Absolut, konkret i ich syntetyczne odpowiedniki
Dlaczego niektóre perfumy są dużo droższe, mimo że w wykazie ich nut zapachowych widnieją nazwy tych samych składników co w innych perfumach? Nuta nucie nie równa. To od stężenia i metody pozyskiwania składników kompozycji zapachowej zależy, jaka będzie jej cena.
Syntetyczne związki zapachowe
Większość receptur perfum opracowuje się na podstawie wytwarzanych w laboratorium syntetycznych związków zapachowych będących odpowiednikami związków chemicznych pozyskiwanych z naturalnych materiałów perfumeryjnych. Dłużej podtrzymują swój zapach niż składniki naturalne, łatwiej je łączyć w jednolitą mieszankę aromatyczną i – przede wszystkim – są tanie w produkcji. Ale są i wyjątki. Laboratoria, takie jak Givaudan, Symrise czy International Flavors & Fragrances, pracują nad nowymi chemicznymi związkami zapachowymi, których woń byłaby unikalnym odtworzeniem kilku zapachów na raz. Np. ambrofix pachnie jak mieszanka nut morskich, drzewnych, balsamicznych i zielonych. Za ich wyjątkowo ciekawy bukiet zapachowy niejednokrotnie zapłacić trzeba kilka razy więcej niż za naturalne składniki.
Konkrety – naturalne związki zapachowe
Poprzez ekstrakcję naturalnych materiałów perfumeryjnych, takich jak kwiaty, liście, kora, skórka owoców itp., otrzymuje się tzw. konkret, woskowatą substancję stanowiącą najwierniejsze odwzorowanie zapachu materiału, z którego powstał. Konkrety otrzymane z różnych składników rozpuszcza się w alkoholu, otrzymując w ten sposób składniki gotowe do komponowania perfum. Pozyskiwanie naturalnych substancji zapachowych zazwyczaj jest droższe od laboratoryjnej produkcji związków chemicznych, dlatego perfumy naturalne są relatywnie drogie. Jednak naturalne nie zawsze znaczy lepsze. Np. kumaryna, związek o zapachu siana, pozyskiwany z trawy turówki, może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego coraz rzadziej dodaje się go do perfum, zastępując syntetycznymi nutami o zbliżonym zapachu.
Absoluty – naturalne materiały perfumeryjne najwyższej jakości
Do perfum najwyższej jakości dodaje się z tzw. absoluty naturalnych materiałów perfumeryjnych, np. absolut jaśminowy, miodowy, mchu dębowego czy styraksu. Absolut to roślinny materiał perfumeryjny o wysokim stężeniu, pozyskiwany z konkretu kwiatów lub żywic w wyniku ekstrakcji alkoholowej. Jest czystą esencją olejku eterycznego, dlatego ma wyjątkowo wydajny zapach, który rozwija się wolniej i jest trwalszy, a jego aromat tworzy nieco inny bukiet niż konkret tego samego materiału. W parze z jakością tego typu składników idzie ich cena. Niektóre naturalne absoluty kosztują nawet po 300 zł za 5 ml. Dodaje się je jedynie do kompozycji zapachowych z najwyższej półki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |