Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Alpinizm
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn alpinizm
   
Home News
   
Alpinizm
   
Historia
Biografie
 
Sprzęt
   
Karabinki
Kostki
Liny
Asekuracja
Odzież
   
Kompedium
   
Jak prowadzić
Techniki wspinania
Rodzaje skał
Stanowiska
Ratownictwo
Trening
Odżywianie
Taktyka
Wyjazdy zagraniczne
Etyka
Lawiny
Lodowce
Aklimatyzacja
Choroby
Pogoda
   
Fotografia
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Wyprawy
   
Terminologia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Pogoda w górach
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
 
 
   
   
   
   
 
   
Nordic Walking
Treeking
 
 
   

 

 
Alpinizm - zobacz również Wspinaczka
     

Alpinizm z Grupa Media Informacyjne jest tym rodzajem sportu, pasji, gdzie w niespotykany sposób dochodzi do kontaktu człowieka z naturą. Surowość klimatu, wysiłek, który trzeba włożyć w zdobycie celu połączony jest z ogromną satysfakcją, gdy zdobywamy szczyt. Wyprawy alpinistyczne wymagają doświadczenia oraz dobrego przygotowania kondycyjnego.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Ciekawe 2015

Rok 2015 za nami. Co ciekawego działo się minionym roku w kontekście gór? Ekspedycje udane i mniej udane, liczne sukcesy i porażki (z wieloma polskimi akcentami) - jednym słowem, było tego dużo. Zapraszamy do lektury zestawienia podsumowującego najciekawsze z wydarzeń górskich roku 2015.

POLSKA

- Denali Mount Run Expedition 2015

Denali Mount Run Expedition 2015 to inicjatywa dwóch przyjaciół z dwóch krańców Polski, Zakopanego i Gdyni. Marcin „Kali” Kalita i Piotr „Pituś” Knop połączyli siły, aby zdobyć najwyższy szczyt Ameryki Północnej, McKinley. Denali - bo tak od zawsze nazywali szczyt miejscowi Indianie Athabaska - to najzimniejsza góra świata, na wysokości 5 tys. m Kalita i Knop zmagali się z ekstremalną temperaturą wynoszącą -47 stopnia. 7 czerwca, po 11-godzinnym ataku szczytowym z obozu nr 5 (5250 m) Polacy zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Północnej (6194 m). Oprócz pokonania Denali Kalita Knop wzięli udział w Mayor’s Midnight Sun Alaska - corocznym biegu maratońskim w scenerii gór Alaski, który ukończyli 20 czerwca.

Warto wspomnieć, że Denali Mount Run Expedition 2015 to nie tylko wydarzenie o charakterze sportowym. Jednym z celów ekspedycji była zbiórka pieniędzy na rzecz stowarzyszenia wojsk specjalnych – KRS Formoza (którego członkiem jest Kalita). Kolejną kwestią była integracja z Polonią zamieszkałą w Stanach Zjednoczonych, z myślą o której stworzono ideę „Spotkania na Alasce pod znakiem BIAŁOCZERWONEJ” (nowastrategia.org).

Trzymając się kontekstu Denali warto wspomnieć o „An American Ascent”, filmie z 2015 roku dokumentującym pierwszą w historii afroamerykańską wyprawę na najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Dziewięcioro czarnoskórych wspinaczy zdobyło McKinley w czerwcu 2013 roku.

- Polish Annapurna IV Expedition

Annapurna IV (7525 m n.p.m.) w Nepalu wchodzi w skład olbrzymiego himalajskiego masywu o tej samej nazwie. Górę po raz pierwszy zdobyli od północy 30 maja 1955 roku Niemcy pod przywództwem Heinza Steinmetza. Jej południowo-zachodni filar próbowano zdobyć jedynie dwukrotnie i każda z tych prób kończyła się niepowodzeniem. Po raz ostatni - w 2003 roku - z południowo-zachodnim filarem góry zmierzył się zespół czeski. W październiku 2015 roku na podbój niezdobytego filaru „czwórki” ruszyło trzech zapalonych śmiałków z Polski: Janusz Gołąb, Marcin „Yeti” Tomaszewski i Michał Król, członkowie Kadry Narodowej Polski we wspinaczce wysokogórskiej. Cytując informację prasową, „Celem wyprawy było wytyczenie nowej drogi na dziewiczej ścianie o wysokości ok 2900 metrów, od podstawy do szczytu (przewyższenia), który wymagał technicznej wspinaczki w stylu alpejskim bez poręczowania”. Wyprawę z miejsca okrzyknięto jedną z najambitniejszych polskich wypraw ostatnich lat. Jak podkreślali sami wspinacze, „Potencjalny sukces stałby się wybitnym osiągnięciem na skalę światową plasującym polski himalaizm w ścisłej światowej czołówce.”

Niewielka liczba prób zdobycia dziewiczego filaru A4 nie wzięła się znikąd. Rejon działania charakteryzuje się niezwykle trudnym dostępem, co pociąga za sobą konieczność korzystania z transportu śmigłowcowego. Ten, jak wiadomo, powiększa koszty ekspedycji. W tym kontekście polska wyprawa na Annapurnę IV - mimo finansowego wsparcia Polskiego Związku Alpinizmu, Fundacji Kukuczki i licznych sponsorów - od samego początku zmagała się z problemami finansowymi. Po nieudanej zbiórce w ramach portalu Polak Potrafi Gołąb, Tomaszewski i Król zorganizowali własną zbiórkę. Ta umożliwiła rozpoczęcie wyprawy, która ostatecznie ruszyła 17 października.

11 listopada dostaliśmy wiadomość, że uczestnicy wyprawy osiągnęli aklimatyzacyjną wysokość przygadującą ich do szczytowego ataku. Polacy przebywali wówczas w warunkach prawdziwej himalajskiej zimy, pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie. Wyprawa stała pod dużym znakiem zapytania. Kilka dni później, 16 listopada, alpiniści postanowili zrezygnować z dalszych działań i oficjalnie zakończyć wyprawę. Południowo-zachodni filar A4 pozostaje zatem niezdobyty. Okoliczności zakończenia ekspedycji podsumował „Yeti” w oficjalnym oświadczeniu zamieszczonym na facebookowym profilu wyprawy:

„Kochani. Ze względu na warunki w górach postanowiliśmy oficjalnie zakończyć naszą wyprawę. Jakakolwiek działalność górska na południowej ścianie AIV wiązałaby się z niewytłumaczalnym zagrożeniem którego chcielibyśmy uniknąć. Góry w tym sezonie dały nam zbyt wiele obrywowych ostrzeżeń by zaryzykować. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt i trzymali kciuki za jego powodzenie. Każdy, kto podąża swoja drogą w górach, wodzie czy tez w powietrzu wie, że niekiedy wyrasta przed nami przysłowiowa ściana, której w tej właśnie chwili nie dajemy rady. Ale to przecież dzięki nim stajemy się mocniejsi, chcemy być jeszcze lepsi […]”.

- Gaszerbrum II 2015

Pierwszy damski akcent w naszym zestawieniu. Kinga Baranowska (pierwsza Polka na Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze, członkini kadry narodowej PZA, autorka programu „Kobieca Korona Himalajów”) zdobyła 17 lipca 2015 Gaszerbrum II. To dziewiąty ośmiotysięcznik Kingi w karierze, co daje jej pierwsze miejsce wśród polskich zdobywczyń ośmiotysięczników. Poprzednią rekordzistką była Wanda Rutkiewicz, która pokonała osiem szczytów. Jak zawsze, Kinga wędrowała na szczyt bez użycia tlenu z butli.

- San Lian 2015

San Lian 2015 to dolnośląsko-warszawska wyprawa PZA do chińskiego Syczuanu, w skład której weszli Marcin „Rutek” Rutkowski, Wojtek „Rajczer” Ryczer oraz Rafał „Vvaldorf” Zając. Trójce Polaków udało się zdobyć leżący w masywie Minya Konka dziewiczy szczyt San Lian East (6368 m n.p.m.), wytyczając tym samym nową trasę - Hard Camping. O samej wyprawie polski zespół wypowiada się z ogromnym entuzjazmem:

„Wyprawę uznajemy za udaną. Poprowadziliśmy piękną drogę na dziewiczym szczycie, wyceniamy ją na ED2 ok. 1450m** długości, M7, WI5, R. Wiele wyciągów uznajemy za estetyczne perełki. Oprócz pomocy kilku tragarzy działaliśmy zupełnie sami. Kosztowało nas to sporo wysiłku, ale dzięki temu bardziej sobie cenimy nasze osiągnięcie. Dodatkowym powodem do samozadowolenia stała się wiadomość od pracownika Sichuan Mountaineering Association wg którego nasza góra była poprzednio atakowana przez 3 lub 4 wyprawy koreańskie – bez skutku.

- Broad Peak Ski Challenge 2015
Tym razem coś z innej beczki. Broad Peak Ski Challenge to wyprawa zorganizowana w ramach Hic Sunt Leones, projektu narciarskiego Andrzeja Bargiela, który ma na celu, cytując andrzejbargiel.com, „zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi oraz udowodnienie, że narciarstwo możliwe jest nawet na dachu świata”.

Broad Peak Ski Challenge to trzecia wyprawa z tego cyklu - wcześniej „lwy” zdobyły i zjechały z wierzchołka Shishapangmy (2013) i Manaslu (2014). Wyprawa na podbój Broad Peak (8051 m.n.p.m) ruszyła 28 czerwca 2015 roku. Niespełna miesiąc później rozpoczął się atak szczytowy. „Warunki były naprawdę ciężkie” - opowiada Bargiel w udostępnionej na Facebooku wideorelacji. Było wietrznie, śnieg utrudniał wspinaczkę. Mimo niesprzyjającej aury około 11.00 Polak stanął na szczycie Broad Peaku. Po godzinie spędzonej na szczycie zapiął narty i ruszył w kierunku bazy. Trzygodzinny zjazd z 12. pod względem wysokości góry na świecie zapewnił Andrzejowi tytuł pierwszego człowieka na świecie, który zjechał na nartach ze szczytu Broad Peaku. Nieodłączonym kompanem Bargiela był Darek Załuski, dwukrotny zdobywca Mount Everestu i K2, który udokumentował wyprawę filmowo.

- 30k Expedition East 2015

Projekt 30k powstał z inicjatywy czterech pasjonatów gór: Remigiusza Płuciennika, Bartosza Małłka, Przemysława Kudły i Kornela Drążkiewicza. Założeniem uczestników wyprawy była wyprawa na Kaukaz i Bliski Wschód oraz zdobycie czterech mitycznych szczytów w ciągu czterech tygodni: Elbrusa (najwyższy szczyt Rosji, 5642 m), Aragatsu (najwyższy szczyt Armenii, 4095 m), Demawendu (najwyższy szczyt Iranu, 5610 m) i Araratu (najwyższy szczyt Turcji, 5137 m). Nazwa wzięła się z zsumowania wysokości wspomnianych gór (20k) oraz całkowitego dystansu wyprawy (10k).

Ostateczny „outcome” wyprawy? Aragats i Demawend zdobyte. Podbój Araratu okazał się niemożliwy w związku ze skomplikowaną sytuacją polityczną. Niesprzyjająca aura oraz kończący się czas uniemożliwiły też wejście na najwyższy szczyt Rosji. Wyprawa dobiegła końca 26 września.

ŚWIAT

- Manaslu 2015

Włoszka z Południowego Tyrolu, Tamara Lunger, oraz jej rodak, Simone Moro, mierzyli się w 2015 roku z ósmą górą świata, Manaslu (8156 m n.p.m.). Założeniem wyprawy było zarówno zdobycie szczytu Góry Ducha, jak i przejście trawersu z wierzchołka Wschodniego (7992 m) do Głównego (8163 m). Chcieli tym samym odwołać się do wielkich polskich wypraw sprzed laty. W 1984 roku wspomnianą drogę pokonał duet Ryszard Gajewski Maciej Berbeka, a dwa lata później Jerzy Kukuczka Artur Hajzer.

Włoski duet został przywitany przez Manaslu wyjątkowo niegościnnie. Przeobfite opady śniegu sprawiały, że Tamara i Simono zamiast się wspinać musieli skupić się na odkopywaniu swoich namiotów. Sam Włoch ze zdziwieniem komentował pogodę na Górze Ducha. Jak sam napisał, nigdy wcześniej nie widział, żeby śnieg padał tak obficie nieprzerwanie przez siedem dni. Śnieg w tych ilościach nie tylko utrudniał wędrówkę, ale i był przyczyną dziesiątek niebezpiecznych lawin, których ze względu na brak widoczności nie można było nawet zobaczyć. Stąd też decyzja o zawieszeniu wyprawy. Komunikat został wysłany przez Simone z BC z wysokości 4800 metrów: „Wykorzystaliśmy całą naszą cierpliwość, optymizm, doświadczenie i spryt, ale w tym roku Manaslu pozostaje dla nas obojga marzeniem, którego realizację postanowiliśmy odłożyć na później”. Jako że w tych warunkach wędrówka z BC byłaby niemożliwa, Simone i Tamara wydostali się spod Manaslu transportem śmigłowcowym.

- Nanga Parbat Winter Expedition 2015

Nanga Parbat Winter Expedition 2015 to kolejna odsłona zapoczątkowanego w 2010 roku projektu zimowego wejścia na Nangę Parbat (jak wiadomo, jedynego prócz K2 niezdobytego zimą ośmiotysięcznika). Tomek „Czapkins” Mackiewicz Nangę (8162 m n.p.m.) zna jak mało kto. Serię wypraw na Nangę zaczął w sezonie 2010/2011, kiedy wraz z Markiem Klonowskim - wędrując od strony Diamir - zaszedł na wysokość 5100 metrów. W sezonie 2011/2012, współpracując z Simone Moro i Denisem Urubko, wspiął się kuluarem Kongshofera na wysokość 5500 metrów. Rok później, wspinając się samotnie od strony Rupal drogą Shella, Tomek osiągnął wysokość 7400 metrów, stając się drugim człowiekiem, który był na Nandze powyżej 7000 metrów. Do tej pory, przeszło 18 lat temu, udało się to tylko Zbigniewowi Trzmielowi. Czwarta wyprawa miała miejsce w sezonie 2013/2015. Tym razem Nandze stawił czoła liczny zespół - w składzie Tomek Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler, Paweł Dunaj, Michał Dzikowski, Michał Obrycki. Polacy współpracowali z wyprawą Simone Moro i Davida Goettlera. Ostatecznie team mocno się wykruszył, ale Tomkowi i Davidowi udało się wejść na wysokość 7200 metrów.

Piąta wyprawa odbyła się w sezonie 2014/2015. Tomek wspierany przez Portal Górski ponownie stawił czoła Nagiej Górze. Dzięki akcji zorganizowanej w ramach portalu Polak Potrafi udało się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, żeby wspomóc położoną na wysokości 3600 metrów, praktycznie pod ścianami Nangi, wioskę Syr.

Niestety i tym razem się nie udało. Polak wraz z Francuzką Elizabeth Revol byli bardzo blisko kopuły szczytowej i zatrzymali się na wysokości 7800 metrów, wyrównując osiągnięcie Trzmiela z lutego 1997 roku. Wyprawa mogłaby się skończyć tragicznie dla Tomka, ale miał mnóstwo szczęścia. Skończyło się na pękniętym żebrze i zwichniętym kolanie: „Śnieg się pode mną zapadł. Wpadłem w szczelinę. Leciałem plecami w dół. Nie miałem nad tym żadnej kontroli. Patrzyłem w górę. Widziałem jak wycinek nieba zmniejsza się w kosmicznym tempie, obijałem się o ściany i jakimś cudem ten lot skończył się po 50 metrach, a ja żyłem. To koniec wyprawy.”

Jednocześnie z wyprawą Tomka odbywały się ekspedycje zagraniczne, ale w każdym przypadku triumfowała Nanga. Nieco niżej niż Mackiewicz i Revol, na wysokość około 7700 metrów, wspiął się team, w skład którego wchodził Włoch Daniele Nardi, Hiszpan Alex Txikon i Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara. Warto wspomnieć, że do pewnego momentu włosko-hiszpańsko-pakistański zespół działał pod tą samą nazwą, co team polsko-francuski (tj. Nanga Parbat Winter Expedition), ale wskutek kontrowersyjnego nieporozumienia doszło do wykluczenia z ekipy Tomka i Eli. Trochę niżej, ale również przekraczając barierę 7000 metrów, wspięli się Rosjanie. Nikołaj Totmjanin (Николай Тотмянин), Siergiej Kondraszkin (Сергей Кондрашкин), Walerij Szamało (Валерий Шамало) i Wiktor Kowal (Виктор Ковал) doszli na wysokość 7150 metrów.

- Nanga Parbat Iranian Winter Expedition 2015

Irański akcent w zestawieniu. Trzyosobowej wyprawie - w składzie Reza Bahadorani, Iraj Maani i Mahmoud Hashemi - również zamarzyło się zdobycie Nangi zimą. Jednakże oni także nie dali rady Nagiej Górze. Z komunikatu wysłanego z BC na początku marca można było przeczytać, że gruba pokrywa śnieżna uniemożliwiała dalszą wędrówkę.

ONI NA ZAWSZE POZOSTANĄ W GÓRACH

Póki co zestawienie podsumowuje większe lub mniejsze sukcesy rodzimych i zagranicznych wspinaczy. Niestety rok 2015 to również tragedie - nie wszyscy, którzy ruszyli na podbój pionu wrócili do domu.

Na kilka dni po zdobyciu Gaszerbrum II przez Kingę Baranowską zaginął Aleksander Ostrowski. Olek i Piotr Śnigórski przebywali na najniższym ośmiotysięczniku Karakorum od połowy lipca w związku z ekspedycją Gasherbrum II – 8035 Ski Expedition 2015. Po 12-godzinnej wspinaczce w ramach ataku szczytowego z 24 lipca, ze względu na niekorzystne warunki, zespół musiał zawrócić z wysokości 7600 metrów. Olek zaginął podczas zjazdu z obozu drugiego do „jedynki” 25 lipca. Grupa HAPsów (High Altitude Porter) rozpoczęła poszukiwania nazajutrz. Niestety dzień później, 27 lipca, poszukiwania zakończono. Warunki terenowe i pogodowe uniemożliwiły kontynuowanie akcji poszukiwawczej. Tego samego dnia została przekazana najgorsza z możliwych informacji - Olek pozostanie na zawsze na Gaszerbrumie II. To wielka strata. Olek, zawsze skromny i pełen optymizmu, miał na koncie wiele sukcesów. W 2012 roku zdobył szczyt Awicenny (znany również pod nazwą Piku Lenina), z którego zjechał na nartach. W 2014 roku święcił kolejne triumfy. Jako pierwszy Polak zjechał na nartach południowo-wschodnią ścianą Kazbeku. Dokonał samotnego wejścia na Czo Oju oraz zjazdu z tegoż szczytu, za co w marcu 2015 roku został wyróżniony nagrodą „Kolosa” oraz w maju 2015 roku nagrodą w konkursie „Travelery”.

Inna górska tragedia miała miejsce na Manaslu, ósmym szczycie świata (8163 m n.p.m.). Austriak Zoltan Benedek, uczestnik prowadzonej przez Daniela Lee Mazura 14-osobowej Seven Summit Autumn Expedition, zdobył szczyt „Killer Mountain” 1 października, ale w drodze powrotnej zapadł na chorobę wysokościową. Ostatnie tchnienie wydał z siebie nieopodal obozu IV.

To nie jedyny przypadek, kiedy tragedia zdarzyła się po udanym ataku szczytowym. 24 marca jeden z najbardziej śmiertelnych ośmiotysięczników, Annapurna I (śmiertelność rzędu 35%) zabrał dwoje alpinistów. Fin Samuli Mansikka i Nepalka Pemba Sherpa zginęli w niejasnych okolicznościach. Szczyt zdobyli około 14.45 wespół z pięciorgiem innych Szerpów. W drodze powrotnej, na wysokości około 7100 m n.p.m., oboje odłączyli się od grupy - byli wtedy widziani po raz ostatni.

Mansikka - przewodniczący Fińskiego Klubu Alpejskiego, członek Klubu Odkrywców (z ang. The Explorers Club) - był znakomitym fińskim wspinaczem. Zdobył aż 10 z 14 ośmiotysięczników, wiele z nich bez użycia tlenu z butli. Sukcesy Pemby Domy Sherpy były równie imponujące. Była pierwszą Nepalką, która zdobyła Mt Everest od północy oraz drugą Nepalką, która zdobyła najwyższą górę świata od południa i od północy. Znajduje się również w gronie sześciu kobiet, które zdobyły Everest dwukrotnie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  GMI

Alpinizm z Grupa Media Informacyjne jest tym rodzajem sportu, pasji, gdzie w niespotykany sposób dochodzi do kontaktu człowieka z naturą. Surowość klimatu, wysiłek, który trzeba włożyć w zdobycie celu połączony jest z ogromną satysfakcją, gdy zdobywamy szczyt. Wyprawy alpinistyczne wymagają doświadczenia oraz dobrego przygotowania kondycyjnego.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  GMI

Alpinizm z Grupa Media Informacyjne jest tym rodzajem sportu, pasji, gdzie w niespotykany sposób dochodzi do kontaktu człowieka z naturą. Surowość klimatu, wysiłek, który trzeba włożyć w zdobycie celu połączony jest z ogromną satysfakcją, gdy zdobywamy szczyt. Wyprawy alpinistyczne wymagają doświadczenia oraz dobrego przygotowania kondycyjnego.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  GMI

Alpinizm z Grupa Media Informacyjne jest tym rodzajem sportu, pasji, gdzie w niespotykany sposób dochodzi do kontaktu człowieka z naturą. Surowość klimatu, wysiłek, który trzeba włożyć w zdobycie celu połączony jest z ogromną satysfakcją, gdy zdobywamy szczyt. Wyprawy alpinistyczne wymagają doświadczenia oraz dobrego przygotowania kondycyjnego.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.