Rekiny
Rekiny nie specjalnie odróżniają przyjaciół od pożywienia, jednak bezwzględnie są władcami oceanów.
Chyba każdy nurek przeżywa dreszczyk emocji widząc po raz pierwszy i kolejny jakikolwiek gatunek rekina podczas swojego nurkowania. Jednak wiekszość z tych zwierząt nie jest nami kompletnie zainteresowana wrecz ignoruje nas jako mało atrakcyjny przedmiot zainteresowania w tym także mało atrakcyjne menu (całe szczęście). Dzięki temu wielu z nas rwie się do miejsc, gdzie można spotkać te okryte złą sławą ryby i móc przebywać w ich towarzystwie.
Przedstawiamy Wam ciekawostki o tych stworzeniach. Możecie wgryźć się ostrymi zębami w ten materiał
Przeciętny rekin ma 40-45 zębów i do siedmiu rzędów zębów zastępczych. Rekiny tracą ich dużo, ale zęby tych ryb szybko odrastają, także w ciągu życia rekin może mieć ich do 3000 sztuk.
Rekiny nie mają w swoich ciałach ani jednej kości. Ich szkielety zbudowane są z chrząstki.
Młotowate rodzą się z miękkimi głowami, by nie rozszarpać dróg rodnych swoich matek.
Rekin foremkowy wziął swoją nazwę od faktu, że pożywia się w sposób niespotykany. Rekin ten przykłada pysk do ofiary i wykrawa kawał ciała, pozostawiając okrągłą ranę przypominającą kółko, jakie w cieście zostawia foremka do pieczenia.
Pierwsze młode rekina tygrysiego, które wykluwa się w łonie matki pożera swoje niewyklute rodzeństwo, do momentu, gdy zostaną tylko dwa młode po obu stronach łona.
Rekiny zamieszkiwały ziemię 200 milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów i niewiele się zmieniły od tego czasu.
Mimo, że w oceanach pływa niemal tyle samo kobiet i mężczyzn, mężczyźni stanowią prawie 90% ofiar ataków rekinów na ludzi.
Buty, krzesła, pudełka gwoździ, bębny, całe butelki wina, tylna część konia – to tylko niektóre dziwaczne obiekty znajdowane przez lata w żołądkach rekinów.
Około 2/3 ataków rekinów na ludzi miało miejsce w wodzie głębokiej na nie więcej niż 2 metry.
Około 30 ludzi rocznie ginie na skutek ataków rekinów, co oznacza, że masz większe szanse na śmierć wskutek ukąszenia pszczoły, czy uderzenia pioruna.
Na jednego człowieka zabitego przez rekina przypada dwa miliony rekinów zabitych przez ludzi.
Uczeni badają chrząstkę rekinów w celu znalezienia leku na raka – u rekinów bardzo rzadko występuje ta choroba.
Żarłacz biały ważący ponad 1200 kilo i mierzący około 5 metrów był największą rybą, jaką kiedykolwiek złapano na wędkę z kołowrotkiem.
Żarłacz tępogłowy może żyć zarówno w słonej, jak i w słodkiej wodzie, regulując odpowiednie substancje w krwi.
Większość rekinów musi ciągle pływać, by przepuszczać wodę przez pysk do skrzeli. Nie mają one umiejętności pompowania wody do skrzeli jak większość ryb.
Mierzący niecałe 18 centymetrów, żyjący w głębokich wodach, rekin o łacińskiej nazwie Etmopterus perryi jest najmniejszym istniejącym rekinem. Z drugiej strony, rekin wielorybi jest największym istniejącym rekinem. Dorasta on do 15 metrów długości i waży ponad 18 ton.
Ryba o łacińskiej nazwie Pardachirus marmoratus jest jedną z niewielu, których rekiny nie mogą jeść. Gdy rekin wgryza się w taka rybę, wydziela ona substancję chemiczną powodującą to, że rekin ją wypuszcza. Naukowcy obecnie pracują nad odtworzeniem tej substancji, by móc jej używać do odstraszania rekinów od ludzi.
Rdzenni Amerykanie na Florydzie używali zębów żarłacza białego jako grotów do strzał.
Mało znanym faktem na temat rekinów jest to, iż mają one niezwykle wyostrzony zmysł słuchu. Niektóre rekiny mogą usłyszeć ofiarę z odległości kilometra.
Uszy rekinów umiejscowione są wewnątrz głowy.
Starożytny rekin o nazwie Carcharodon Megalodon („ostry ząb”, wielki ząb”) miał zęby o długości ponad 15 centymetrów (najdłuższe odkryte zęby rekina) i szczęki tak wielkie, że mógłby połknąć samochód. Długość jego ciała była taka sama jak u tyrannosaurus rex. Niektórzy uważają, iż rekin ten może jeszcze występować na głębinach.
Żarłacz tygrysi jest drugim najniebezpieczniejszym rekinem świata. Często mówi się o nim jako o „śmietniku oceanów”, gdyż pożera on wszystko. W żołądku martwego żarłacza tygrysiego znaleziono kiedyś pozostałości kurnika, wypełnione kośćmi i piórami.
Rekiny wielorybie składają największe jaja spośród wszystkich, lądowych czy wodnych, zwierząt. Największe odnotowane jajo rekina wielorybiego miało ponad 35 centymetrów średnicy.
Niektóre ludy wyspiarskie z Południowego Pacyfiku uważały rekiny za bóstwa i ofiarowały im ludzi, aby je przebłagać. Miało to miejsce jeszcze w XIX wieku.
Buty zrobione ze skóry rekina wytrzymują 4 razy dłużej niż te ze zwykłej skóry.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |