Dezodoranty i antyperspiranty – co i jak stosować?
Wiesz, że dezodoranty i antyperspiranty to dwa różne rodzaje kosmetyków? Nie pozwól, by kolorowe reklamy decydowały za ciebie, który z nich wybierzesz. Przeczytaj artykuł i wybieraj świadomie, co kupić, by najefektywniej i najzdrowiej zapewnić sobie długotrwałe odświeżenie.
ANTYPERSPIRANTY
Jak działają antyperspiranty?
Perspiracja to inaczej pocenie się. Antyperspiranty znoszą całkowicie lub łagodzą przykre dolegliwości związane z nadmierną potliwością. Tego typu kosmetyki zawierają uwodniony chlorek glinowy, który powoduje skurcz przewodów potowych. Dzięki temu twoje ubrania pozostają suche. Efekt hamowania wydzielania potu jest uzyskiwany po 48 godzinach od zastosowania antyperspirantu. Narasta on stopniowo w ciągu pierwszego tygodnia stosowania, a następnie jest podtrzymywany przez regularne stosowanie preparatu co 1–2 dni. Uwodniony chlorek glinowy ma także właściwości bakteriobójcze – niweluje więc przykry zapach. Efekt hamowania wzrostu bakterii na skórze utrzymuje się aż 3 dni po zaledwie jednorazowym użyciu – by czuć się świeżo, nie trzeba stosować antyperspirantu więcej niż raz dziennie.
Uwodniony chlorek glinowy, oprócz dobroczynnych właściwości, może mieć działanie szkodliwe. Glin, popularnie zwany aluminium, stosowany przewlekle na uszkodzoną skórę lub śluzówki jest toksyczny. A więc jeśli na opakowaniu kosmetyku, w wykazie składników produktu znajdziesz nazwę aluminium chlorohydrate, zachowaj ostrożność w jego stosowaniu, by nie zatruć się glinem.
Kokaianki spodziewające się dziecka lub w okresie laktacji! Wy szczególnie powinnyście uważać na antyperspiranty z uwodnionym chlorkiem glinowym. Wszelkie toksyny dostające się do waszego organizmu przekazujecie swojemu dziecku, które w pierwszym okresie życia nie powinno być narażone na jakiekolwiek zatrucia. Możecie stosować antyperspiranty, ale z rozwagą.
Jak stosować antyperspirant?
1. Nanoś go po umyciu i osuszeniu skóry, unikając tarcia. Ważne jest, aby skóra była sucha, bo w kontakcie z wodą chlorek glinu tworzy kwas solny, który ją podrażnia.
2. Antyperspirant stosować można codziennie jedynie w przypadku intensywnego pocenia się. Jeśli nie masz problemów z nadmierną potliwością, używaj go co drugi lub trzeci dzień.
3. Użycie antyperspirantu powinno być ograniczone tylko do okolic pach.
4. Dopilnuj, aby antyperspirant nie dostał się do oczu i na błony śluzowe (w nosie, jamie ustnej i okolicach intymnych) – nie wdychaj rozpylonego kosmetyku, nie spryskuj pachwin. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia śluzówek, wchłaniania jonów glinu do krwi i odkładania w tkankach.
5. Lepiej nie golić się 12 godzin przed i po zastosowaniu kosmetyku.
6. Gdy w miejscu aplikacji antyperspirantu zauważysz zaczerwienienie lub inne zmiany skórne budzące twój niepokój, natychmiast przerwij stosowanie kosmetyku. Miejsca podrażnień posmaruj łagodnym, bezzapachowym kremem. Jeśli te objawy długo nie będą ustępować, wybierz się do dermatologa, przepisze ci krem z hydrokortyzonem.
Pamiętaj! Antyperspirant penetruje tylko przez uszkodzoną skórę i śluzówki. Stosowany na skórę zdrową nie zaszkodzi ci, ponieważ większość glinu jest usuwana wraz ze złuszczającą się skórą.
DEZODORANTY
Jak działają dezodoranty?
Dezodoranty to kosmetyki, które nie niwelują wydzielania potu, ale zwalczają jego przykry zapach – dzięki temu, że zawierają środki bakteriobójcze. Sam pot jest bezwonny. Jednak w momencie, kiedy naturalna flora bakteryjna pokrywająca skórę rozpocznie jego fermentację, zaczyna wydzielać przykry zapach. Bakterie uwielbiają ciepłe, wilgotne otoczenie, a więc wszystkie zakamarki ludzkiego ciała. Trzeba je utrzymać w ryzach. Pomogą ci w tym dezodoranty. Nie powstrzymują wydzielania potu, ale także nie zawierają toksycznego uwodnionego chlorku glinu – to ich przewaga nad antyperspirantami.
Jak stosować dezodoranty?
Inną ogromną zaletą dezodorantów jest to, że możesz je stosować nie tylko pod pachami (tak jak antyperspiranty), lecz także w dowolnych partiach ciała, które chcesz odświeżyć. Na rynku dostępne są niwelujące zapachy kosmetyki przeznaczone do całego ciała (body spray) lub tylko do stóp (foot spray) czy włosów (hair refresher). Okolice pach przed niepożądanym zapachem zabezpieczać możesz dezodorantami w spreju (deodorant spray, deodorant atomizer), sztyfcie (deodorant stick) i żelu (gel deodorant).
Markowe dezodoranty
Wielu producentów perfum proponuje swym klientom dezodoranty o zapachu identycznym z dopasowanymi do nich wodami toaletowymi i perfumowanymi. Markowe dezodoranty aromatyzowane są tymi samymi olejkami zapachowymi co perfumy, a więc ich przyjemna woń jest wyjątkowo trwała i intensywna. Stawiaj na dobrą jakość. Kilka propozycji Kokai.pl:
• Dezodoranty męskie:
Calvin Klein – CK In2 U for Men (sztyft)
Carolina Herrera – 212 Sexy Men (sztyft i sprej)
Hugo Boss – Hugo (sprej)
Paco Rabanne – Ultraviolet (sprej)
• Dezodoranty unisex – dla pań i panów:
Calvin Klein – Be (sztyft) – zapach unisex
• Dezodoranty damskie:
Dolce & Gabbana – Light Blue (sprej)
Elizabeth Arden – Arden Beauty (sprej)
Hugo Boss – XX (sprej)
Dezodoranty bez alkoholu
Jeśli masz skórę suchą, podatną na podrażnienia, używaj dezodorantów bez alkoholu. Nadające im zapach olejki aromatyczne rozpuszczane są w innych, zastępczych substancjach. Nie musisz się więc martwić, że bezalkoholowy dezodorant będzie miał mniej intensywny zapach. Szukaj produktów z napisem alcohol-free lub sans alcool. Sprawdź propozycje Kokai.pl:
• Męskie dezodoranty bezalkoholowe:
Davidoff – Echo (sztyft)
Givenchy – Gentleman (sztyft i sprej)
Thierry Mugler – B Men (sztyft)
Rochas – Rochas Men (sztyft)
• Damskie dezodoranty bezalkoholowe:
Kenzo – Summer (sztyft)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |