Obszar 18 293 km2, ludność 2,2 mln, gęstość zaludnienia 76 osób na km2, stolica Gdańsk. Miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, wyodrębniono 15 powiatów. Obejmuje Żuławy Wiślane, pas pobrzeża. Przemysł: morski, stoczniowy, spożywczy, rafineryjny, elektrotechniczny, obuwniczy. Duża atrakcyjność regionu: morze, lasy, jeziora zabytki Trójmiasta.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Województwo pomorskie rozciągające się wzdłuż wybrzeża bałtyckiego słynne jest przede wszystkim z popularnych kąpielisk, takich jak Ustka, Łeba, Hel, Władysławowo, Jastarnia, Krynica Morska czy Sopot z najdłuższym w Europie drewnianym molo i Operą Leśną. Szerokie, piaszczyste plaże oraz liczne lasy i jeziora na Pomorzu sprawiają, że jest to jedno z najbardziej lubianych miejsc wypoczynku.
Na terenie województwa znajdują się dwa parki narodowe: Słowiński i Bory Tucholskie, gdzie znajdują się lasy z unikalnymi przykładami roślinności i jeziora polodowcowe lub powstałe z dawnych zatok morskich. W Muzeum Etnograficznym we wsi Wdzydze można poznać bliżej świat Kaszubów, pełen własnych tajemnic, wierzeń i rytuałów.
Stolicą regionu jest Gdańsk, tworzący wraz z Gdynią i Sopotem aglomerację miejską zwaną Trójmiastem. W XX wieku Gdańsk był świadkiem jednych z najważniejszych wydarzeń w historii Europy: 1 września 1939 roku rozpoczęła się tam II wojna światowa, a gdański sierpień 1980 roku przyczynił się w znacznej mierze do rozpadu upadku komunizmu w Europie Środkowej. Stare Miasto z gotyckimi świątyniami i barokowymi kamienicami ma wyjątkową atmosferę i przyciąga wielu turystów. Inną perłą Pomorza jest zespół zamkowy w Malborku, wzniesiony przez Zakon Krzyżacki. Wiele średniowiecznych zabytków kultury materialnej można także znaleźć w Kwidzynie, Pelplinie czy też Gniewie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |