Zasady gry w bilard - Odmiana 10-bil
Odmiana 10-bil jest grą deklarowaną. Do gry w odmianę 10-bil używa się dziesięciu (10) bil numerowanych od 1 do 10 i bili białej. Bile muszą być zagrywane wg numerów we wzrastającej kolejności (tj. należy uderzyć bilą białą w znajdującą się aktualnie na stole bilę obiektową z najniższym numerem). Jeśli w trakcie poprawnie wykonanego uderzenia rozbijającego wbita zostanie bila10, musi ona zostać repozycjonowana (zgodnie z Przepisami Ogólnymi), po czym zawodnik kontynuuje swoje podejście. W jednym uderzeniu może być zadeklarowana tylko jedna bila.
1. Rozgrywka o rozbicie
Gracz, który wygrywa rozgrywkę o rozbicie decyduje o tym kto może wykonać pierwsze uderzenie - uderzenie rozbijające.
Następnie, standardowo stosuje się rozbicie naprzemienne; decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor Turnieju na wniosek Organizatora.
2. Ustawianie bil do rozbicia
Bile do rozbicia powinny być ustawione tak ściśle, jak to możliwe, w formie trójkąta; bila1 na punkcie głównym stołu jako wierzchołek trójkąta, bila10 w jego środku. Pozostałe bile muszą być ustawiane losowo, z wyłączeniem jakiegokolwiek świadomego ich umieszczania w wybranym, konkretnym miejscu trójkąta.
3. Prawidłowe uderzenie rozbijające
Aby uderzenie rozbijające mogło być uznane za prawidłowe, muszą zostać spełnione następujące wymogi:
bila biała musi być zagrywana z pola bazy i, jeśli żadna bila nie zostanie wbita, przynajmniej cztery bile numerowane muszą dotknąć bandy lub band.
Niespełnienie powyższych wymogów jest traktowane jako faul.
4. Drugie zagranie w partii - "push-out"
Jeśli w trakcie uderzenia rozbijającego nie został popełniony faul, w kolejnym uderzeniu można wykonać zagranie "push-out". Zawodnik zagrywający musi wyraźnie poinformować o zamiarze wykonania takiego zagrania Sędziego lub pod jego nieobecność - przeciwnika. Jedynym do spełnienia wymogiem w zagraniu "push-out" jest uderzenie kapką kija w bilę białą tak, aby spowodować jej przemieszczenie. Jakakolwiek bila numerowana wbita do łuzy pozostaje tam, za wyjątkiem bili10, która jest "repozycjonowana" zgodnie z Przepisami Ogólnymi; wbicie bili numerowanej nie jest błędem. Jeśli nie został popełniony faul, przeciwnik decyduje, kto będzie zagrywał jako następny.
5. Zagrania deklarowane, zagrania "bezpieczne"
Za wyjątkiem uderzenia rozbijającego, każde zagranie musi być zadeklarowane. Jeśli w efekcie skądinąd prawidłowego zagrania nominowana bila wpadnie do innej niż zadeklarowana łuzy lub jeśli wbita zostanie inna bila obiektowa - pozostają one w łuzie (za wyjątkiem bili10, która jest "repozycjonowana" zgodnie z Przepisami Ogólnymi); podejście uznaje się za zakończone a zawodnik przejmujący prawo zagrywania może: (a). podjąć grę w sytuacji jaką zastał na stole lub (b). nakazać kontynuowanie gry (w sytuacji jaka jest na stole) przeciwnikowi.
Zagrywający może (w każdym zagraniu oprócz uderzenia rozbijającego) zadeklarować zagranie "bezpieczne" aby zakończyć tym swoje podejście, nadal jednak musi w tym zagraniu uderzyć jako pierwszą, znajdującą się aktualnie na stole bilę obiektową z najniższym numerem. Jednakże, jeśli w efekcie tego właśnie zagrania "bezpiecznego" aktualnie zagrywana bila obiektowa zostanie wbita, zawodnik przejmujący prawo zagrywania może: (a). podjąć grę w sytuacji jaką zastał na stole lub (b). nakazać kontynuowanie gry (w sytuacji jaka jest na stole) przeciwnikowi.
Bile wbite w trakcie zagrania "bezpiecznego" pozostają w łuzach, za wyjątkiem bili10, która jest repozycjonowana zgodnie z Przepisami Ogólnymi.
6. Kontynuacja gry
Jeśli zagrywający umieści zadeklarowaną bilę w łuzie wykonując prawidłowe, deklarowane uderzenie (za wyjątkiem zagrania "push-out", patrz 2.4 Drugie zagranie w partii), jakiekolwiek dodatkowo wbite w tym uderzeniu bile pozostają w łuzach (za wyjątkiem bili10, która jest "repozycjonowana", a gracz kontynuuje swoje podejście. Jeśli (za wyjątkiem zagrania "push-out", patrz 2.4 Drugie zagranie w partii) zagrywający umieści w łuzie bilę10 wykonując prawidłowe, zadeklarowane uderzenie - wygrywa partię. Jeśli zagrywający nie wbije zadeklarowanej bili (lub popełni faul) prawo wykonania kolejnego zagrania przechodzi na przeciwnika; w przypadku kiedy nie popełniony został faul, zawodnik wchodzący musi zagrywać bile z pozycji w jakiej zastał je na stole.
7. Bila wracająca na stół - "repozycjonowanie"
J
eśli bila10 zostanie wbita (a). niezadeklarowana, (b). do innej niż zadeklarowana łuzy, (c). w trakcie uderzenia rozbijającego lub zagrania "push-out", (d). w zagraniu, w którym popełniony został faul lub (e). zostanie wybita poza stół - musi być ona repozycjonowana. Żadna inna bila numerowana nie wraca na stół w trakcie gry.
8. Faul i zagranie po popełnieniu faulu - "biała z ręki"
Jeśli zagrywający popełni faul, prawo wykonania kolejnego zagrania przechodzi na przeciwnika. Bila biała jest wtedy "z ręki", zawodnik może ją umieścić w dowolnym punkcie na stole.
Poniższa lista precyzuje kryteria zagrań interpretowanych jako faul w odmianie 10-bil
BILA BIAŁA W ŁUZIE LUB POZA STOŁEM
NIEWŁAŚCIWA BILA UDERZONA JAKO PIERWSZA - bila biała musi, w każdym zagraniu, uderzyć jako pierwszą znajdującą się aktualnie na stole bilę numerowaną o najniższym numerze.
BRAK KONTAKTU BILI Z BANDĄ
STOPA NA PODŁOŻU
BILA WYBITA POZA STÓŁ - bila10 jest jedyną wybitą poza stół bilą, która będzie repozycjonowana
DOTKNIĘTA BILA
"PODWÓJNY" KONTAKT / "BILE ZAMROŻONE"
ZAGRANIE "PCHNIĘTE"
BILE W RUCHU
NIEPRAWIDŁOWE POZYCJONOWANIE BILI BIAŁEJ
KIJ POŁOŻONY NA STOLE
ZAGRANIE POZA KOLEJNOŚCIĄ
TRZY KOLEJNE FAULE
POWOLNA GRA
9. Przewinienia szczególne
Konsekwencją popełnienia trzech kolejnych fauli jest natychmiastowe przegranie aktualnie rozgrywanej partii.
Wszelkie sytuacje mogące podlegać zakresowi przepisu "Niesportowe zachowanie" oceniane będą przez Sędziego na podstawie jego aktualnej wiedzy lub zebranych informacji; nałożona kara zależna będzie wyłącznie od indywidualnej oceny sytuacji przez Sędziego.
7. Partia nierozstrzygnięta
Jeśli partia zostanie orzeczona jako nierozstrzygnięta, kolejne uderzenie rozbijające wykona zawodnik, który rozbijał nierozstrzygniętą partię.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |