Tradycyjne wody kolońskie są tylko dwie
Nie każdy wie, że istnieją tylko dwie oryginalne wody kolońskie. Dlaczego tylko dwie? I co to właściwie jest woda kolońska? Jak opatrzone takim napisem pachnidła mają się do tradycyjnej receptury eau de Cologne? Obecnie słowa „woda kolońska” pełnią funkcję efektownej etykiety, a nie nazwy przyporządkowującej kosmetyk do konkretnej grupy zapachowej. Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Rozwiejmy wątpliwości.
Synonim wody toaletowej
W amerykańskich i brytyjskich perfumeriach internetowych co drugi produkt oznaczany jest jako cologne. Takie nazewnictwo jest mylące. Cologne nie znaczy nic więcej jak woda toaletowa. Obydwa terminy w języku angielskim zaczęły funkcjonować jak synonimy.
Określenie lekkiej wody zapachowej
Sprawa się komplikuje, gdy to sam producent oznacza perfumy nazwą cologne, np. Chanel Allure Homme Sport Cologne, Christian Dior J’Adore L’Eau Cologne Florale, Shiseido Zen Cologne. W tym wypadku warto wiedzieć jedno: z prawdziwą wodą kolońską łączy je jedynie to, że zawierają ok. 5% olejków zapachowych rozpuszczonych w silnie stężonym alkoholu. Producenci traktują nazwę cologne jak etykietę sygnalizującą, że opatrzona nią woda toaletowa ma bardzo lekki zapach i pozwoli uzyskać efekt delikatnego odświeżenia.
Jak pachnie prawdziwa woda kolońska?
Oryginalne wody kolońskie są kompozycjami cytrusowo-ziołowymi. Na ich bukiet składają się cztery podstawowe nuty zapachowe: bergamotka, neroli, rozmaryn i lawenda, które w zależności od pożądanego efektu uzupełnia się o dodatkowe akordy aromatyczne. Nie każda woda zapachowa skomponowana na bazie wyżej wymienionych nut jest oryginalną eau de Cologne. Składniki preparowane specjalnymi technikami powinny być dobrane w odpowiednich proporcjach, by zapewnić niepowtarzalny efekt odświeżenia i rozwijać swój bukiet w sposób właściwy produktom jedynie dwóch firm: Roger & Gallet i 4711, które jako jedyne posiadły tajemnicę receptury prawdziwej wody kolońskiej. Współcześnie produkowane zapachy najbardziej zbliżone do legendarnej cudownej wody wynalezionej na początku XVIII w. to Roger & Gallet Jean Marie Farina Extra Vieille oraz 4711.
Współczesne wody kolońskie
Niektóre marki, takie jak Fabergé czy Aspen, specjalizują się w produkcji męskich wód zapachowych przeznaczonych do stosowania po goleniu. Nazywa się je wodami kolońskimi, ponieważ działają odświeżająco, a ich kompozycja oparta jest na nutach bergamotki, neroli, lawendy i rozmarynu, jednakże producenci tych kosmetyków opracowali własne, oryginalne formuły, inne niż receptury pachnideł Roger & Gallet i 4711.
Dlaczego istnieją tylko dwie tradycyjne wody kolońskie?
Odpowiedź jest prosta: w interesie wynalazcy i jego sukcesorów leżało pilne strzeżenie receptury cudownego specyfiku. Pojawienie się wody kolońskiej zrewolucjonizowało spojrzenie osiemnastowiecznych Europejczyków na kwestię codziennej toalety. Recepturę Aqua Mirabilis, bo tak pierwotnie nazywało się pachnidło, opracował u schyłku XVII w. i opatentował w 1727 r. Gian Paolo Feminis, golibroda, Włoch zamieszkały w Kolonii (stąd francuska nazwa eau de Cologne, w skrócie EDC). W wytwarzaniu pachnidła pomagał mu siostrzeniec, Giovanni Maria Farina, którego syn, Jean-Marie Farina (od którego imienia pochodzi nazwa EDC marki Roger & Gallet) w 1806 r. otworzył salon perfum w Paryżu i stał się głównym dostawcą pachnideł na dworze Napoleona I. Pod koniec życia sprzedał recepturę wody kolońskiej Léonce’owi Collas, a ten z kolei odsprzedał ją w 1862 r. paryskiej wytwórni perfum Roger & Gallet.
4711 Eau de Cologne
Jeden z członków klanu Farinów, Johann Maria Farina, nadal mieszkający w Kolonii, przekazał sekretną formułę znajomemu perfumiarzowi, Wilhelmowi Mülhensowi. Ten nieco ją zmodyfikował i po otwarciu w 1792 r. manufaktury pachnideł w Kolonii przy Glockengasse 4711 (stąd nazwa firmy i sygnowanego przez nią zapachu) rozpoczął produkcję cudownej wody zapachowej. Już na początku XVIII w. pojawiały się liczne imitacje wody kolońskiej, jednak do dzisiaj tradycyjną formułę zachowują tylko dwie eau de Cologne: Roger & Gallet Jean Marie Farina Extra Vieille oraz 4711.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |