Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SPORT
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
 
Live
 
Olimpiada
   
Olimpiada letnia
Olimpiada zimowa
   
Mistrzostwa
   
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Europy
 
Piłka nożna
   
Ekstraklasa
l liga
Kadra
Liga Mistrzów
Liga Europejska
Ligii krajowe
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Europy
PZPN
 
Sport Moto
   
F1
Rajd Dakar
Inne rajdy
Inne sporty motorowe
 
Tenis
   
Australian Open
Roland Garros
Wimbledon
US Open
 
Siatkówka
   
Liga Światowa
Liga Polska
Kadra
Związek Śiatkówki
 
Koszykówka
   
NBA
Liga Polska
Euro Liga
Reprezentacja
Światowa
PZKosz
 
Ręczna
   
ZPRP
 
Inne Sporty
   
Boks
Zimowe
Lekkoatletyka
Żużel
Sporty walki
Kolarstwo
Pływanie
Żeglarstwo
Wioślarstwo
Rugby
Golf
 
Ekstremalne
   
Lokalne
   
Multimedia
   
Sportowcy
   
Sportowcy Polscy
Sportowcy na Świecie
   
Federacje sportowe
   
Doping
   
Biała ksiega
   
Statystyka
 
Historia sportu
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 
 
   
   
   
   
   
   

 

 
Sport News Professional
   

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE to największe na świecie międzynarodowe zawody sportowe, organizowane cyklicznie co 4 lata pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa oraz braterstwa i przyjaźni wszystkich narodów.

Wśród wielu Igrzysk starożytnej Grecji największą sławę zdobyły igrzyska ku czci Zeusa w Olimpii, rozgrywane co 4 lata, od których przyjęto rachubę czasu według olimpiad. Początki igrzysk olimpijskich nie są znane i są owiane legendą.

Pierwszy opis igrzysk znajduje się w Iliadzie Homera, ale i on wspomina, że jest to tradycja jeszcze dawniejsza. Idea igrzysk olimpijskich została wskrzeszona dopiero w końcu XIX w. przez francuskiego pedagoga, działacza społecznego i sportowego barona Pierre'a de Coubertina.

Dzięki jego staraniom 1894 roku został powołany Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz podjęto decyzję o wznowieniu igrzysk olimpijskich i zorganizowaniu ich w 1896 roku po raz pierwszy w czasach nowożytnych w stolicy Grecji Atenach. Od tego czasu igrzyska odbywają się regularnie co 4 lata.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie stworzył także Coubertin. Pierwsze takie zawody odbyły się w 1924 r. w Chamonix we Francji, ostatnie - w Salt Lake City w USA.

Miejsce rozgrywania igrzysk olimpijskich ustala Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Idea nowożytnych igrzysk olimpijskich nawiązuje do tradycji starożytnej Grecji, gdzie podczas uroczystości religijnych odbywały się zawody sportowe oraz występy poetów, muzyków i śpiewaków i innych takich, a w czasie ich trwania obowiązywał rozejm.

Polska uczestniczy oficjalnie w igrzyskach olimpijskich od 1924 roku;

Symbolem Ruchu Olimpijskiego  jest pięć kół splecionych ze sobą. Każde  jest w innym kolorze: niebieskie, czarne i czerwone w górze oraz żółte i zielone w dole. Symbol stworzył osobiście Coubertin i miał być elementem flagi  olimpijskiej i jest nim do dziś. Na pomysł flagi i pięciu kół wpadł podczas igrzysk olimpijskich w 1912 r. w Sztokholmie. Konflikt dotyczący sztandarów Finlandii i Czech, podsunął mu pomysł flagi będącej wspólnym symbolem wszystkich ekip. Kolory kół miały reprezentować podstawowe barwy znajdujące się na flagach rozwieszonych na stadionie w Sztokholmie. Inna interpretacja pojawiła się dopiero w 1913 r. przypisująca koła poszczególnym kontynentom. Karta olimpijska mówi, że „reprezentują one unię pięciu kontynentów i sportowców całego świata podczas igrzysk olimpijskich”. Przyjmuje się nieoficjalnie, że kolor niebieski oznacza Europę, czarny- Afrykę, żółty- Azję i zielony Australię i Oceanię.

Wnoszenie i wciąganie na maszt flagi olimpijskiej stanowi  jeden z najważniejszych punktów w programie otwarcia igrzysk. Flaga musi powiewać na głównym maszcie stadionu przez czas trwania igrzysk.

Sport był uprawiany przez ludzi od niepamiętnych czasów. Jeszcze przed rozegraniem pierwszych igrzysk olimpijskich w 776 r. p.n.e., sport był uprawiany w ówczesnych krajach śródziemnomorskich. W starożytności nie znano słowa sport. WGrecji używano pojęcia atletyki, igrzysk lub gimnastyki.

W Egipcie rozegrano pierwsze igrzyska sportowe za panowania faraona Zosera (2663-2645r p.n.e.).

Kolebką sportu europejskiego była Grecja. Pierwsze zawody sportowe były rozgrywane na wyspie Krecie (2600-1100r p.n.e.). Uprawiano tu m.in. zawody w pięściarstwie i specyficzny rodzaj akrobatyki, tj. atleta popisywał się jeżdżąc na rogach byka.

Największym przełomem w dziejach sportu było rozegranie pierwszych igrzysk olimpijskich. Nazwa „olimpijskich” pochodzi od miasta Olimpii w Grecji. Różne legendy podają nam, że pierwsze igrzyska zapoczątkował Herakles lub Pelops – inicjator pierwszych wyścigów rydwanów. Legendy te wywodzą się z kultów różnych plemion, zamieszkujących okolice Olimpii w różnych okresach. Jednym słowem igrzyska rozwiały się stopniowo. Każde nowe plemię dodawało coś ze swoich wierzeń do bogatych już przekazów. W ten sposób zawody sportowe odgrywały coraz większe znaczenie w życiu codziennym Greków. Prawdopodobnie po licznych wojach na terenie Grecji, uzyskały one status zawodów panhelleńskich, które dotyczyły już wszystkich ludów zamieszkujących ten kraj. Tak, wiec data 776r p.n.e. jest umowną datą rozpoczęcia prawdziwych igrzysk sportowych.

Bardzo ważnym zwyczajem dla Greków było zawieszenie wszystkich wojen na czas igrzysk olimpijskich. Jest to tzw. „pokój boży” (gr. ekecheiria). Ustanowiony prawdopodobnie przez władcę Elidy Ifitosa jako postanowienie o wstrzymaniu konfliktów w swym królestwie. W skład Grecji starożytnej wchodziło wiele miast-państw, które prowadziły między sobą liczne wojny. Dla Greków (Hellenów) był to rodzaj odpoczynku, oderwania się od spraw przyziemnych związanych z wyczerpującymi wojnami.

Czas między poszczególnymi igrzyskami nie wynosił cztery lata, lecz pięć. Helleni włączali rok igrzysk poprzednich i następnych, dlatego też cykl ten wynosił pięć lat. Słowo „olimpiada” było używane do określania okresu od igrzysk poprzednich do igrzysk następnych. Określenie to stało się uniwersalną miarą czasu dla całej Grecji niezależnie od innych miar czasów. Na początku nie numerowano olimpiad. Dopiero ok. roku 400 p.n.e. uczynił to władca Elidy. Uwzględnił w tym również olimpiady wcześniejsze. Igrzyska olimpijskie rozpoczynały się około 11-16 lipca tj. po pierwszej pełni księżyca przypadającej na czas letni. Pierwsze igrzyska rozgrywano w jednym dniu z uwagi na małą liczbę konkurencji. Z czasem, gdy zaczęto wprowadzać nowe konkurencje (wyścigi rydwanów) czas trwania igrzysk wydłużył się do dwóch dni. W okresie świetnym igrzysk olimpijskich czas ich trwania wydłużył się do 5-6 dni.

Sędziowanie zawodów wywodzi się również ze starożytnej Grecji. Prawdopodobnie pierwszym sędzią był król Ifitos. Początkowo całe igrzyska sędziował jeden człowiek. Podczas gdy rozgrywano 50. olimpiadę pojawiło się po raz pierwszy dwóch sędziów zwanych agonami, czyli dozorującymi przebieg zawodów. Ich liczba systematycznie rosła i po wielu przemianach liczba sędziów wynosiła 10. Sędziowie decydowali wyniku poszczególnych konkurencji. Mogli również karać tych uczestników, którzy oszukiwali. Najczęstszą karą była zapłata. Inną zaś stało się wystawienie pomnika wstydu zwanego zanes. Największą karą było wykluczenie z całych zawodów. Początkowo sędziowie brali również udział w niektórych konkurencjach. Jednak po pewnym czasie zaniechano tego, ponieważ sędziowie oceniający daną konkurencję faworyzowali ich kolegów biorących w nich udział. Największym wyróżnieniem za zwycięstwo był wieniec oliwny. W czasie rozgrywania pierwszych olimpiad, zawodnicy dostawali wieńce zaraz po zakończeniu konkurencji. Natomiast za czasów Aleksandra Wielkiego wprowadzono zasadę wieńczenia zawodników w ostatnim dniu zawodów.

Przyszłych zawodników wybierano z młodzieńców, którzy zastali wychowani przez specjalnych nauczycieli. Nauczyciele ci byli odpowiedzialni za duchowe i fizyczne ukształtowanie swoich adeptów. Młodzi zawodnicy ćwiczyli w gimnazjonach lub palestrach. Były to miejsca specjalnie przeznaczone do treningów. Na miesiąc przed igrzyskami starannie wybranych wysyłano do specjalnego gimnazjonu olimpijskiego. Co ciekawe, zawodnicy biorący udział w zawodach jak i trenujący występowali nago.

Najstarszą znaną dyscypliną olimpijską był bieg na jeden stadion. Z czasem zaczęto wydłużać dystans. Kolejnymi nowymi konkurencjami były m.in. pięciobój, boks, wyścigi konne, wyścigi kwadryg i pakration. W zawodach startowali tylko mężczyźni. W igrzyskach nie mogły brać udziału kobiety. Jednak młode dziewczyny brały udział w specjalnie zorganizowanych dla nich igrzyskach.

Po upadku Olimpii nie rozgrywano już igrzysk. Pamięć jednak pozostała. Świadczą o tym m.in. utwory literackie poświęcone pamięci tegoż miasta i zawodów sportowych. Nie odbywały się olimpiady, ale w wielu państwach w średniowieczu czy w innych okresach organizowano np.: zawody rycerskie.

Dopiero w XIX w. narodziła się idea ponownego utworzenia igrzysk olimpijskich. W wielu krajach próbowano wskrzesić je w 32 próbach. Jedną z takiej olimpiady były igrzyska neohalleńskie rozegrane 4-12 maja 1889 roku. W końcu Francuz Pierre de Coubertin nadał igrzyskom charakter międzynarodowy. W Paryżu w 1894 r. został powołany do życia pierwszy Kongres Olimpijski. W czasie jego powstawania, narodził się Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie przeprowadzono w Atenach w 1896 r. Od tego momentu Olimpiady weszły na stałe do bogatego pejzażu sportu. Są najważniejszą imprezą sportową, w której mogą brać udział wszystkie państwa.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
19 - 11.01.2013          
  Dane historyczne olimpiada letnia

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Dane historyczne olimpiada zimowa

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Ciekawostki agendy

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Kolory i Hymn Olimpijski

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
15          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Sport

Dział sportu to dział w całości poświęcony wydarzeniom sportowym lokalnym, krajowym jak i światowym. Znajdziesz tutaj również informacje o sportowcach, ich biografie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
     
     
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.