Fudbol Amerykański
By móc bardziej komfortowo oglądać wielki mecze NFL przygotowaliśmy kibicom mocno skróconą wersję zasad gry w futbol amerykański. Zapraszamy do lektury i życzymy wielu wrażeń tak przed telewizorami jak i na stadionach.
Zasady gry:
Nazwa football wzięła się stąd, że kiedyś na początku istnienia tej gry, wielką rolę odgrywali kickerzy, czyli stopami (foot) kopiący piłkę (ball). Rozwój gry i modyfikacja jej zasad posunął się w kierunku quarterbackow, których podania dziś decydują o wynikach meczów. Dziś piłkę podaje się rękami. W porównaniu do początków tej gry dużo rzadziej gra się uderzając nogami.
Futbol amerykański niewiele ma wspólnego z piłką nożną, chociaż na boisku występuje jednocześnie po 11 graczy w każdej z drużyn.
Zawsze jeden z zespołów jest w ataku, drugi zaś broni się, stąd na boisku pojawiają się różne formacje obu zespołów. W boksie jednak zawodników jest aż 53 i wymieniają się oni w zależności od potrzeb i sytuacji na boisku. Każda drużyna składa się z trzech formacji, ofensywnej, defensywnej, oraz grupy specjalnej (special team).
W skład grupy specjalnej wchodzą min. kicker (kopacz), punter (kopie z powietrza), oraz oczywiście potężnie zbudowani obrońcy, którzy mają za zadanie uniemożliwienie rywalom zablokowania uderzeń czy podań, tak aby piłka rzucona przez rozgrywającego lub kopnięta przez kopacza dotarła do celu. Również ta formacja odbiera piłkę przy wykopie rywali i jest odpowiedzialna za returny czyli sytuacje, kiedy po wykopie przejmuje się piłkę. Ta sama formacja lub niewiele zmieniona, przebywa na boisku, gdy zespół wykopuje piłkę po zdobyciu punktów lub na początku meczu lub trzeciej kwarty.
Zespoły zmieniają się stronami co kwartę, gdy jedna drużyna zaczyna wykopem mecz, druga zaczyna grę po przerwie w trzeciej kwarcie.
Najważniejszą zasadą w zrozumieniu wydarzeń na boisku jest znajomość reguły First Down. Oznacza ona, że zespół atakujący ma 4 próby na to, aby pokonać z piłką dystans 10 jardów. Jeżeli drużyna nie zdoła po trzech próbach przejść 10 jardów, a odległość jest zbyt duża aby ryzykować strzał na fieldgoal, wtedy na boisko wychodzi punter i wykopem z powietrza stara się posłać piłkę jak najdalej od linii końcowej.
Kicker na boisku pojawia się w momencie, kiedy drużyna atakująca po trzech próbach doprowadzi piłkę w zasięg, z którego realne staje się uderzenie piłki do zawieszonej 3 metry na ziemią bramki, której szerokość to 5,5 metra. Zwykle jest to odległość między 20 a 40 jardem. Rekord NFL na fieldgoal wynosi 64 jardy, ustanowiony w Denver (Kolorado), położonym wysoko nad poziomem morza. Za celny strzał na fieldgoal, bez względu na odległość drużyna otrzymuje 3 punkty.
Kopacz wychodzi również po każdym touchdown (przyłożeniu za 6 punktów). Wychodzi na boisko, aby z 18 jardów zdobyć dodatkowy 1 punkt (extra point).
Ostatnim z zajęć kopacza jest wykop z 30 jarda z własnej strefy obronnej. Tu bardzo ważne znaczenie dla drużyny wykopującej ma odległość na jaką kicker jest w stanie posłać piłkę. Najskuteczniejsze jest przekopanie całego boiska, czyli odległości 70 jardów. Zdobywa się wtedy touchback, co powoduje, że rywale zaczynają z 20 jarda własnej połowy, co znacznie ułatwia obronę.
Kluczową rolę odgrywa w każdej drużynie quarterback (rozgrywający). Gra on oczywiście w formacji ofensywnej – ataku. To on podaje piłkę do skrzydłowych (wide receivers). Od niego zaczynają się wszystkie akcje ofensywne. Jest on na boisku tylko wówczas, gdy jego drużyna jest w posiadaniu piłki. To quarterback ma łączność ze sztabem szkoleniowców i wykonuje wszystkie założenia taktyczne zespołu trenerów.
Kary
W futbolu amerykańskim każdy mecz sędziuje siedmiu oficjalnych arbitrów, w tym jeden główny i mają oni w zapasie także dwóch rezerwowych. W razie, gdy któraś z drużyn nie zgadza się z werdyktem sędziego, arbitrzy na płycie boiska mają specjalne kabiny zwane „pipe show”, w których analizują zapis video dyskusyjnego fragmentu gry. Bywa, że często po obejrzeniu akcji sędziowie zmieniają wcześniej podjęte decyzje.
Przeglądu (Reviewing) sytuacji i zmiany werdyktu sędziów może zażądać każdy z trenerów rzucając czerwoną flagę (chustę) na boisko. Jednak, aby za często nie przeglądać, gdy trener zażyczy sobie przegląd sytuacji na video i okaże się, że nie ma racji jego zespołowi odebrane zostaje jedno zatrzymanie czasu (time out), których zespoły maja po trzy do przerwy i trzy po przerwie, a także 3 w ewentualnej dogrywce.
Gwizdek ma tylko sędzia główny, a pozostali arbitrzy nie mają chorągiewek jak sędziowie w piłce nożnej. W momencie, gdy któryś z sędziów zauważy przekroczenie przepisów przez którąś ze stron, natychmiast rzuca na murawę żółtą szmatkę zwaną flagą. Jednak gdy nie zdąży wyjąć kawałka dzianiny z kieszeni może rzucić czapkę na murawę.
Najczęstszym przewinieniem jest falstart- offside. Ma to miejsce wtedy, gdy któryś ze stojących w linii graczy wystartuje do przodu wcześniej niż piłka zostanie oderwana od ziemi
Częstym przewinieniem jest również „unnessesery roughnest” czyli niepotrzebne uderzenie rywala nawet ciałem. W starciach kary często są dyktowane za „face mask”, czyli dotknięcie ręką części kasku rywala, która ochrania jego twarz. Karze się również za „inrterference” (nie przepisowe przeszkadzanie) przy odebraniu piłki.
Karą dla drużyny popełniającej przewinienie jest przesunięcie piłki i wznowienie gry od 5 do 15 jardów dalej na niekorzyść drużyny winnej. Nie ma tu odpowiednika rzutu karnego.
Ile punktów? Kiedy?
6 – punktów za touchdown (przyłożenie) – drużyna zdobywa wówczas, gdy jej zawodnik przekroczy z piłką linię końcową i utrzyma ją w dłoniach.
3 – punkty za fieldgoal – zdobywa kopacz, kiedy z miejsca strzału trafi piłką między słupki bramki. Wysokość strzału nie ma znaczenia, byleby piłka zmieściła się w granicach słupków.
2- punkty za 2 points conversion – to metoda uzyskania punktów, która może być stosowana, aby zdobyć dwa punkty zamiast kopnięcia za 1 dodatkowy. Po podaniu quarterbacka łapiący zawodnik drużyny próbującej zdobyć 2 punkty musi utrzymać piłkę w dłoniach. do strefy punktowej można też dostać się po akcji biegowej.
2- punkty za safety – zdarza się raczej rzadko. Gracz drużyny atakującej musi być zatrzymany i powalony na murawę wraz z piłką na swoim polu punktowym.
1 – punkt za extra point (dodatkowy punkt po touchdownie).
Jak oglądać mecz NFL?
Spotkanie wykopem z 30 jarda własnej połowy rozpocznie w zależności od losowania stron albo kopacz jednej z drużyn.
Drużyna łapiąca piłkę po wykopie zatrzymuje akcję. Z odległości na jaką łapiący zespół dojdzie z piłką, akcję ofensywną zacznie atak. Ich zadaniem będzie dotarcie do linii końcowej zespołu broniącego, którego jedynym zadaniem w tym momencie będzie zablokowanie przejścia z piłką, albo odzyskanie piłki.
Atakującemu zespołowi mierzone są „Downs” czyli próby przejścia z piłką 10 jardów.
First down jest wtedy, gdy drużyna atakująca przeprowadzi piłkę 10 jardów do przodu. Ma na to 4 próby (first, second, third, fourth down). Dystans ten w danym momencie meczu może być mniejszy gdy np. Atakujący pokonują dystans na raty lub większy jeżeli np. obrońca ekipy broniącej przewróci quarterbacka (sack) głębiej niż dystans 10 jardów. Wtedy zespół atakujący zaczyna z miejsca, w którym został przewrócony posiadający piłkę. Dystans również może być większy jeżeli drużyna będąca w ataku otrzyma kare. Jeśli kara będzie np. 10 jardów, to o tyle zwiększa się dystans potrzebny do first down. Po otrzymaniu kary drużyna dalej ma cztery próby lub tyle samo ile miała przed karą, tyle tylko, że zaczyna z odległości dalszej odpowiednio do wymiaru kary.
Przy oglądaniu transmisji łatwiej jest czytać grę zwracając uwagę na liczby przy okienku pokazującym wynik.
Na przykład wynik będzie 10-10 , a pod spodem, albo z boku, pojawią się numery 2 i 5, oznacza to, że atakujący mają drugą próbę i 5 jardów do przejścia. Gdy przejdą te 5 jardów, maja znów first down czyli kolejne 4 próby na pokonanie 10 jardów. Jeżeli za którąkolwiek próbą uda się przekroczyć z piłką linię końcową drużyny broniącej, oznacza to „touchdown” (przyłożenie za 6 pkt), po którym to kopacz może kopać za punkt dodatkowy. Trener może zdecydować się na konwersję za 2 punkty i wprowadzenie piłki w strefę touchdown przy pomocy rąk.
Oglądając w telewizji Super Bowl oczywiście linia first down, elektronicznie będzie zaznaczona na żółto lub inny kolor. Tą żółta linię widzą tylko telewidzowie, mimo że powstaje złudzenie, że jest ona namalowana na boisku.
W przypadku remisu po czterech kwartach jest dogrywka (overtime), a której gra się dotąd, aż któraś z drużyn nie zdobędzie punktów w jakikolwiek sposób, czy to przez fieldgoal, safety lub touchdown.
Futbol amerykański – słowniczek
A
Audible – zmiana zagrywki już po ustawieniu zespołu na →linii wznowienia akcji przy użyciu zakodowanych poleceń głosowych, rzadziej gestów.
B
Backfield – część boiska za →linią wznowienia akcji, która nie przylega do niej bezpośrednio. Może się w niej ustawić nie więcej niż czterech zawodników ataku, najczęściej są to →Quarterback i →Running Backowie, rzadziej któryś z →Wide Reciverów lub →Tight End.
Blitz – zagrywka defensywna, w której defensywa desygnuje dodatkowych graczy do →pass rushu w nadziei na uzyskanie przewagi liczebnej nad →linią ofensywną.
C
CBA – Collective Bargaining Agreement, czyli zbiorowy układ pracy. Najważniejszy dokument ligi, negocjowany pomiędzy właścicielami klubów i →NFLPA. Obejmuje między innymi podział zysków (→salary cap), ramowe warunki kontraktów, zasady →draftu i wiele innych elementów.
Center (C) – zawodnik grający na środku →Linii ofensywnej. Zaczyna →snapem każdą →próbę.
Combine (NFL Combine) – impreza na wiosnę przed →draftem, podczas której najbardziej obiecujący kandydaci do NFL poddawani są serii testów przez trenerów i skautów z ligi.
Cornerback (CB) – gracz obrony, którego podstawowym zadaniem jest krycie →Wide Reciverów. Wchodzi w skład →Secondary.
D
Defensive End (DE) – gracze zajmujący pozycje na skraju →linii defensywnej.
Defensive Line (D-line, linia defensywna) – grupa obrońców, która ustawia się na środku defensywy na →linii wznowienia akcji, naprzeciwko →linii ofensywnej.
Defensive Tackle (DT) – pozycja na środku →linii defensywnej między →Defensive Endami.
Draft (NFL Draft) – doroczny nabór akademickich zawodników futbolu amerykańskiego do NFL. Kluby zaklepują sobie prawa do zawodników w siedmiu rundach.
Down (próba) – fragment gry od →snapu do zakończenia akcji przez zdobycie punktów, opuszczenie boiska przez zawodnika z piłką lub piłkę, niecelne podanie do przodu, →tackle lub zdobycie punktów.
Draw – rodzaj zagrania ofensywnego, odwrotność →play action. Ofensywa symuluje akcje podaniową, jednak →Quarterback przekazuje z opóźnieniem piłkę →Running Backowi.
Drive (seria) – ciąg →prób ofensywy zakończony zdobyciem punktów, stratą, puntem lub końcem połowy.
E
Endzone (pole punktowe) – szeroki na całe boisko i długi na 10 jardów pas na każdym z końców boiska.
Extra Point – forma podwyższenia, kopnięcie z 20 jardów po →touchdownie warte 1 punkt.
F
Fair catch – sygnalizacja (machanie ręką nad głową) punt returnera lub kick returnera, który oznajmia, że nie będzie próbował akcji powrotnej. W zamian przeciwnicy muszą mu umożliwić niezakłóconą próbę złapania piłki. Fair catch jest niemożliwy w endzone.
FBS – Football Bowl Subdivision, najwyższa klasa rozgrywkowa w akademickim futbolu amerykańskim w USA. Futbol akademicki>>>
Field goal – kopnięcie z pola na bramkę. Celny kop (ponad poprzeczką i między słupkami) wart jest trzy punkty.
Flaga – kawałek żółtego materiału z ciężarkiem, element wyposażenia sędziego, służący do sygnalizowania →przewinienia. Także potoczna nazwa →przewinienia. Czerwonej flagi używają trenerzy chcąc poprosić sędziego o powtórną ocenę sytuacji na powtórce. Kary w ofensywie>>> | Kary w defensywie>>>
Franchise tag – jednostronne oświadczenie ze strony klubu o zarezerwowaniu jednego z graczy, którym po sezonie kończy się kontrakt. Ma on obowiązek grać w tym klubie przez rok za z góry ustaloną stawkę.
Free agent – zawodnik NFL, któremu skończył się kontrakt. Może podpisać kontrakt z dowolnym innym klubem.
Freshman – pierwszoroczniak w drużynie na uczelni lub w szkole średniej.
Front office – zbiorcza nazwa pracowników klubu NFL niebędących trenerami ani zawodnikami. Jego najważniejszym elementem jest z reguły →General Manager.
Front seven – blok graczy grających na środku defensywy blisko →linii wznowienia akcji. Składa się z →linii defensywnej i →linebackerów.
Fullback (FB) – odmiana →Running Backa. Większy i silniejszy niż typowy gracz na tej pozycji, fullback otrzymuje piłkę, gdy do przejścia pozostało niewiele jardów. Najczęściej jednak jego zadaniem jest blokowanie dla →Running Backa. W NFL pozycja powoli wymierająca.
Fumble – sytuacja, w której gracz ataku wypuszcza posiadaną piłkę z rąk przed zakończeniem akcji (nie licząc podania do przodu). Taka piłka pozostaje żywa i gracze obu drużyn mogą próbować ją przejąć.
G
General Manager (GM) – pracownik klubu NFL odpowiedzialny za dobór i zakontraktowanie graczy. Zwierzchnik skautów, w niektórych klubach także sztabu trenerskiego.
Gunner – zawodnik →special teams, którego zadaniem jest jak najszybsze dopadnięcie i powalenie →kick returnera lub →punt returnera.
H
Holder (H) – zawodnik →special temas, którego zadaniem jest złapanie →snapu i przytrzymanie piłki w pozycji pionowej podczas →field goali i →extra pointów. Więcej o special teams>>>
Huddle – charakterystyczna narada przed akcją, podczas której →Quarterback przekazuje partnerom zagrywkę i inne wskazówki.
I
Interception (INT, przechwyt) – przechwycenie przez gracza obrony podania od →Quarterbacka nim piłka dotknie ziemi. Oznacza zmianę posiadania piłki.
J
Junior – trzecioroczniak w drużynie na uczelni lub w szkole średniej.
K
Kick Returner (KR) – zawodnik →special teams, który biegnie z piłką podczas akcji powrotnych po →kickoffach.
Kicker (K) – zwany też placekickerem, kopacz. Wyspecjalizowany członek →special teams, który kopie podczas →field goali, →extra pointów i →kickoffów.
Kickoff – odkopnięcie piłki w stronę przeciwnika po zdobyciu punktów lub na rozpoczęcie każdej z połów meczu i dogrywki.
Kieszeń – zob. Pocket
Kneeldown – przyklękniecie przez →Quarterbacka od razu po →snapie. Liczy się za akcję biegową na -1 jard i służy zużywaniu czasu pozostałego do końca meczu bez ryzyka straty piłki.
L
Lateral pass – podanie równolegle do linii końcowej. W myśl przepisów traktowane jest jako podanie do tyłu, które można wykonać nieskończoną ilość razy w czasie jednej →próby. Jego upuszczenie traktowane jest jako →fumble.
Line of scrimmage (LoS, linia wznowienia akcji) – linia biegnąca równolegle do linii końcowej i przebiegająca przez czubek piłki umieszczonej na murawie przed kolejną →próbą (down) przez sędziego.
Linebacker (LB) – zawodnik grający w drugiej linii obrony za →linią defensywną. Wchodzi w skład →Front seven.
Lineman (liniowy) – zbiorcza nazwa graczy →Linii ofensywnej i →Linii defensywnej.
Linia defensywna – zob. Defensive Line
Linia ofensywna – zob. Offensive Line
Long Snapper (LS) – wyspecjalizowany →Center grający w →special teams, który wykonuje →snap podczas →field goali, →extra pointów i →puntów.
N
NCAA – National Collegiate Athletic Association. Organizacja zajmująca się organizację wszelkich rozgrywek sportowych na poziomie akademickim w USA.
NFLPA – związek zawodowy zawodników NFL. Reprezentuje zawodników w negocjacjach →CBA oraz udziela im pomocy we wszystkich zatargach z ligą np. przy zawieszeniach za naruszenie zasad.
Nickel back (Nickel corner) – dodatkowy, piąty gracz →secondary, desygnowany w celu obrony przeciwko dodatkowym →Wide Reciverom.
O
Offensive Guard (OG) – zawodnik grający wewnątrz →Linii ofensywnej obok →Centra.
Offensive Line – linia ofensywna, pięciu graczy stojących na środku formacji ofensywnej na →linii wznowienia akcji. Ich zadaniem jest ochrona →Quarterbacka i blokowanie w akcjach biegowych. Nie są uprawnieni do łapania podań.
Offensive Tackle (OT) – zawodnik grający na skraju →Linii ofensywnej.
P
Pass rush – część defensywy, której zadaniem jest zaatakowanie i wywarcie presji na →Quarterbacka w celu wymuszenia złego zagrania lub zaliczenia →sacka.
Penalty – przewinienie, kara. Nielegalne zagranie obrony lub ataku, za które sędziowie wymierzają karę w postaci utraty jardów.
Play action – rodzaj zagrania w ofensywnego, w którym ofensywa symuluje akcję biegową. →Quarterback wykonuje pozorowane przekazanie piłki do →Running Backa, a potem podaje do recivera.
Pocket (kieszeń) – obszar rozciągający się za linią ofensywną od barków jednego →Offensive tackle do drugiego. Rozgrywający pozostający w kieszeni jest bardziej chroniony przepisami, ale nie może odrzucić piłki w miejsce, w pobliżu którego nie ma recivera.
Podwyższenie – zob. Extra Point lub Two Point Conversion.
Pole punktowe – zob. Endzone.
Practice Squad – grupa maksymalnie ośmiu graczy, którzy trenują z daną drużyną NFL, ale nie mogą brać udziału w meczach. W każdej chwili mogą podpisać kontrakt z inną drużyną ligi, ale tylko jako pełnoprawni członkowie drużyny (nie można przejść do innego practice squadu).
Próba – zob. Down
Przechwyt – zob. Interception.
Przewinienie – zob. Penalty
Przyłożenie – zob. Touchdown.
Punt – odkopnięcie piłki z powietrza w stronę przeciwnika w celu oddalenia gry od własnego pola punktowego w sytuacji, kiedy zdobycie pierwszej próby jest mało prawdopodobne.
Punt Returner (PR) – zawodnik →special teams, który biegnie z piłką podczas akcji powrotnych po →puncie.
Punter – zawodnik →special teams wyspecjalizowany w kopaniu piłki podczas →puntu.
Q
Quarterback (QB) – rozgrywający w futbolu amerykańskim, który otrzymuje piłkę przez →snap na początku każdej →próby. Więcej o Quarterbacku
Quarterback Sneak – akcja ofensywna, w której ofensywa wykonuje gwałtowny i niespodziewany →snap, →linia ofensywna stara się wygenerować pchnięcie, a →Quarterback podąża za nimi z piłką mocno pochylony w celu zdobycia 1-2 jardów. Zagrywka stosowana, kiedy do →pola punktowego lub pierwszej próby pozostała bardzo mała odległość.
R
Red Zone – obszar boska futbolu amerykańskiego rozciągający się od dwudziestego jarda od →Endzone.
Redshirt – opcjonalny pierwszy rok na uczelni, podczas którego zawodnik nie „zużywa” roku, w którym może brać udział w rozgrywkach →NCAA, dzięki czemu może skończyć pięcioletnie studia. W czasie tego roku chodzi na zajęcia i może brać udział w treningach, ale nie w meczach. Redshirt jest też przyznawany, jeśli zawodnik, który nie skorzystał z redshirtu doznaje ciężkiej kontuzji.
Rookie – debiutant grający pierwszy sezon w NFL.
Running Back (RB) – gracz ofensywy, którego podstawowym zadaniem jest bieg z piłką w celu zdobycia jak największej ilości jardów.
S
Sack – akcja defensywy polegająca na powaleniu rozgrywającego za →linią wznowienia akcji.
Safety (S) (pozycja) – gracz obrony najbardziej oddalony od →linii wznowienia akcji. Dzieli się na Strong Safety (SS), który gra bliżej i pomaga w akcjach biegowych oraz Free Safety (FS), który ma podobną rolę jak stoper w piłce nożnej.
Safety (zagranie) – sytuacja, w której gracz ataku zostanie powalony z piłką we własnym →polu punktowym. Za to zagranie drużyna broniąca otrzymuje dwa punkty, a drużyna, która straciła punkty musi odkopnąć piłkę do przeciwnika.
Salary cap – maksymalna kwota, którą klub NFL może wydać w sezonie na płace dla zawodników.
Screen – zasłona. Rodzaj akcji w ofensywie, w której →Quarterback symuluje dalekie podanie, ale podaje krótko reciverowi, przed którym ustawia się konwój blokujących partnerów. Najczęściej akcja grana przeciwko nadmiernie agresywnym defensywom.
Secondary – ostatnia linia obrony, zajmująca się głównie obroną przeciwko podaniom. Składa się z →cornerbacków i →safety. Pozycje w obronie>>>
Senior – zawodnik grający ostatni sezon w drużynie na uczelni lub w szkole średniej.
Seria – zob. Drive
Snap – zagranie zaczynające →próbę, w którym →Center podaje piłkę między nogami do →Quarterbacka.
Sophmore – drugoroczniak w drużynie na uczelni lub w szkole średniej.
Special teams – grupa zawodników, która wchodzi na boisko w sytuacjach specjalnych, czyli przy →kickoffach, →puntach, →field goalach i →extra pointach.
Spike – celowe rzucenie piłką o ziemię tuż po →snapie w celu zatrzymania zegara meczowego. Liczy się jako niecelne podanie.
T
Tackle – zatrzymanie. Akcja defensywy polegająca na powaleniu na ziemię gracza z piłką lub wypchnięciu go za boisko. Kończy →próbę. Nie mylić z pozycją →Offensive Tackle lub →Defensive Tackle.
Tight End (TE) – gracz ofensywy uprawniony do łapania podań, mocniejszy fizycznie od →Wide Reciverów, często wspiera w blokowaniu →Linię ofensywną.
Touchback – sytuacja, w której piłka wypada za linie ograniczające boisko w →endzone defensywy w wyniku →kickoffu lub →fumble ofensywy, wpadnie w →endzone przy →puncie albo gracz defensywy zostanie powalony z piłką we własnym →endzone po jej przejęciu (np. w wyniku →interception). Może też nastąpić, jeśli →kick returner złapie piłkę po →kickoffie we własnym endzone i przyklęknie. Po każdej z tych sytuacji drużyna, która nie miała piłki zaczyna następną akcję z własnego 20 jarda.
Touchdown (TD) – przyłożenie. Akcja, w której gracz ofensywy wbiega do →pola punktowego lub zdobywa w nim posiadanie piłki. W jej wyniku ofensywa zdobywa sześć punktów i prawo do →podwyższenie.
Two Point Conversion – rozgrywana po →Touchdownie akcja, forma podwyższenia, w której ofensywa próbuje zdobyć kolejny →Touchdown zaczynając dwa jardy od →pola punktowego (trzy jardy w NCAA i Europie). Mają tylko jedną próbę, udana daje dwa punkty.
U
Undrafted free agent – →rookie, który nie został wybrany w drafcie, ale podpisał kontrakt z jednym z klubów NFL.
V
Victory formation – charakterystyczne, bardzo ciasne ustawienie graczy ataku wokół →Quarterbacka, który ma wykonać →kneeldown. Używana przez drużyny pewne zwycięstwa, by zużyć czas pozostały do końca meczu, stąd nazwa.
W
Wide reciver (WR) – skrzydłowy, gracz ataku ustawiający się zazwyczaj na skraju formacji, którego głównym zadaniem jest łapanie podań od →Quarterbacka.
Z
Zebra – potoczna nazwa sędziego futbolu amerykańskiego, wywodząca się od charakterystycznych pasiastych strojów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |