Najdrożsi piłkarze
Najdrożsi piłkarze w historii – transfery łączone
Wszyscy bardzo dobrze kojarzymy największy transfer w historii futbolu. Miał on miejsce w 2017 roku. Neymar zamienił wtedy Barcelonę na Paryż. W związku z tym, iż "Duma Katalonii" nie zamierzała rozstawać się z piłkarzem, przedstawiciele PSG musieli przygotować 222 miliony euro, by wpłacić klauzulę zawodnika. Czy Brazylijczyk jest zatem najdroższym piłkarzem w historii? To zależy, w jaki sposób podchodzimy do tematu. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie transfery jednego gracza, Neymar nie znajduje się na czele listy. Prześledźmy zestawienie dziesięciu najdroższych zawodników.
Najdroższy, a największy
Na transfery piłkarskie możemy spoglądać w różnych kategoriach. Najczęściej, gdy podejmowany jest temat transakcji związanych z zawodnikami, bierze się pod uwagę kwotę transferu konkretnego gracza. Tym sposobem tytuł największej transakcji przypada Neymarowi, który jaki wspomnieliśmy nieco wcześniej, przeniósł się do PSG za 222 miliony euro. Drugie miejsce w tym zestawieniu należy do Kyliana Mbappe. Francuz również trafił do paryskiej ekipy, która za 22-latka zapłaciła w 2018 roku 145 milionów euro (nieuwzględnione jest jeszcze 35 milionów euro, które PSG musi zapłacić Monaco przy.red.)
Pojedyncze transakcje nie gwarantują jednak, że wspominana dwójka jest w gronie najdroższych piłkarzy w historii. Co więcej, choć Mbappe jest na drugim miejscu w największych transferach, Francuz znalazł się poza dziesiątką najdroższych piłkarzy w historii. Co poza kwotą wpływa na uczestnictwo w gronie najdroższych zawodników? Istotną rolę odgrywa liczba transferów, w jakich uczestniczył dany piłkarz. Jeśli gracz kilkukrotnie zmieniał klub, cały czas utrzymując się na wysokim poziomie i będąc w kręgu zainteresowań topowych zespołów, to bardzo prawdopodobne jest, że znajdzie się na liście najdroższych graczy.
Jakie wnioski można wyciągnąć z tej kategorii? Jeden z nich to klasa piłkarza. W momencie, gdy zawodnik kilkukrotnie jest bohaterem głośnego transferu, to wydaje się wręcz oczywiste, iż mamy do czynienia z klasowym graczem. W zestawieniu będzie jednak jedno nazwisko, które może wzbudzić spore zaskoczenie.
Tak przedstawia się lista najdroższych zawodników w historii.
10. Gonzalo Higuain
Dziesiąta lokata należy do Gonzalo Higuaina. Argentyńczyk był bohaterem jednego, bardzo dużego transferu. Miał on miejsce w 2016 roku. Juventus zapłacił wtedy za zawodnika 81 milionów funtów. Wcześniej Higuain trafił do Realu Madryt za prawie 11 milionów funtów, a następnie przeniósł się do Napoli za nieco ponad 35 milionów funtów.
Dodatkowo Gonzalo Higuain dwukrotnie był wypożyczany za dość spore kwoty. W 2018 roku Milan zapłacił Juventusowi prawie 10 milionów funtów za rok gry w Mediolanie. Podczas kampanii 2018/2019, Argentyńczyk trafił do Chelsea, dzięki naciskom Maurzio Sarriego. “The Blues” zapłacili ponad 7 milionów funtów za pół roku pobytu napastnika na Stamford Bridge.
Wszystkie transakcje związane z Higuainem sprawiają, że łącznie na tego piłkarza wydano 143,1 mln funtów.
9. Philippe Coutinho
Kilka topowych klubów w swojej karierze zwiedził Philippe Coutinho. Być może niewielu kibiców pamięta, ale Brazylijczyk trafił do Interu już w 2008 roku z brazylijskiego Vasco da Gama. Włoski klub zapłacił wtedy niecałe 4 miliony funtów. Coutinho wielkiej kariery w Mediolanie nie zrobił. Inter bez większego żalu oddał zawodnika do Liverpoolu, a “The Reds” zapłacili za piłkarza prawie 12 milionów funtów.
Wtedy kariera Brazylijczyka zaczęła nabierać rozpędu. Coutinho rozegrał świetny sezon 2016/2017, strzelając 13 goli oraz zaliczając 7 asyst w 31 ligowych występach. 25-letnim wtedy zawodnikiem zaczęła interesować się Barcelona, która próbowała sprowadzić Philippe na Camp Nou w letnim oknie transferowym 2017. Transakcja nie doszła do skutku.
Jak się później okazało, ten ruch został przełożony na styczeń. “Duma Katalonii” była bardzo zdeterminowana i zapłaciła ponad 120 milionów funtów. Oczekiwania względem Brazylijczyka były ogromne. Coutinho nie dźwignął presji i trafił na wypożyczenie do Bayernu, a “Bawarczycy” zapłacili za roczny pobyt zawodnika w klubie ponad 7,5 miliona funtów.
Łącznie transakcje związane z Coutinho opiewają na 144,27 mln funtów.
8. Zlatan Ibrahimovic
Tego człowieka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Zlatan Ibrahimovic, jeden z najlepszych klasycznych napastników w historii futbolu. Szwed również pojawił się w wielu topowych klubach. Pierwszy zagraniczny transfer Ibrahimovicia miał miejsce w 2001 roku. Potencjał w snajperze zauważył Ajax, który zapłacił za Zlatana ponad 7 milionów funtów.
Po trzyletnim pobycie w Amsterdamie, Ibrahimovic trafił do Juventusu za ponad 14 milionów funtów. Dwa lata później zawodnika sprowadził Inter i zapłacił ponad 22 miliony funtów. Szwed bardzo dobrze radził sobie w Mediolanie, co potwierdza fakt, iż w sezonie 2008/2009 Zlatan strzelił 25 goli oraz zanotował 7 asyst w 35 ligowych meczach. Obok tych statystyk obojętnie nie przeszła Barcelona, która w 2009 roku zapłaciła za Ibrahimovicia ponad 62 miliony funtów.
Szwed nie miał po drodze z Guardiolą, dlatego po rozegraniu jednej kampanii trafił na wypożyczenie do Milanu, a następnie został wykupiony przez włoski klub, który wydał łącznie na Ibrahimovicia 27 milionów funtów. Od tego momentu, Zlatan był bohaterem jeszcze jednego transferu gotówkowego. Miał on miejsce w 2012 roku. PSG zapłaciło za klasowego napastnika prawie 19 milionów funtów.
Tym samym Zlatan był bohaterem siedmiu gotówkowych transakcji na kwotę 152,19 mln funtów.
7. Ousmane Dembele
Choć jesteśmy dopiero przy zawodniku będącym na siódmym miejscu w zestawieniu najdroższych piłkarzy w historii, to można już wyciągnąć wniosek, iż w wielkich transakcjach niejednokrotnie uczestniczyła przede wszystkim Barcelona. Ponownie mamy do czynienia z graczem, za którego “Duma Katalonii” zapłaciła ogromne pieniądze. To Ousmane Dembele.
Przed przeprowadzką do Hiszpanii, Dembele został zauważony przez Borussię Dortmund, która ewidentnie widziała w ofensywnym graczu ogromny potencjał, płacąc Rennes blisko 32 miliony funtów. Do tej pory jest to największy transfer w historii BVB. Trzeba także zaznaczyć, że w momencie przenosin do Dortmundu, Ousmane Dembele miał zaledwie 19 lat.
Francuz nie przebywał zbyt długo w Bundeslidze, gdyż nieco ponad rok później po zawodnika zgłosiła się Barcelona. Początkowo zarząd BVB nie zamierzał sprzedawać swojego kluczowego piłkarza. W momencie, gdy “Duma Katalonii” wyłożyła na stół prawie 122 miliony funtów, sprawa stała się jasna. Dembele został graczem Barcelony.
Ponownie nie był to trafiony transfer ekipy z Camp Nou. Ousmane Dembele strzelił dla hiszpańskiego zespołu łącznie 30 goli w 118 meczach, a także dorzucił do tego 21 asyst. Barcelona z pewnością bardzo chętnie pożegnałaby się z Francuzem, jednakże na horyzoncie nie ma klubu, który zaoferowałby chociażby połowę kwoty, jaką zainwestowała w 24-latka “Duma Katalonii”. Dembele uczestniczył zatem w dwóch transakcjach za kwotę łączną wynoszącą 153 mln funtów.
6. Antoine Griezmann
Czas na nazwisko, które w ostatnich dniach niejednokrotnie pojawiało się w mediach sportowych. To Antoine Griezmann, który po zaledwie dwóch latach wrócił do Atletico Madryt na zasadzie wypożyczenia. Do tej pory potwierdzone szczegóły finansowe tej transakcji nie zostały ujawnione. W mediach przewinęła się informacja, iż madrycki zespół zagwarantował sobie opcję wykupu za nieco ponad 34 miliony funtów. Inne źródła twierdzą, że jest to obligatoryjny wykup.
Na ten moment nie dołączamy jednak żadnych liczb związanych z tym transferem. Mimo to, Griezmann zajmuje wysokie, szóste miejsce w klasyfikacji najdroższych piłkarzy świata. Wszystko oczywiście za sprawą dwóch wcześniejszych transakcji. Antoine Griezmann rozpoczął swoją przygodę z hiszpańskim futbolem od zespołów młodzieżowych Realu Sociedad. Umiejętności Francuza zauważyło Atletico, które w 2014 roku wyłożyło prawie 49 milionów funtów. Transfer ten okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż Griezmann rozegrał kilka genialnych sezonów dla “Los Rojiblancos”.
Po raz kolejny przewija się Barcelona, która tym razem wyłożyła 108 milionów funtów za Griezmanna. Jaki był efekt? Co prawda Griezmanna z pewnością nie można wrzucić do jednego worka z Coutinho i Dembele, gdyż 30-latek mimo wszystko przez dwa lata odgrywał ważną rolę na Camp Nou, to fakt, iż “Duma Katalonii”, mając nawet na uwadze finansowe problemy, oddała zawodnika do czołowego rywala za “bezcen”, pokazuje, że oczekiwana względem francuskiego zawodnika były zupełnie inne. Griezmann kosztował hiszpańskie kluby łącznie 156,6 mln funtów.
5. Angel Di Maria
Na piątej lokacie plasuje się Angel Di Maria, bohater trzech głośnych głośnych transferów. Pierwszy z nich miał miejsce w 2010 roku. Argentyńczyk po trzyletnim pobycie w Benfice trafił do Realu Madryt, a “Królewscy” zapłacili za ofensywnego gracza prawie 30 milionów funtów. Przez kilka sezonów Angel Di Maria był ważnym ogniwem madryckiej ekipy, a uwagę przykuwały przede wszystkim asysty Argentyńczyka. Wystarczy bowiem powiedzieć, ze w żadnej z czterech ligowych kampanii Di Maria nie zszedł z poziomu poniżej dwunastu ostatnich podań w samej LaLiga.
Nic dziwnego, że w 2014 roku po obecnie 33-latka zgłosił się Manchester United, który zapłacił za ofensywnego piłkarza 67,5 miliona funtów. Do Dziś Angel Di Maria nie wspomina dobrze sezonu spędzone na Old Trafford. Co prawda statystyki Argentyńczyka z Premier League nie wyglądają tragicznie, gdyż mówimy tutaj o 3 golach i 11 asystach w 27 ligowych spotkaniach, jednakże Di Maria źle czuł się w Anglii pod wodzą Luisa van Gaala, dlatego już rok później przeniósł się do Paryża. Manchester United miał sporo szczęścia, gdyż “Czerwone Diabły” odzyskały znaczną część pieniędzy przeznaczonych na ten transfer. PSG zapłaciło bowiem 56,7 miliona funtów.
Dokładając do tych trzech głośnych transakcji jeszcze kwotę transferu za przenosiny Di Marii z Rosario Central do Benfiki, wychodzi, iż Argentyńczyk kosztował łącznie 161,1 mln funtów.
4. Alvaro Morata
No i mamy zapowiadaną niespodziankę. Alvaro Morata. Napastnik, który niejednokrotnie był obiektem żartów i drwin. Tymczasem Hiszpan zajmuje czołowe miejsce w klasyfikacji najdroższych piłkarzy w historii. Jak to się stało? Alvaro Morata swoje pierwsze kroki w profesjonalnej karierze stawiał w Realu Madryt. Hiszpański snajper miał jednak problem z wywalczeniem sobie pewnego miejsca w kadrze, dlatego w 2014 roku trafił do Juventusu za kwotę 18 milionów funtów. Morata odnalazł się w Turynie, rozgrywając dwa całkiem przyzwoite sezony.
W związku z tym, iż postęp snajpera zauważyli “Królewscy”, którzy mieli opcję wykupu zawodnika za określoną kwotę, Morata wrócił do Madrytu, a Real zapłacił Juventusowi 27 milionów funtów. Alvaro rozegrał bardzo przyzwoity sezon 2016/2017, strzelając aż 15 goli w 26 ligowych meczach przy zaledwie 1300 minutach spędzonych na murawie. Problem polegał na tym, iż Morata z reguły pełnił rolę rezerwowego i zdobywał bramki w spotkaniach przeciwko niżej sklasyfikowanym drużynom. Z pewnością tym kierował się Real Madryt, oddając po roku napastnika do Chelsea. W szczególności, że “The Blues” wyłożyli blisko 60 milionów funtów.
Alvaro Morata nie odnalazł się w Londynie. Kibice narzekali na jego grę, natomiast sam Hiszpan nie czuł się dobrze w nowym otoczeniu. Pomocną dłoń do samego piłkarza, ale również Chelsea, wyciągnęło Atletico Madryt, które najpierw zapłaciło ponad 16 milionów funtów za wypożyczenie, a następnie wydało 31,5 miliona funtów na transfer definitywny.
Aktualnie Alvaro Morata przebywa w Juventusie, do którego jest wypożyczony z Madrytu za kwotę 18 milionów funtów. Tym sposobem nazbierało się aż sześć transakcji gotówkowych z udziałem hiszpańskiego snajpera. Morata kosztował wszystkie kluby łącznie 170,1 mln funtów.
3. Cristiano Ronaldo
Nadszedł czas na ścisłą trójkę. Najniższy stopień podium zajmuje Cristiano Ronaldo. W trakcie swojej kariery, Portugalczyk nie zmieniał zbyt często klubów. Przypomnijmy, iż w 2003 roku Ronaldo trafił ze Sportingu do Manchesteru United za nieco ponad 17 milionów funtów. Po sześciu niezwykle udanych latach, Cristiano został bohaterem wielkiego transferu, przechodząc do Realu Madryt za kwotę 84,6 miliona funtów. Lata sukcesów i bycia na topie sprawiły, że dziewięć lat później Juventus zapłacił jeszcze więcej, wykładając 105,3 miliona funtów. Kwota o tyle mogła robić wrażenie, iż Ronaldo miał wtedy 33 lata. W kontekście Portugalczyka stwierdzenie, że wiek to tylko liczba pasuje jednak idealnie.
Podczas niedawno zakończonego okna transferowego Cristiano Ronaldo doczekał się czwartego transferu w swojej karierze. 36-latek potrzebował zmiany, dlatego do zawodnika zgłosił się Manchester United, który zapłacił Juventusowi 13,5 miliona funtów.
Porównując dwa poprzednie transfery Ronaldo, takie liczby wyglądają dość zaskakująco. Trzeba jednak pamiętać, że w kontekście Portugalczyka niezwykle istotną rolę odgrywają jego zarobki, które nadal są ogromne i mocno nadwyrężają klubowy budżet.
2. Neymar
Drugie miejsce należy do bohatera największego transferu w historii futbolu, czyli Neymara. Przed przeprowadzką do Paryża, Neymar został zawodnikiem Barcelony, trafiając na Cam Nou z Santos FC. “Duma Katalonii” zapłaciła w 2013 roku ogromne pieniądze.
Mówimy bowiem o prawie 80 milionach funtów, które trafiły na konto brazylijskiej ekipy.
W porównaniu z wieloma przedstawionymi tutaj transferami Barcelony, ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę. Przez cztery lata Neymar błyszczał w LaLiga. Nikt nie wyobrażał sobie, by 2017 roku tercet Messi-Suarez-Neymar został przerwany. Brazylijczyk posiadał jednak w swoim kontrakcie klauzulę wykupu, która wynosiła niecałe 200 milionów funtów. Gdy PSG zgłosiło się do Barcelony i oznajmiło, iż jest w stanie zapłacić takie pieniądze, ekipa z Camp Nou miała związane ręce.
Za dwie transfery Neymara zapłacono łącznie 279,18 mln funtów. Mając na uwadze liczbę przeprowadzonych transakcji, ten wynik musi robić wrażenie.
1. Romelu Lukaku
Do kogo należy aktualnie tytuł najdroższego piłkarza w historii? To Romelu Lukaku. Potencjał belgijskiego napastnika już w 2011 roku zauważyła Chelsea, która zapłaciła wtedy Anderlechtowi 13,5 miliona funtów. Lukaku miał jednak problem z przebiciem się do pierwszej kadry “The Blues”. Z tego też powodu napastnika wykupił Everton za kwotę 31,82 miliona funtów. Wcześniej “The Toffees” wypożyczyli snajpera na jeden sezon za 3,15 miliona funtów. Lukaku udowodnił na Goodison Park, iż jest klasowym napastnikiem. Nie bez powodu Manchester United wydał na niego ponad 76 milionów funtów.
Przygoda belgijskiego zawodnika w szeregach “Czerwonych Diabłów” nie była specjalnie udana. Co prawda Romelu Lukaku nie miał tragicznych statystyk, ale po napastniku za takie pieniądze oczekiwano znacznie więcej. Finał kariery Lukaku na Old Trafford był taki, iż dwa lata później Romelu zasilił Inter za 66,6 miliona funtów.
Lukaku ewidentnie odżył w Mediolanie, będąc kluczową postacią u Antonio Conte. Nic nie wskazywało na to, by Belg ruszył się z Serie A. Kilka zdarzeń, jakie miały miejsce w letnim oknie transferowym sprawiły jednak, że Romelu Lukaku ponownie zawitał na Stamford Bridge. Jak sam stwierdził, Chelsea jest dla niego wyjątkowym klubem i miał w Londynie niedokończone sprawy. Powrót 28-latka kosztował “The Blues” ogromne pieniądze, gdyż mowa o prawie 100 milionach funtów.
Romelu Lukaku był zatem bohaterem sześciu transakcji gotówkowych za łączną sumę prawie 300 milionów funtów (dokładnie 294,8 mln funtów). Co ciekawe, podczas letniego okna transferowego 2021, istniała spora szansa, że ten rekord zostanie pobity. Z przenosinami do Realu Madryt łączony był Kylian Mbappe. Jeśli zarząd PSG przyjąłby ostatnią ofertę “Królewskich”, która rzekomo opiewała na kwotę 180 milionów funtów, to Francuz zrzuciłby Lukaku z tronu. Jak na razie to Belg może cieszyć się tytułem najdroższego piłkarza w historii.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |