Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Cycling
   
COUNTRY:
         
 
   
Magazyn rower
   
Home news
   
Rower
   
Rower w mieście
Treningi
Zdrowie
Prawo
Turystyka
   
Sprzęt
   
Trasy rowerowe
   
Po mieście
Trekingowe
Za granicą
Rodzinne
Górskie
Szosowe
Trasy wyścigów
   
Wyścigi rowerowe
   
Maratony MTB
Wyścigi szosowe
Cross Country
Eliminator
Etapówki
Uphill
Downhill
Na orientacje
Rajdy rowerowe
Triathlon
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
Tour De Pologne
   
 
Cycling razem z Grupa Media Informacyjne
     

 Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
             
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Dokonując zakupu roweru musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze, w jakim terenie będziemy jeździć, po drugie, jakie dystanse chcemy pokonywać, po trzecie ile chcemy wydać na rower.  

Pierwsze kryterium związane jest z terenem, po którym chcemy jeździć. To od niego zależy czy będziemy kupowali rower szosowy, rower przełajowy, rower trekkingowy, rower górski, rower BMX, rower Trial, rower miejski, rower tak zwane ostre koło, rower tandem, rower składany, rower ze wspomaganiem elektrycznym czy rower Cruiser.

Drugie kryterium jest związane z pokonywanymi dystansami. Znaczne dystanse ze stałą, liczną aktywnością powinny nas skłonić do zakupu roweru lepszej, jakości, wytrzymałości, na lepszym osprzęcie.

Trzecie kryterium związane jest z kosztami, których rozpiętość w tym przypadku jest znaczna. Rekreacyjna jazda na rowerze to wydatek kilkuset złotych, zawodowa jazda to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dokonując zakupu roweru najlepiej skorzystać ze sklepu zajmującego się zarówno sprzedażą jak i serwisem gwarancyjnym, pogwarancyjnym rowerów. Należy również wybierać produkty markowe na dobrym osprzęcie. Warto skorzystać z porady sprzedawcy, który w dobrych, specjalistycznych sklepach udzieli odpowiedniej porady w tym zakresie na odpowiednim poziomie merytorycznym.

 

1. Jak najlepiej dobrać rozmiar roweru?

Należy zmierzyć długość nogi od wewnątrz.

Stojąc na podłodze podciągamy do kroku np. książkę, aż do oporu. Wymiar, którego szukamy to odległość od górnej krawędzi książki do podłogi. Mierzymy najlepiej centymetrem krawieckim lub metrówką stolarską.

Szukasz rozmiaru roweru szosowego?

Pomnóż swój wynik przez 0,665 i otrzymasz swój referencyjny rozmiar ramy w centymetrach.

Szukasz rozmiaru roweru MTB?

Pomnóż swój wynik przez 0,226, a otrzymasz swój referencyjny rozmiar ramy w calach.

Jeden cal to 2,54cm, zatem pomnóż znowu wynik przez 2,54 i dowiesz się, ile centymetrów ma mieć Twój rower górski.

Pamiętaj, że nie są to metody idealne dla każdego i zawsze należy uwzględnić osobiste preferencje: pochylenie sylwetki, styl jazdy, ilość czasu spędzanego na rowerze itp. Koniec końców rower ma się Tobie podobać. Nie kupuj roweru tylko dlatego, że „taki ma być według wzorów”!

 

2. Jak najszybciej dobrać rozmiar roweru?

Nie masz czasu na pomiary, metrówki, czy osoby, której chcesz kupić rower i nie chcesz zdradzać swojego tajnego prezentu? Rzuć okiem w tabele poniżej i sprawdź prawdopodobny rozmiar szukanego roweru. To zwykle pierwsza metoda dobierania rozmiaru roweru i często ostatnia.

Dla roweru MTB:

wzrost / rozmiar ramy w calach / rozmiar ramy w cm

150 - 160 cm / 14" / 35 cm

160 - 170 cm / 16" / 41 cm

170 - 180 cm / 18" / 46 cm

180 - 190 cm / 20" / 51 cm

190 - 200 cm / 22" / 56 cm

Dla roweru szosowego:

wzrost / rozmiar ramy w cm

155 - 165 cm / 50 cm

165 - 171 cm / 53 cm

171 - 178 cm / 56 cm

178 - 183 cm / 58 cm

183 - 188 cm / 60 cm

193 - 200 cm / 62 cm

 
 

ower dla Ciebie czyli jaki wybrać i dlaczego



Data dodania: 10-11-2011

I.      Jaki typ roweru wybrać?

II.    Jak dobrać rozmiar roweru dla osoby dorosłej?

III.   Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?

IV.   Po co przepłacać? czyli czym się różnią rowery z supermarketu od markowych rowerów sprzedawanych w naszym sklepie?

V.    Czym różni się ten rower, od tego o X zł droższego?

VI.   Hamulce szczękowe czy tarczowe?

VII.  Przerzutki w piaście czy zewnętrzne?

VIII. 1,3,5,6, 7, 8, 9, 10, 11 biegów?

IX.   Kupiłem rower, jak mogę dopasować go do siebie?

 

 

 

I. Jaki typ roweru wybrać?

 

- Jeżeli potrzebujesz roweru do dojazdu do pracy, luba na krótkie wycieczki wybierz:

ATB – to zwykle tańsza i prostrsza werja roweru MTB. Uniwersalny rower na krótkie dystanse. Ma kilka-kilkanaście przełożeń i szerokie opony, więc poradzi sobie z drogą szutrową i podjazdami. Bywa, że jest wyposażony w błotniki, oświetlenie i bagażnik, co czyni go idealnym pojazdem do dojeżdżania do pracy. Atutem tego typu rowerów zwykle jest też niska cena – wymiana zużytych części, czy pozostawienie roweru przed sklepem nie będzie problemem.

Zobacz rowery ATB

Miejskie – w tym rowery ze wspomaganiem elektrycznym – rower przystosowany do poruszania się po drogach rowerowych, ulicach miejskich i parkach. Ma niską ramę ułatwiająca wsiadanie, błotniki umożliwiające jazdę w płaszczu czy spódnicy, koszyk na zakupy i oświetlenie do poruszania się po zmroku. Przy tym ze względu na konstrukcję napędu wymaga minimum obsługi.

Zobacz rowery Miejskie

- Jeżeli potrzebujesz roweru na dłuższe wycieczki, dojeżdżasz dalej do pracy lub używasz roweru do utrzymania kondycji wybierz:

Trekking – wygodny długodystansowiec – umiarkowanie pochylona pozycja nie męczy kręgosłupa, ale nie powoduje nadmiernych oporów, amortyzatory pozwalają odciążyć nadgarstki i kręgosłup, pełne błotniki, bagażnik i oświetlenie sprawiają że nie zaskoczą nas żadne warunki atmosferyczne. Węższe opony i szeroki zakres biegów sprawiają że długie dystanse pokonuje się szybko i bez nadmiernego zmęczenia.

Zobacz rowery Trekkingowe

Cross – uniwersalny sportowy rower na dłuższe wycieczki lub do szybkiego przemieszczania się po mieście – lekki dzięki ograniczonemu wyposażeniu dodatkowemu, na uniwersalnych oponach na szuter i asfalt. Z tej grupy można wyodrębnić rowery Urban – czyli do szybkiej jazdy miejskiej po równych nawierzchniach.

Zobacz rowery Crossowe

 

- Jeżeli potrzebujesz wytrzymałego roweru do jazdy w terenie

MTB na sztywnej ramie – idealny powinien być lekki, mieć dobrej klasy amortyzator i koła. Wybór na rynku jest ogromny, a zakres cenowy waha się od 900 do 25 000 zł, warto więc dobrze zastanowić się czego oczekujemy i ile jesteśmy w stanie wydać. Wbrew powszechnej opinii nie jest to rower uniwersalny – komfort jazdy i osiągi na asfalcie nie są jego mocnymi stronami.

Zobacz rowery MTB

MTB FS czyli rowery górskie z zawieszeniem tylnego koła – są to wyspecjalizowane maszyny, przystosowane do konkretnych warunków terenowych – od rowerów o małym skoku do długodystansowych wyścigów w umiarkowanym terenie, przez  górskie „wszędołazy” czyli enduro/all mountain, niezniszczalne rowery typu freeride, po wyczynowe zjazdówki.

Zobacz rowery MTB Zawieszone

MTB 29” – czyli rower na większych, niż standardowe dla roweru górskiego koła. Godny polecenia dla osób powyżej 170 cm wzrostu. Duże koła zapewniają większy komfort jazdy i większą przyczepność do podłoża, wymagają jednak więcej siły do napędzania. Nadają się głównie na długie trasy w terenie umiarkowanym i trudnym. Występują zarówno w wersji sztywnej jak i amortyzowanej – wyboru należy dokonać według zastosowania deklarowanego przez producenta.

Zobacz rowery MTB

 

- Jeżeli potrzebujesz roweru do zabawy wybierz:

BMX – rowery na kołach 20 lub 24 cale przeznaczone do trików, skoków, akrobacji lub wyścigów na krótkich dystansach – również wyczynowych.

Zobacz rowery BMX / Dirt

Dirt – rowery przystosowane do jazdy po sztucznych trasach, skoków i ewolucji w powietrzu.

Zob acz rowery BMX / Dirt

 

- Jeżeli lubisz szybką jazdę, a w Twojej okolicy są dobre drogi wybierz:

Rower szosowy – na cienkich oponkach, aerodynamicznej ramie i kołach, z napędem umożliwiającym osiąganie dużych prędkości. Rowery te nie mają jednak wiele wspólnego z komfortem jazdy i zwykle stosowane są do treningu i jazdy wyczynowej.

Zobacz rowery Szosowe

Fitness – ucywilizowana odmiana szosówki, łagodniejszy w prowadzeniu i bardziej komfortowy za sprawą prostej kierownicy, szerszego siodła i większej rozpiętości przełożeń, lecz w dalszym ciągu bardzo szybki na szosie.

Zobacz rowery Fitness

 

II. Jak dobrać rozmiar roweru dla osoby dorosłej?

Dobór wielkości ramy jest rzeczą bardzo istotną, choć często lekceważoną przy wyborze roweru. Rozmiar ramy wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto poświęcić chwilę na  prawidłowy jego dobór.

 

Maksymalny rozmiar ramy to taki, przy którym wysokość górnej rury zapewnia bezpieczne zeskoczenie z pedałów w przypadku nagłego zatrzymania

Minimalny rozmiar ramy to taki, przy którym możemy wysunąć rurę podsiodłową tak, żebyśmy mogli wygodnie pedałować, nie przekraczając przy tym oznaczenia bezpieczeństwa na rurze.

 

Rozmiar ramy w pewnym stopniu dobieramy również do naszego stylu jazdy. Jeżeli oczekujemy że rower ma być lżejszy, zwrotny, często poruszamy się w trudnym terenie powinniśmy wybrać mniejszy rozmiar. Jeżeli często pokonujemy długie dystanse po utwardzonych drogach, wymagamy od roweru większego komfortu, powinniśmy skłaniać się ku większemu rozmiarowi.

 

Poniższe tabele przedstawiają orientacyjny dobór ramy do wzrostu i długości nogi. W przypadku wątpliwości co do doboru ramy prosimy o kontakt z obsługą sklepu.

 


 

 

Wielkość ramy roweru szosowego dobiera się na podstawie pomiaru długości nogi – od podłoża do krocza. Wynik przeliczamy według następujących formuł:

 

Rozmiar klasycznej ramy szosowej = Długość nogi(cm) x 0.67
Rozmiar ramy szosowej opadającej (kompaktowej) = Długość nogi (cm) x 0.58

 

III. Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?

Rower dla dziecka ma prawidłowy rozmiar, jeżeli dziecko siedząc na siodełku może sięgnąć stopą podłoża, może swobodnie kręcić pedałami, kierować oraz sięgnąć do hamulców.

Niewskazanym jest kupowanie dla dziecka roweru „na wyrost”. Rower taki będzie trudny w prowadzeniu, niekomfortowy, a nawet może być niebezpieczny dla dziecka.

Poniższe tabelki przedstawiają dobór rowerka dla dziecka na podstawie ogólnie przyjętych norm średnich parametrów dziecka.

 

 

 

IV. Po co przepłacać? czyli czym się różnią rowery z supermarketu od markowych rowerów sprzedawanych w naszym sklepie?

Rower z supermarketu różni się dwoma ważnymi rzeczami: jakością wykonania, oraz… miejscem zakupu. Niska jakość rowerów marketowych jest wręcz przysłowiowa – możemy spodziewać się przypadkowej geometrii ramy (niewygodna pozycja, złe prowadzenie), niedopasowania elementów roweru i najtańszych, mało trwałych materiałów (np. .plastikowe hamulce).

           Z drugiej strony kupując w markecie nie liczymy na profesjonalne doradztwo, dopasowanie roweru do naszych potrzeb i wzrostu. Serwis gwarancyjny stoi na niskim poziomie – w przypadku każdego problemu będziemy czekać 3 tygodnie na rozpatrzenie reklamacji, nie możemy również liczyć na serwis pogwarancyjny.

            Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci na ruchliwych chodnikach czy w ruchu ulicznym, warto zainwestować w solidny, markowy rower.

V.  Czym różni się ten rower, od tego o X zł droższego?

Wyższa cena roweru oznacza na ogół że jest lżejszy, trwalszy i będzie działał bardziej precyzyjnie. Na cenę składają się użyte do budowy ramy materiały, technologie i jakość komponentów. Dla ceny ma znaczenie także „myśl techniczna” – możemy liczyć na to że droższy rower został zaprojektowany na podstawie doświadczeń profesjonalistów popartych doświadczeniem inżynierów i poddany został dziesiątkom godzin testów, dzięki czemu dobrze spełnia wymagania grupy docelowej.

 

VI. Hamulce szczękowe czy tarczowe?

           Hamulce szczękowe (w rowerach górskich to najczęściej V-brake) są lekkie, tanie i mają dużą siłę hamowania przy dobrych warunkach atmosferycznych. Ich wady to trudność wyczucia siły hamulca, oraz znacznie pogorszona praca w warunkach dużej wilgotności. Hamulce tarczowe są droższe, cięższe i kosztowniejsze w eksploatacji, jednak są niezawodne i dużo trwalsze jeżeli jeździmy w ciężkich warunkach atmosferycznych i terenowych (zwłaszcza w górach).

 

VII. Przerzutki w piaście czy zewnętrzne?

           Przerzutki w piaście są znacznie mniej kłopotliwe w codziennej obsłudze – nie wymagają częstej regulacji, prosto poprowadzony łańcuch jest mniej narażony na zużycie, ponadto może być osłonięty pełną osłoną. Ich wady to nieco mniejszy zakres przełożeń oraz kłopotliwa wymiana czy naprawa. Przerzutki zewnętrzne mają duży zakres przełożeń, łatwo wymienić pojedyncze składowe napędu, jednak taki napęd zużywa się szybciej, wymaga częstszego smarowania łańcucha oraz regulacji. Przerzutki planetarne (w piaście) wskazane są więc w rowerach miejskich, lub trekkingowych do spokojnych wycieczek.

 

VIII. 1,3,5,6, 7, 8, 9, 10, 11 biegów?

           W przypadku rowerów z zewnętrznymi przerzutkami prosta zasada „im więcej tym lepiej ma pewne zastosowanie”. Z większą ilością zębatek dostajemy większą płynność jazdy i większy zakres przełożeń. Minusem tego kierunku rozwoju jest jednak cena – napęd 11 rzędowy w porównaniu z np. 8 –rzędowym, wymaga znacznie większej precyzji wykonania, za czym rosną koszty produkcji. O taki napęd należy również bardziej dbać – zatarta linka szybko spowoduje brak precyzji i „przeskakiwanie” łańcucha. Ilość biegów należy więc wyważyć wedle potrzeb i możliwości finansowych.

           Napędy o 6 i 7 biegach z tyłu zbudowane są na ogół na mniej trwałym rozwiązaniu (piasta z gwintem + wolnobieg), co ogranicza ich zastosowanie przez cięższych lub ostro jeżdżących  rowerzystów.

           Napędy rowerów jednobiegowych, lub z biegami w piaście planetarnej nie różnią się zasadniczo od siebie trwałością. Jeżeli mamy „pod górkę” lub nie chcemy się zbytnio wysilać zainwestujmy w rower z większą ilością biegów.

 

IX. Kupiłem rower, jak mogę dopasować go do siebie?

a)   Wysokość siodełka

           Optymalna wysokość siodełka to taka, kiedy podczas pedałowania niemalże prostujemy nogi. Aby ją osiągnąć siadamy na siodełku i opieramy piętę na pedale w najniższym położeniu. Regulacji dokonujemy tak, aby w tej pozycji noga była wyprostowana. Ten sposób regulacji najlepiej przeprowadzać w butach, w których będziemy jeździli.

           Taka wysokość siodełka pozwala wykorzystywać całą siłę mięśni, jednak nie nadaje się do każdego zastosowania. W rowerach zjazdowych, freeride, BMX czy dirt siodełko musi być na tyle nisko, aby umożliwiać balans ciałem i wykonywanie trików.

b) kąt siodełka

           Zaleca się ustawić siodełko równolegle do podłoża, lub z nieco podniesionym tyłem w przypadku wyprofilowanych do góry siodełek.

           Nie dotyczy to rowerów zjazdowych, BMX czy dirt, w których siodło ustawia się tak, aby łatwo było za jego pomocą balansować rowerem.

c) przesunięcie siodła przód/tył

           Pozwala na regulację odległości od kierownicy, rozkład masy przód/tył i „regulację” kąta rury podsiodłowej. Najlepszą metodą są próby i ustawienie wedle własnych upodobań.

d) wysokość kierownicy

                Regulacja kierownicy to zwykle domena rowerów rekreacyjnych, rowery sportowe posiadają ją w ograniczonym stopniu. Niższa kierownica pozwala na osiągnięcie aerodynamicznej sylwetki i umożliwi dociążenie przedniego koła na podjazdach.

           Wyżej położona kierownica daje większy komfort jazdy, oraz większe pole widzenia (przydatne szczególnie w mieście).

e) Kąt i przesunięcie klamek i manetek.

                Najbardziej ergonomiczne ustawienie klamek jest na przedłużeniu ramion opartych na kierownicy. Powinny być jednocześnie tak przesunięte do środka kierownicy, aby na klamce opierał się palec wskazujący, bądź wskazujący i środkowy.

                Odległość i kąt manetek regulujemy według własnych upodobań.

f) ciśnienie w kołach

                Pierwsza zasada – zawsze trzymamy się wskazań producenta, podanych na boku opony. Utrzymanie dolnego zakresu ciśnienia zwiększy komfort jazdy oraz przyczepność w trudnych warunkach, kosztem nieco większego oporu toczenia. Górny zakres ciśnienia zmniejszy opór toczenia na twardych nawierzchniach, jednak wydatnie zmniejszy komfort jazdy po nierównościach

 

Dobór ramy ma ogromny wpływ na komfort jazdy jednak nie jest on taki prosty w przypadku, gdy nie możemy na niego usiąść i po prostu wypróbować. Przez lata, została wypracowana metoda, która pomaga wybrać nam minimalną wielkość ramy tak, aby po zejściu z siodełka odległość między górną rurą ramy a kroczem wynosiła co najmniej 10cm. Przedstawia się ona następująco:

1. Stajemy boso przy ścianie.

2. Mierzymy odległość między podłożem, a kroczem.

3. Uzyskany wynik mnożymy: - przez 0,57 w przypadku roweru górskiego - przez 0,63 w przypadku roweru trekkingowego - przez 0,66 przy rowerze szosowym.

4. Otrzymany wynik należy podzielić przez 2,54 aby uzyskać wartość w calach. Wartość ta, to rozmiar ramy jakiej powinniśmy używać.

Niestety trzeba pamiętać, że takie obliczenia są bardzo ogólne biorąc pod uwagę ilość możliwych stylów jazdy jakie stworzyła ludzkość. Ponadto sprawę utrudnia jeszcze długość roweru, która ma decydujący wpływ na pozycję na rowerze. Na szczęście na ten element możemy wpłynąć poprzez kilka manipulacji w naszym rowerze, a mianowicie: Jeśli jesteśmy za bardzo „położeni” na rowerze, możemy zmienić wspornik kierownicy na krótszy lub też zmienić kierownicę na „giętą” o wysokim wzniosie. Takie zabiegi sprawią, że nasza pozycja na rowerze będzie bardziej wyprostowana i wygodna Jeśli natomiast czujemy, że nasze ciało jest za bardzo odchylone do tyłu i przy podjazdach odczuwamy, że przednie koło ledwo dotyka podłoża lub się od niego odrywa to pomocne okaże się przesunięcie siodełka do przodu w jarzmie sztycy podsiodłowej.

Kolejną sprawą jest styl jazdy. W klasycznych stylach takich jak: MTB, kolarstwo szosowe, trekking rozmiary podane w poniższych tabelkach przeważnie się zgadzają. Sprawa wygląda inaczej jeśli chcemy używać roweru bardziej ekstremalnie, na przykład: w maratonach czy wyścigach XC, w 4 Crossie, enduro czy downhillu. Wtedy lepsze okazują się ramy mniejsze, co najmniej o jeden lub nawet dwa rozmiary, a wszystko dlatego, że mniejszym rowerem łatwiej manewrować. Oczywiście nie można przesadzić z małym rozmiarem ponieważ to także nie wpływa korzystnie na prowadzenie roweru. Konieczne jest więc znalezienie swoistego „złotego środka” biorąc pod uwagę matematyczne wyliczenia, styl jazdy i doświadczenie innych osób jeżdżących na rowerach.

Rowery dla dorosłych
Wysokość ciała
Długość wewnętrznej 
strony nogi w centymetrach
Rozmiar ramy 
MTB/CROSS
Rozmiar ramy 
CITY/TREKKING
152 cm 71 cm 14” (36cm) 16”  (41 cm)
157 cm 72 cm 15” (38 cm) 17”  (43 cm)
162 cm 74 cm 16” (41 cm) 18”  (46 cm)
167 cm 75 cm 16” (41 cm) 18”  (46 cm)
172 cm 76 cm 17” (43 cm) 19”  (48 cm)
175 cm 77 cm 17" (43 cm) 19”  (48 cm)
177 cm 79 cm 18" (46 cm) 20”  (51 cm)
182 cm 82 cm 18" (46 cm) 20”  (51 cm)
187 cm 86 cm 19" (48 cm) 21”  (53 cm)
192 cm 89 cm 20" (51 cm) 22”  (56 cm)
197 cm 92 cm 21" (53 cm) 22”  (58 cm)

 

Rowery dla dzieci
Wiek
Długość wewnętrznej 
strony nogi w centymetrach
Rozmiar ramy 
roweru
Rozmiar kół
w rowerze
4-6 lat 48 cm brak 16”
5-8 lat 53 cm 11” 20”
5-8 lat 56 cm 12” 20”
5-8 lat 58 cm 13” 20”
7-12 lat 66 cm 14” 24”
7-12 lat 69 cm 15” 24”
 
Jak prawidłowo dobrać rozmiar ramy?

Zakup roweru to z pozoru nieskomplikowana czynność. Laikowi wydawać się może, że rower to rower, ważne żeby kolor był ładny. Nic bardziej błędnego. Co z tego, że rower będzie miał wymarzony kolor skoro będzie za mały lub za duży. I choć uczciwy sprzedawca w sklepie pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar ramy, to mimo wszystko dobrze jest mieć jakieś podstawy. Może się jednak zdarzyć, że trafisz na niezbyt uczciwego sprzedawcę, który będzie chciał Ci wmówić, że rama jest dobra, a mostek i wspornik siodła da się wymienić. Te elementy, to tylko kosmetyka, która nie rozwiążą problemu zbyt małej lub zbyt dużej ramy. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru rozmiaru ramy:

1. Stań przy ścianie (boso) i zmierz odległość pomiędzy podłożem, a kroczem. Otrzymany wynik pomnóż przez 0,57 w przypadku roweru górskiego, przez 0,63 dla trekingowego i przez 0,67 gdy szukasz roweru szosowego. Otrzymany wynik w centymetrach, w przypadku rowerów górskich i trekingowych należy zamienić na cale, ponieważ ich rozmiary najczęściej są podawane właśnie w calach (1 cal = 2,54cm).

2. Stań okrakiem nad ramą roweru trzymając ręce na kierownicy. Unieś przednie koło do góry, jeżeli pomiędzy nim, a podłożem pozostaje odległość 15 cm , będziesz miał pewność, że rama nie jest za duża. Oczywiście odległość ta dotyczy rowerów górskich, w przypadku rowerów szosowych odległość ta może być trochę mniejsza. Oba te sposoby pomogą Tobie określić w dużym uproszczeniu maksymalny rozmiar ramy.

3. Usiądź na siodełku, a ręce oprzyj na kierownicy. Oprzyj pięty na pedałach i ustaw korby w pionie. Prawidłowa wysokość siodła spowoduje, że kąt pomiędzy udem i podudziem powinien wynosić odpowiednio 70 i 140 stopni. Na wsporniku oznaczony jest maksymalny poziom jego wysunięcia. W żadnym przypadku nie należy go przekraczać. W ten sposób określisz minimalny rozmiar ramy.

Powyższe rady to jakby tylko wstępna selekcja. Oprócz czystej matematyki musisz jeszcze określić swój styl jeżdżenia. Przecież inny będzie rower do ścigania się, a inny do niedzielnych przejażdżek. W przypadku, gdy zamierzasz kupić rower o sportowej geometrii musisz wybrać rozmiar, który pozwoli Ci na przyjęcie pozycji mocno pochylonej nad kierownicę. Gdy jednak nie drzemie w Tobie dusza sportowca i rower ma służyć tylko rekreacji, wybierz rozmiar, który umożliwia bardziej wyprostowaną sylwetkę i nawet po kilku godzinach na siodełku nie wywoła bólu kręgosłupa.

Inna sprawą w doborze rozmiaru jest płeć. Tak, tak. W związku z inną budowa anatomiczną kobiet i mężczyzn i ten aspekt należy rozważyć. Czym kobieta różni się od mężczyzny, to każdy na pierwszy rzut oka widzi. Problem jednak tkwi w proporcjach pomiędzy długością nóg i tułowia. Przy tym samym wzroście co mężczyzna, kobieta ma dłuższe nogi i krótszy tułów, a w związku z tym należy tak dobrać mniejszy rozmiar, aby górna rura ramy była krótsza niż dla mężczyzny. Nieliczni producenci rowerów wyszli kobietom naprzeciw i w swoich kolekcjach umieścili modele dla Nich.

No i wreszcie coś dla wielbicieli konkurencji grawitacyjnych. Tak się składa, że powyższe rady nie mają zastosowania dla rowerów przeznaczonych do downhillu. Rowery te często produkowane są tylko w dwóch rozmiarach, a ich geometria jest zupełnie inna od pozostałych rowerów. Ponadto siodełko pełni trochę inna rolę niż w pozostałych rowerach górskich, a jego niskie ustawienie ma na celu ułatwienie balansowania ciałem, a nie wygodne i efektywne pedałowanie.

Niezależnie od powyższych wskazówek przed każdym zakupem warto odbyć nawet krótką jazdę próbną. Własne odczucia są więcej warte niż czysto teoretyczne wskazówki, choć myślę, że ułatwią Ci wybór. Spróbuj jazdy na przykład na dwóch rozmiarach tego samego roweru, a różnicę sam zobaczysz.

Pozdrowienia z siodełka
Paweł Borowski
 

Dobór rozmiaru ramy

Na dobranie rozmiaru ramy rowerowej trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi. Optymalny rozmiar ramy to raczej przedział, w którym mieszczą się rowery, na których dany rowerzysta dobrze się czuje. Ci, którzy stają w obliczu tego problemu po raz pierwszy powinni skorzystać z pomocy niezależnego eksperta. Kolegi rowerzysty, czy doświadczonego i zaufanego sprzedawcy w zacnym sklepie. Jeśli zakup będzie kolejnym rowerem, warto sprawdzić jaką geometrię miał dotychczasowy rower przy pomocy miarki lub katalogu. Na tej podstawie można zastanowić się co Ci odpowiada, a co chciałbyś zmienić.
Sprawdzanie rozmiaru ramy
Uwaga, ramy różnych producentów są swoiste różnią się geometrią i dlatego w różny sposób zachowują się na trasie. Należy pamiętać, że wspornik siodełka zapewnia spory zakres regulacji, ale bardzo istotnym parametrem ramy jest długość jej górnej rury. Ten parametr jest ściśle skorelowany z wysokością ramy czyli rozmiarem. Wysuwając siodełko zmienia się jeden parametr, drugi (długość) pozostaje niezmieniony. Od wysokości (rozmiaru) zależy więc nie tylko odległość górnej rury od wrażliwych części ciała, ale i odległość pomiędzy siodełkiem a kierownicą, czyli stopień pochylenia ciała itd., itd. Dla osobnika o krótkich nogach, długim korpusie i ramionach ideałem będzie możliwie jak największy rozmiar ramy. Tylko wtedy pozostanie dość miejsca na wyciągnięcie grzbietu ponad górną rurą ramy. Dla osób z długimi nogami i kobiet polecamy możliwie najmniejszy rozmiar ramy, czyli wspornik siodła wysunięty najlepiej do znacznika i niezbyt długi wspornik kierownicy. Zabiegi polegające na zmianie długości wspornika kierownicy to już wyższa szkoła jazdy. Gra jest warta zachodu tylko dla świadomych i doświadczonych rowerzystów. Po szczegóły odsyłamy do bikeBoardu z maja 2003 r.

Maksymalny rozmiar ramy
Znacznik zawsze musi być schowany w ramie

Wysokość ramy musi zapewniać dostateczny dystans pomiędzy górną rurą ramy a kroczem. Ma on pozwolić na bezpieczne zeskoczenie z pedałów bez przykrych konsekwencji. W rowerze górskim rowerzysta, kiedy stoi okrakiem nad ramą, musi mieć możliwość uniesienia przedniego koła co najmniej 15 cm nad ziemię. W rowerach przeznaczonych do użytkowania w łatwiejszym terenie rama może być nieco wyższa, czyli koła nie trzeba unosić tak wysoko, wystarczy 10 cm.

Minimalny rozmiar ramy
Na wsporniku siodełka znajduje się specjalny znacznik informujący o maksymalnym wysunięciu go z ramy. Pod żadnym pozorem nie wolno go przekraczać nawet o centymetr! Grozi to wypadkiem, uszkodzeniem ramy, a w najlepszym wypadku całkowitym zniszczeniem wspornika. Rowerzysta musi mieć możliwość optymalnego wyprostu kolan. Kiedy pedał znajduje się w najniższej pozycji kolano powinno być nieznacznie ugięte. Oto trzy sposoby ustalenia wysokości siodełka, ale tak naprawdę do optymalnej wysokości siodełka trzeba niestety dojść metodą prób i błędów.

Sposób 1
Wsiądź na rower, niech pomocnik przytrzyma cię za kierownicę tak, żebyś się nie przewracał na boki. Na pedałach oprzyj pięty, przekręć pedałami do tyłu, jeżeli w momencie obracania stawy kolanowe prostują się zupełnie, a jednocześnie nie przesuwasz pośladków z jednej na drugą stronę siodełka oznacza to, że jest ono ustawione na prawidłowej wysokości.

Sposób 2
Zmierz długość nogi od podłoża do krocza. Jeżeli szukasz rozmiaru roweru górskiego wynik w centymetrach należy pomnożyć przez współczynnik 0,57. Jeżeli próbujesz dobrać wielkość ramy szosowej, to mnóż przez współczynnik 0,67. Jeżeli ma to być rower trekkingowy - 0,63. Uzyskany wynik to rozmiar w centymetrach. Ponieważ rozmiary rowerów górskich podawane są zazwyczaj w calach, należy wykonać jeszcze jedno dzielenie, tym razem przez 2,54.

Sposób 3
Ustalono, że optymalny kąt pomiędzy podudziem a udem mierzony od przodu kończyny, przy korbach w pozycji pionowej wynosi 70° i 140°. Optymalny czyli w tym wypadku najlepszy dla przeciętnego człowieka. Nie ma takich. Każdy człowiek jest zbudowany inaczej, jedni są silniejsi co drudzy nadrabiają szybkością itp. Minimalnie niższa pozycja siodła pozwala wyzwolić większą silę, wyższa pozwala utrzymać wysoką kadencję (tempo obracania pedałami).

Sposób 1
Sposób 2
Sposób 3
 
19 - 11.01.2013          
  Rodzaje rowerów

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Grupy osprzętu rowerowego

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Odzież rowerowa

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Akcesoria rowerowe

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Dobór rozmiaru roweru

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Geometria roweru

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Testy rowerowe i nowości

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Marki producentów rowerów

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Dystrybutorzy

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Rower

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Media

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Ogłoszenia

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Promowane

Wyprawy rowerowe razem z Grupa Media Informacyjne są bardzo interesującą formą spędzania czasu. Jest to bardzo aktywna forma wypoczynku, podczas której można w naturalny sposób obcować z natura. Jest to sport, który nie wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie powstaje wiele tras i ścieżek rowerowych. Stopień trudności mozna dobierać w zależności od Naszego przygotowania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.