Rower szosowy to rower którym poruszamy się głównie po drogach asfaltowych. Pozwala na szybka jazdę. Ma on „sztywna” konstrukcje bez amortyzatorów. Koła szosówek mają rozmiar 700c, co odpowiada mniej więcej 28 calom), szerokość opon waha się od 0,5 cala do 1,3.Waga roweru szosowego to ok. 10 kg.
Plusy:
+ prędkość (niskie opory powietrza i toczenia)
+ niska waga roweru
+ duży przedział cenowy
Minusy:
- stosunkowo mała zwrotność
- sprawdza się tylko na gładkich nawierzchniach
Rower przełajowy to rower szosowy przystosowany do bardziej wymagających terenów. Ten rodzaj roweru ma szersze opony z wyraźnym bieżnikiem. Ma on również mocniejsze hamulce oraz większy rozstaw kół w stosunku do szosówek w celu uzyskania lepszej stabilności.
Plusy:
+ sprawdza się na drogach asfaltowych oraz bezdrożach
+ jest lekka konstrukcją
Minusy:
- stosunkowo mała zwrotność
Rower trekkingowy spisuje się zarówno na drogach asfaltowych jak i ziemnych (leśnych ścieżkach, drogach szutrowych). Można go wykorzystywać na dłuższych trasach. Jest wyposażony w widelec przedni z amortyzatorem. Często ten rodzaj roweru posiada bagażnik umożliwiający wygodne zamocowanie bagażu.
Plusy:
+ wygodny na bliskie i dalekie wycieczki rowerowe
+ lepszy zamiennik roweru miejskiego
+ sprawdza się na drogach asfaltowych oraz szutrowych
Minusy:
- waga roweru wzrasta wraz z zamocowanym bagażem
Rower górski to rower do poruszania się w trudnych terenowych warunkach. Ten rodzaj roweru jest znacznie bardziej „potężny” wyposażony w zaawansowany osprzęt. W tej kategorii rowerów możemy wyróżnić trzy pot kategorie:
DH/Downhill są to rowery przeznaczone do zjazdów. Całkowicie zamortyzowane. Rama silnie wzmocniona. Brak jest przedniej przerzutki. Hamulce to najczęściej hydrauliczne lub tarczowe. Dla ułatwienia zjeżdżania często tylne koło ma 24 cale, a kierownica jest szeroka i gięta.
Rowery FR-Freeride wykorzystywane do jazdy ekstremalnej. Odróżniają się od wcześniej wspomnianej wersji tym że mogą być wykorzystywane do zjazdów i podjazdów. Poruszanie się po terenie wymusza zastosowanie niezawodnego osprzętu. Konstrukcyjnie rowery FR podobne są do DH – również są podwójnie amortyzowane, posiadają hydrauliczne hamulce tarczowe, zbliżoną geometrię ramy. Podstawową różnicą jest rozstaw kół – w FR jest on znacznie mniejszy co ułatwia pokonywanie podjazdów.
Rowery MTB/CrossCountry/XC to rowery popularne w terenie, również chętnie są wykorzystywanie w terenie miejskim. Bardzo dobrze sprawdzają się na podjazdach oraz zjazdach. Wśród nich występują rowery z podwójną amortyzacją jak i wersje tylko z przednim amortyzatorem (tzw. hardtail). Osprzęt tego rodzaju roweru może być różny. Najczęściej są montowane tak zwane grupy osprzętu. Wystepuja wersje z dwoma lub jednym amortyzatorem. Wersje z hamulcami hydraulicznymi lub tarczowymi. Ilość biegów to najczęściej rowery z 27 przełożeniami (3×9) lub 18 (2×9).
Enduro nazywane także Back Country, epic Cross Country, Agressive XC. To rowery pośrednie między FR a XC. Charakterystyczna dla tego typu rowerów jest opadająca rama w kierunku rury podsiodłowej i większy rozstaw kół większy niż w XC.
Dual/Dirt/4s/Street to rowery przystosowane do zawodów sportowych na specjalnych przygotowanych trasach. Sa to rowery lekkie i mocne, ramy w tych rowerach mocno odpadają w stronę rury podsiodłowej. Rowery z grupy Dual i 4x służą do ścigania się po torach z hopkami. W wyścigu Dual startuje dwóch zawodników, natomiast w 4x – czterech. Dirt – to wykonywanie różnego rodzaju trików na trasach ziemnych, Street – pokonywanie przeszkód. Rowery Dirtu i Streetu posiadaja tylko tylne przerzutki, w rowerach do Dualu i 4x nie stosuje się przerzutek. Rowery te najczęściej nie posiadają przedniego hamulca, czasami też tylnego. W rowerach tego typu stosuje się koła o wielkości 26″ lub 24″ (Dirt i Street).
ATB to rowery przeznaczone do jazdy w każdym terenie. Bardzo często mylone są z tradycyjny MTB. ATB to rowery bardziej turystyczne na nieco gorszym osprzęcie.
BMX przeznaczone są do jazdy na sztucznie przygotowanych torach z przeszkodami. Cechą jest wysoka kierownica z charakterystyczną poprzeczką, nie posiadają przerzutek. Najczęściej osadzone są na kołach 20″ lub 24″. Często nie posiadają hamulców, lub maja typu U-brake. Charakterystyczną cecha jest to że podczas jazdy do tyłu nie kręca się pedały.
Style jazdy:
street – jazda w mieście, wskakiwanie na murki, poręcze itp.
vert – skakanie na pionowych rampach
flatland – czyli ewolucje wykonywane na płaskim terenie, podobnie jak niegdyś freestyle w skateboardingu
park – jazda w specjalnie zaprojektowanych parkach (zwanych też skate-parkami)
dirt – najczęściej używane określenie skoków na specjalnie zaprojektowanych do tych celów torach
Plusy:
+ mały rozmiar
+ duża zwrotność
+ brak skomplikowanych mechanizmów ułatwia naprawę
+ umożliwiają ewolucje nie wykonalne na innym sprzęcie
Minusy:
- wykorzystywanie w celach wyczynowych
- wysoka cena
- brak regulacji parametrów
Trial wykorzystywany do jazdy wyczynowej. Zawody w trialu rowerowym rozgrywane są w terenie – na przeszkodach naturalnych, w halach, na placach miast, stadionach itp. Rowery te maja silna konstrukcję. Brak jest siodełka. Jazda i akrobacje odbywają się stojąc na pedałach. Rower wyposażony jest w silne hamulce. Koła są niewielkie, mają szerokie i mocne obręcze. Średnica koła to 20 cali, rowery „stock” – 26 cali.
Plusy:
+ rowery lekkie
+ wytrzymałe
Minusy:
- cena
- zastosowanie tylko wyczynowe
- trudno dostępne
Rowery miejskie są przeznaczone do jazdy miejskiej. Pozwalają na wygodne prowadzenie roweru w pozycji stojącej. Zbudowane są najczęściej na kołach 28 calowych z gładką wąską oponą. Często rowery tego typu wyposażone są w amortyzowany przedni oraz sztycę.
W nowszych modelach stosuje się przerzutki umożliwiające zmianę biegu nawet w trakcie postoju co jest dużą zaletą.
Plusy:
+ wewnętrzny system hamulców oraz przerzutek
+ możliwość prowadzenia w wyprostowanej pozycji
Minusy:
- duża waga
Ostre koło to rower, który ma tylko jeden bieg. Układ napędowy jest tak zbudowany, że pedały zawsze się kręcą, nawet podczas zjazdu z górki.
Plusy:
+ waga
+ jeździ się bardzo szybko
+ koszt budowy zakupu
+ prosta konstrukcja
Minusy:
- jazda wymaga wprawy
Tandem jest to rower przeznaczony dla dwóch osób. Obydwie osoby mają udział przy napędzaniu roweru, kieruje osoba siedząca z przodu.
Plusy:
+ dwie osoby o różnej kondycji mogą jechać jednym tempem
+ aktywność we dwoje
+ pozwala odpocząć jednej osobie
Minusy:
- cena
Składaki są to rowery o niewielkich wymiarach, których największą zaletą jest możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia.
Plusy:
+ zajmują niewiele miejsca
+ możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia
+ łatwy transport
Minusy:
- waga
- cena
Rowery ze wspomaganiem elektrycznym wyposażone są w silnik elektryczny. Dzieki temu jazda jest lżejsza.
Plusy:
+ Koszt eksploatacji – naładowanie akumulatora to koszt ok 30 gr co wystarcza na przejechanie od 30 do nawet 100 km
+ Rehabilitacja – pozwalają na jazdę osobom mającym problemy ruchowe
+ Podjazdy – silnik elektryczny pozwala na łatwiejsze pokonywanie wzniesień
+ Ekologia – wykorzystuje najczystsze źródło energii
Minusy:
- cena
- waga
Cruisery to rowery stylowe budowane na wzór „Harlejów” |