Polski sport 2015
Tegorocznymi sukcesami polskich sportowców można by obdzielić kilka lat. Rozpoczęli szczypiorniści, zakończyły szczypiornistki, w międzyczasie „Biało-czerwoni” dokonali kilku historycznych osiągnięć – Rafał Sonik, Sylwia Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk, Joanna Jędrzejczyk, Krzysztof Głowacki, rekord Guinnessa Lewandowskiego, Agnieszka Radwańska. To były fantastyczne miesiące naszego sportu!
Niewiele zabrakło, by 2015 rok zamkną się piękną klamrą. W styczniu brąz z Kataru przywieźli polscy szczypiorniści, w grudniu krok od podium w Danii były nasze szczypiornistki. U schyłku tych 12 miesięcy możemy być jednak dumni z wielu naszych sportowców. Były oczywiście słabsze momenty: więcej powinniśmy wymagać od Jerzego Janowicza, wielki żal siatkarzy, którzy awans na igrzyska przegrali w ostatnim meczu Pucharu Świata z Włochami, kilka punktów uciekło Robertowi Kubicy, ale nawet te stosunkowo nieliczne niepowodzenia nie powinny przysłaniać sukcesów innych.
Styczeń
Pierwsze dni nowego roku i od razu historyczny wyczyn. Jego autorem stał się Rafał Sonik, pierwszy Polak, który wygrał Rajd Dakar! – W tym roku Dakar zaczął się dla nas, dla Polaków, tragicznie i do dziś przechodzą mnie ciarki. Ale jedynym sposobem, by uczcić pamięć tych, którzy odeszli, jest zwycięstwo w Dakarze – mówił później w rozmowie w TVN24 quadowiec, wspominając śmierć motocyklisty Michała Hernika.
W późniejszym okresie Sonik triumfował również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Warto również wspomnieć o Agnieszce Radwańskiej i Jerzym Janowiczu, którzy w kapitalnym stylu wygrali towarzyski turniej Hopman Cup.
Luty
Michał Szyba – jeśli ktoś nie znał tego imienia i nazwiska, to z pewnością zapoznał się z nim 1 lutego. Polscy szczypiorniści grali wówczas o brązowy medal mistrzostw świata w Katarze. Rywalem była wielka Hiszpania – obrońca tytułu, brązowy medalista mistrzostw Europy. Na kilka minut przed końcem „Biało-czerwoni” przegrywali 4 golami, ale wówczas Sławomir Szmal odbił kilka piłek, a rozgrywający RK Gorenje Velenje wpadł w trans. Nic dziwnego, że ostatnia akcja – przy stanie 23:24 – została rozegrana pod niego, a ten nie zawiódł. Na 3 sekundy przed ostatnią syreną rzutem w długi dolny róg doprowadził do wyrównania i zapewnił Polakom dogrywkę. W niej podopieczni Michaela Bieglera wygrali 29:28 i stanęli na najniższym stopniu podium.
Ostatnia minuta meczu o 3. miejsce MŚ w Katarze:
Druga połowa lutego toczyła się pod znakiem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Falun. Justynie Kowalczyk nie udało się sięgnąć po kolejny indywidualny medal, ale wreszcie znalazła godną partnerkę do sprintu. Sylwia Jaśkowiec znakomicie trafiła z formą, rewelacyjnie spisywała się w stylu dowolny, co w połączeniu z klasykiem Kowalczyk pozwoliło na wywalczenie historycznego, bo pierwszego, drużynowego medalu w „polskich” biegach narciarskich. „Biało-czerwone” ustąpiły tylko potęgom – Norweżkom (Ingvild Flugstad Oestberg i Maiken Caspersen Falla) i Szwedkom (Ida Ingemarsdotter i Stina Nilsson).
Marzec
Zimowe sukcesy kontynuowały biathlonistki, a konkretnie jedna z naszych biathlonistek. W Pucharze Świata swoje wielkie chwile przeżywała Magdalena Gwizdoń, na mistrzostwach świata w 2013 roku w Nowym Mieście po krążki sięgały Monika Hojnisz i Krystyna Guzik, a w Kontiolahti bezkonkurencyjna okazała się ta czwarta, Weronika Nowakowska. Zawodniczka AZS-u AWF-u Katowice od razu „przeskoczyła” swoje koleżanki i na jednej imprezie zdobyła aż dwa medale. 7 marca ustąpiła tylko Marie Dorin Habert i wywalczyła srebro w sprincie, a dzień później pozwoliła się przegonić tylko Laurze Dahlmeier i sięgnęła po brąz w biegu pościgowym.
Kiedy zimowy Puchar Świata chylił się ku końcowi, na ring wkroczyła nowa mistrzyni Ultimate Fighting Championship. W nocy z 14 na 15 marca na gali UFC 185 w Dallas Joanna Jędrzejczyk rozbiła w drugiej rundzie Carlę Ezparzę i w świetnym stylu zdobyła pas mistrzowski najpotężniejszej organizacji MMA na świecie. Później Polka jeszcze dwukrotnie obroniła pas, a w listopadzie prestiżowy serwis Sherdog.com uznał ją za najlepszą wojowniczką MMA bez podziału na kategorie wagowe.
Pod koniec miesiąca w kolejnym historycznym wydarzeniu brali udział siatkarze. Aż dwóch przedstawicieli PlusLigi wzięło udział w Final Four Ligi Mistrzów – ostatecznie po srebro sięgnęła Asseco Resovia Rzeszów, a PGE Skra Bełchatów musiała zadowolić się 4. lokatą.
Kwiecień
Pozytywnych wrażeń dostarczyły nam również siatkarki. Chemik Police jako gospodarz miał zapewniony udział w Final Four, ale w nim nie sprostał rywalom i nie zmieścił się na podium. Dużo lepsze wspomnienia pozostawił po sobie Atom Trefl Sopot, który w Pucharze CEV sensacyjnie dotarł do finału i wywalczył srebrny medal tych rozgrywek. W finałowym dwumeczu dzielnie stawił czoła rosyjskiemu gigantowi z Krasnodaru, wygrał rewanż 3:1, ale wobec porażki w pierwszym starciu 3:0 trofeum powędrowało w ręce zawodniczek Dinama.
Wiecznie trzeci Bartłomiej Bonk wreszcie przełamał klątwę najniższego stopnia podium i na mistrzostwach Europy w Tbilisi był bezkonkurencyjny. 31-letni Polak imponował formą, ustanowił rekord życiowy w podrzucie (223 kg), dorzucił do tego 185 kg w rwaniu i z wynikiem 408 kg został mistrzem Starego Kontynentu w kategorii do 105 kg.
Maj
Grzegorz Krychowiak w najlepszy z możliwych sposobów podsumował swój pierwszy rok gry w Sevilli. Polski pomocnik spełnił jedno ze swoich marzeń – wystąpił w finale ważnych europejskich rozgrywek, co więcej, decydujący mecz odbywał się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Andaluzyjczycy pokonali Dnipro Dniepropietrowsk 3:2, obronili tytuł w Lidze Europy, a „Krycha” był jednym z ojców sukcesu – to on w 28. minucie ładnym strzałem z ok. 11 metrów doprowadził do wyrównania (1:1) i dał sygnał do ataku.
Gol Grzegorza Krychowiaka z finału Ligi Europy (1:12):
Jeden sezon wystarczył, by Krychowiak zapracował na nowy kontrakt, podwyżkę, zainteresowanie bogatszych angielskich klubów na czele z Arsenalem i Manchesterem City (nie odstraszyła ich nawet nowa klauzula odstępnego opiewająca na 45 milionów euro), opaskę kapitana oraz miano najlepszego piłkarza Sevilli w 2015 roku.
Czerwiec
Po latach posuchy, wręcz upokorzeń, na sukces zapracowały wreszcie polskie siatkarki. Srebro nowej globalnej imprezy, Igrzysk Europejskich, przez niektórych było deprecjonowane ze względu na ulgowe traktowanie zawodów przez część czołowych reprezentacji (m.in. Włochy), ale ogranie występujących w silnych składach Turcji (w fazie grupowej), Niemiec oraz Serbii musiało budzić szacunek. To wszystko pod wodzą nowego szkoleniowca, Jacka Nawrockiego, który sam dopiero uczy się pracy z kobieta
Dla „Biało-czerwonych” był to bardzo udany występ. Tym bardziej, że pozwolił na zdobycie cennych punktów do rankingu CEV, a to z kolei zaprocentowało udziałem w styczniowych kwalifikacjach olimpijskich.
Lipiec
Jak zwykle w wakacje nastał „sezon ogórkowy” w sporcie. Ważnych osiągnięć było niewiele, ale etapowe zwycięstwo Rafała Majki w Tour de France dawało nadzieje na przyszłość i zaprocentowało dwa miesiące później. 25 lipca rywali w eliminacjach mistrzostw świata Rosja 2018 poznali piłkarze – na ich drodze do mundialu staną Rumuni, Duńczycy, Czarnogórcy, Ormianie i Kazachowie.
Sierpień
To był jeden z najbardziej spektakularnych czasów w polskim sporcie ostatnich 12 miesięcy. 15 sierpnia do ringu wkroczył Krzysztof Głowacki, pięściarz szerzej znany tylko fanom boksu. W amerykańskim Newark jego rywalem był Marco Huck, który od 2009 roku dzierżył pas mistrza świata federacji WBO w wadze junior ciężkiej. Polak miał więc jeden cel – przerwać panowanie Niemca.
W 6. rundzie „Główka” padł na deski i jak sam później mówił, wstał tylko siłą woli. Nie pamiętał uderzenia, 3 minuty miał wyjęte z życia. Wydawało się, że Huck dokończy dzieła, ale Polak przetrwał i w 11. starciu sam posłał Niemca na deski. Ich pojedynek został uznany za Walkę Roku Premier Boxing Champions oraz przez federację WBO.
Skrót walki Głowackiego z Huckiem:
Mimo wszystko to był miesiąc Anity Włodarczyk. 1 sierpnia w Cetniewie Polka ustanowiła fenomenalny rekord świata w rzucie młotem – jako pierwsza kobieta w historii tej dyscypliny sportu przekroczyła granicę 80 metrów. I to nie o kilka centymetrów, ale o ponad metr (81.08 m)! Później podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego została mistrzynią świata, a w całym roku nie przegrała ani jednych zawodów.
MŚ w Pekinie były najlepszymi w historii polskiej lekkiej atletyki. „Biało-czerwoni” z Chin przywieźli 8 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 4 brązowe. Oprócz Włodarczyk po krążki z najcenniejszego kruszcu sięgali Paweł Fajdek, który obronił tytuł sprzed 2 lat oraz Piotr Małachowski.
Wrzesień
Ponad dwie dekady czekaliśmy na rodzimego kolarza, który stanie na podium wielkiego kolarskiego touru. Udało się w tym roku za sprawą Rafała Majki. Reprezentant Tinkoff-Saxo tylko raz uplasował się w czołowej trójce etapu, ale jego dobra, równa jazda złożyła się na 3. miejsce Vuelty a Espana.
Rafał Majka na podium Vuelta a Espana:
Jeśli sierpień był najbardziej spektakularnym miesiącem, to 22 września był najbardziej spektakularnym dniem 2015 roku. Od około godziny 22 wszyscy mówili tylko o jednym – Robert Lewandowski strzelił 5 goli w 9 minut! I to nie byle komu, bo wicemistrzowi Niemiec, VfL Wolfsburg. W ciągu kilku minut napastnik Bayernu pobił kilka rekordów – najszybszy hat-trick, najszybsze 4 gole, najszybsze 5 goli, pierwszy rezerwowy w dziejach Bundesligi, który ustrzelił „pięciopaka”. W nagrodę kapitan reprezentacji Polski otrzymał m.in. certyfikat… Księgi Rekordów Guinnessa.
Gole Roberta Lewandowskiego z meczu z Wolfsburgiem:
Październik
Na finiszu eliminacji mistrzostw Europy podopieczni Adama Nawałki plasowali się na 2. miejscu, ale wciąż nie mogli być pewni ani awansu, ani nawet udziału w barażach. Trzeba było walczyć z Wyspiarzami – w Glasgow ze Szkocją i w Warszawie z Irlandią. Pierwsza bitwa była niezwykle dramatyczna – do 94. minuty „Biało-czerwoni” przegrywali 2:1, ale remis rzutem na taśmę uratował niezawodny Robert Lewandowski. Ten punkt sprawił, że Szkoci stracili szansę na play-offy, a Polakom wystarczało jedno „oczko” w konfrontacji z zawodnika Martina O’Neilla.
Gra na remis nie wchodziła w rachubę, nasi chcieli zgarnąć komplet punktów i efektownie awansować na Euro. Efektownie może nie było, ale co najważniejsze efektywnie. Bramki liderów, Krychowiaka i Lewandowskiego, przesądziły o triumfie „Biało-czerwonych”. Napastnik Bayernu z 13 golami został królem strzelców eliminacji.
Listopad
W przekroju całego sezonu Agnieszka Radwańska nie mogła być zadowolona – nieudana pierwsza część i pościg w drugiej połowie roku zaprowadziły ją jednak do mistrzostw WTA w Singapurze. Nie było liderki rankingu Sereny Williams, kilka rywalek miało problemy zdrowotne, ale nawet w takich okolicznościach to nie Radwańska, a Muguruza wymieniania była w roli faworytki. Po dwóch pierwszych, przegranych meczach z Marią Szarapową i Flavią Pennettą wydawało się, że to koniec nadziei „Isi”.
Tymczasem sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Radwańska w nieprawdopodobnych okolicznościach pokonała Halep, a Szarapowa ograła Pennettę i dzięki Rosjance krakowianka awansowała do półfinału. W nim zmierzyła się z tegoroczną zmorą, Muguruzą i po czterech kolejnych porażkach wreszcie znalazła na nią sposób. W finale Polka spotkała się z Petrą Kvitovą i po trzysetowym boju osiągnęła swój największy sukces w karierze – została mistrzynią WTA!
Skrót finałowego meczu z Petrą Kvitovą:
– To najpiękniejszy dzień w moim życiu – wypaliła wzruszona „Isia”. Dzięki temu Radwańska zakończyła rok na 5. miejscu w rankingu WTA.
Grudzień
Medali nie było, ale było bardzo blisko. Polskie szczypiornistki jechały na mistrzostwa świata do Danii po ćwierćfinał i prawo udziału w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, a zdołały powtórzyć sukces sprzed 2 lat. „Biało-czerwone” pokonały m.in. Węgierki i Rosjanki, ale w półfinale lepsze okazały się Holenderki, a w spotkaniu o brąz Rumunki.
Rywali na Euro poznali polscy piłkarze. Podopieczni Adama Nawałki nie mogą narzekać na los, który skojarzył ich z dobrymi znajomymi Niemcami oraz z Ukrainą i Irlandią Północną.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA