymana z 15 bilą na stole; 14 wbitych bil jest ustawianych ponownie w trójkąt jak na początku, przy czym miejsce na punkcie głównym pozostaje wolne. Ten sam zawodnik kontynuuje gre, liwiając dalszą gre. Zawodnik kontynuujący gre nie musi grac 15. bili, moze zagrywac dowolną bile. wbijając 15. bile - breakball - w ten sposób, ze biala lub 15. bila rozbija bile lezące w trójkącie, umozJeśli 15. bila wpadnie do luzy razem z 14. bilą sposób kontynuacji opisany jest w punkcie 7.6.
Zawodnik moze zadeklarowac gre bezpieczną. Gra bezpieczna jest dozwolona, jeśli mieści sie w ramach niniejszych przepisów. Podejście zawodnika konczy sie wraz z prawidlowo wykonanym zagraniem bezpiecznym, a wbite w uderzeniu bezpiecznym bile nie są zaliczane. Kazda bila, wbita w uderzeniu bezpiecznym, jest ustawiana ponownie na stole.
Zawodnik nie moze chwytac, dotykac ani inaczej przeszkadzac w ruchu bili, podązającej w kierunku trójkąta lub luzy, nie moze takze trzymac reki w luzie. Jeśli to zrobi, popelnia faul umyślny i wówczas odejmuje mu sie 1 punkt za faul oraz dodatkowo 15 punktów, razem 16 punktów, Zawodnik wchodzący do gry po faulu umyślnym moze (1) zaakceptowac polozenie bil i grac z poprawą polozenia bialej bili na baze lub (2) zaządac ponownego ustawienia trójkąta i nakazac przeciwnikowi wykonanie rozbicia, na tych samych warunkach co rozbicie otwierające gre.
Jeśli 15. bila (mająca pozostac na stole) i/lub biala bila przeszkadzają w ponownym ustawieniu trójkąta, ustawienie bil przeprowadza sie jak nastepuje:
a) Kompletny trójkąt ustawia sie tylko wtedy, gdy: - 14. i 15, bila wbite są jednocześnie; - 15. bila i bila biala jednocześnie koliduje z trójkątem.
b) Jezeli 15. bila koliduje z trójkątem - zostaje przeniesiona na punkt bazy.
c) Jezeli biala bila koliduje z trójkątem, a:
15. bila znajduje sie na polu bazy - biala na punkt bazy;
15. bila znajduje sie na punkcie bazy - biala na punkt centralny;
15. bila znajduje sie poza bazą i punktem bazy - biala na baze.
d) Jezeli punkt bazy jest zajety, bila tam ustawiana przenoszona jest na punkt centralny.
Ponowne ustawianie bil - sytuacje wyjątkowe
Jeśli bila biała lub pozostająca na stole ostatnia bila obiektowa (piętnasta) znajdują się w miejscu uniemożliwiającym ponowne ustawienie czternastu (14) bil, należy postępować wg wskazówek przedstawionych poniżej. Uważa się, że bila uniemożliwi(a) ponowne ustawienie trójkąta jeśli choćby jej część znajduje się w polu wyznaczonym przez obrys zewnętrzny trójkąta; faktyczne położenie danej bili orzeka (również w trakcie gry - na wniosek zawodnika) wyłącznie Sędzia. Odpowiednio:
(a). jeśli bila ostatnia (piętnasta) została wbita „równolegle" z bilą czternastą (w tym samym zagraniu) - ustawia się ponownie wszystkie piętnaście bil (cały trójkąt),
(b). jeśli obie bile (bila biała i bila piętnasta) znajdują się w polu trójkąta - ustawia się ponownie wszystkie piętnaście bil (cały trójkąt), zaś biała bila zagrywana jest „z ręki" z pola bazy,
(c). jeśli w polu trójkąta znajduje się tylko bila piętnasta - ustawia się ją na punkcie bazy lub, jeśli w takim ustawieniu przeszkadza położenie bili białej - na punkcie centralnym,
(d). jeśli w polu trójkąta znajduje się tylko bila biała, ustawia się ją w zależności od położenia bili piętnastej; odpowiednio, jeśli:
-bila piętnasta położona jest poza polem bazy - bila biała „z ręki" z pola bazy,
-bila piętnasta położona jest w polu bazy - bila biała na punkt bazy, jeśli w takim ustawieniu przeszkadza położenie bili piętnastej, bila biała na punkt centralny.
W każdej z tych sytuacji po ponownym ustawieniu bil, zawodnikowi przysługuje prawo wyboru dowolnej bili obiektowej do kolejnego zagrania.
Jeśli zawodnik poprawia polozenie bialej bili na baze (np. po wbiciu bialej do luzy przez przeciwnika) i wszystkie bile znajdują sie na polu bazy, wówczas na zyczenie zawodnika bila leząca najblizej linii bazy przestawiana jest na punkt główny stolu. Jeśli dwie lub wiecej bil lezą w tej samej odleglości od linii bazy, zawodnik moze wskazac, która bila ma byc przestawiona na punkt główny.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |