Dlaczego perfumy na każdym pachną inaczej?
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego perfumy pożyczone od koleżanki na tobie nie pachną już tak zachwycająco? Lub dlaczego na jednych ten sam zapach utrzymuje się cały dzień, a na innych tylko kilka godzin? Wyjaśnienie tych kwestii może okazać się kluczowe przy wyborze perfum najodpowiedniejszych dla ciebie.
Rodzaj skóry zmienia zapach perfum
To twoja skóra (jej pH, struktura i rodzaj) w największym stopniu wpływa na sposób wydzielania zapachu używanego kosmetyku. Perfumy składają się z substancji oleistych, m.in. z olejków zapachowych, które naturalnie reagują z powierzchnią skóry, u każdej osoby uwalniając zapach w inny sposób. Im bardziej suchą masz skórę, tym silniej ona wchłania perfumy, by się nawilżyć zawartymi w niej olejkami i przez to aromat pachnidła jest słabiej odczuwany. Jeśli masz skórę tłustą, sebum na jej powierzchni będzie reagować z olejkami zawartymi w perfumach, zmieniając ich woń i czyniąc zapach bardziej intensywnym.
Inne przyczyny zmiany zapachu perfum
To, jak pachną perfumy, których używasz, zależy także od innych czynników, takich jak:
• temperatura ciała – zauważ, że twoje perfumy, gdy szybko idziesz lub jesteś w klubie, gdzie jest gorąco, pachną silniej niż w czasie przechadzki w mroźny dzień,
• gruczoły potowe – im bardziej się pocisz, tym bardziej intensywna jest woń perfum,
• hormony – mężczyźni gorzej radzą sobie z rozróżnianiem zapachów niż kobiety, które są bardzo wrażliwe na wonie, w różnym stopniu w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego.
• poziom stresu – gdy się stresujesz, temperatura ciała jest wyższa, a gruczoły potowe pracują intensywniej, a więc i twoje perfumy pachną bardziej intensywnie.
Nie ma dwóch osób, które pachną i reagują na perfumy identycznie, dlatego wybór zapachu to sprawa bardzo indywidualna. Zanim zdecydujesz się na zakup perfum, zastanów się, czy będą współgrały z twoim rodzajem skóry. Tutaj znajdziesz kilka porad.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |