Trendy w branży perfumeryjnej 2015 - perfumy damskie
Psychologia zapachu
Wiadomo, że wiele zapachów, wpływając na podświadomość, może przywoływać wspomnienia, a wspomnienia mogą wpływać na sposób odczuwania zapachu. Za każdym razem, gdy mówisz: „ten aromat kojarzy mi się z…” lub „to pachnie jak…”, nawet nie wiedząc o tym, potwierdzasz prawa psychofizjologii zapachu.
Zapachy i wspomnienia
Smaki poznajemy już w łonie matki. Dieta kobiety ciężarnej ma wpływ na to, jakie potrawy będzie lubiło jej dziecko. Z kolei rozpoznawania zapachów uczymy się dopiero po narodzeniu. Doświadczając kontaktu z aromatem, zapamiętujemy go i kojarzymy z konkretną sytuacją. Dlatego zapachy często przywołują wspomnienia. Intensywność odczuwania woni perfum zależy więc nie tylko od koncentracji zawartych w nich olejków zapachowych, lecz także od tego, czy osoba ich używająca zna poszczególne tworzące je aromaty, czy doświadcza ich na co dzień, czy kojarzą jej się dobrze czy źle. A więc środowisko i kultura (przyroda, dieta, styl życia), w jakich żyją poszczególne osoby, mogą mieć wpływ na odbiór zapachów oraz na to, jakie perfumy kupią. Wielbiciel i znawca kultury Dalekiego Wschodu chętniej sięgnie po esencjonalną wodę perfumowaną Masaki Mitsushima – Mintea lub orientalny Lancôme – Benghal niż wielbiciel wielkomiejskiego szyku, który wybierze raczej wyrafinowaną woń Chanel – Allure lub urbanistyczną wodę toaletową Hugo Boss – In Motion. Kupując perfumy w internecie, sprawdzaj, z jakich nut zapachowych skomponowany jest kosmetyk. Znajdź takie nuty, które będą przywoływać najlepsze wspomnienia.
Odczuwanie zapachów przez kobiety
Testy kliniczne dowodzą, że kobiety rozróżniają zapachy lepiej niż mężczyźni. W zależności od poziomu hormonów w organizmie są mniej lub bardziej wrażliwe na otaczające je aromaty. Często słyszy się o tzw. zespole napięcia przedmiesiączkowego objawiającym się przewrażliwieniem na bodźce zewnętrzne, m.in. zapachy. To właśnie ok. tygodnia przed menstruacją kobiety czują szczególnie intensywnie. Także w czasie ciąży zmysł węchu bardzo się wyostrza i niejednokrotnie płata figle. Ulubione nuty zapachowe mogą zacząć drażnić, a woda kolońska męża przyprawiać o mdłości. W czasie, gdy poziom hormonów w organizmie jest podwyższony (a więc tuż przed okresem), kobiety powinny wystrzegać się intensywnych zapachów (a w ciąży nie używać perfum w ogóle). Wówczas ciężkie wody perfumowane na bazie piżma, miodu czy ambry lepiej odłożyć na półkę i sięgnąć po wodę toaletową skomponowaną z lżejszych substancji zapachowych, np. delikatnych woni kwiatowych. Propozycje Kokaia to: Christian Dior – Diorella, Davidoff – Cool Water Woman lub Jesus del Pozo – Duende.
Zapachy w komunikacji społecznej
Poza komunikacją werbalną i wizualną na kontakty międzyludzkie w znacznym stopniu nieświadomie wpływają także zapachy. To, jak pachnie drugi człowiek, może sprawić, że będziemy go postrzegać jako osobę interesującą, przyjacielską lub wrogo nastawioną, jako potencjalnego partnera seksualnego lub jako osobę o pokrewnych genach, a więc mniej atrakcyjną jako partner seksualny. Zapachy pozwalają też rozpoznawać jego stany emocjonalne – inaczej pachnie ktoś, kto się stresuje, niecierpliwi lub jest zrelaksowany. Mowa tu o naturalnym zapachu człowieka, który go otacza w postaci pozornie bezwonnych, unoszących się w powietrzu feromonów. Tak naprawdę czujesz feromony, a przy okazji zapamiętujesz zapach perfum. To, z czym się kojarzy, może decydować o tym, czy dwoje ludzi szybko nawiąże więź psychiczną. Spośród zapachów silnie stymulujących węch największą popularnością cieszą się te, które uważane są za uwodzicielskie. Wśród wielu użytkowników taką opinią cieszą się m.in. damskie: Christian Dior – Poison i Yves Saint Laurent – Opium, oraz męskie: Thierry Mugler – A Men, Azzaro – Chrome, Creed – Royal Water.
To, jak pachniesz, wpływa nie tylko na ciebie, ale i na osoby w twoim otoczeniu. Warto o tym wiedzieć, by świadomie dobierać perfumy do okazji i towarzystwa. A może by tak trochę pobawić się zapachem i poobserwować otoczenie?
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |