Polska, jako jeden z nielicznych krajów na świecie może poszczycić się żubrami żyjącymi w naturalnych warunkach. Jest on objęty w Naszym kraju całkowitą, ścisłą ochroną. Ten piękny ssak niegdyś zamieszkiwał znaczną część Eurazji. W wyniku kłusownictwa, chorób ich populacja została ograniczona do dwóch naturalnych siedlisk występowania, to jest Puszcza Białowieska i Kaukaz. Do pierwszej wojny światowej w Polsce występowało około 700 żubrów. W wyniku działań wojennych stada żubrów zarówno w Polsce jak i na Kaukazie zostały całkowicie wybite. Pozostało ich na świecie tylko kilkadziesiąt sztuk w tym w Polsce 6 osobników w hodowli książęcej w Pszczynie i w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Prawdopodobnie gdyby nie wysiłek polskich naukowców, którzy podjęli próbę odtworzenia stada, dzisiaj już nie moglibyśmy podziwiać tego pięknego ssaka w naturalnych warunkach. Obecnie liczba żubrów w Polsce wynosi około 1400 sztuk. Z Polskich hodowli żubry są wysyłane do innych krajów świata.
W początkowym okresie istnienia pełnił funkcję obronnej twierdzy, przekształconej później w obiekt kultu. Obiekt posadowiony jest na wapiennym wzgórzu, które optycznie wzmaga wielkość Akropolu.
Żubry są to potężne ssaki zamieszkujące pierwotne puszcze. Lubią lasy mieszane, w których występują tereny bagienne oraz zbiorniki wodne. Spotkanie z żubrem to spotkanie z potężnym zwierzem w prowadzonych hodowlach lub warunkach naturalnych. Zawsze jest to niesamowita wrażenie. Sam zwierz osiąga pokaźne wymiary, osiągając do 2 metrów wysokości w kłębie, przy długości ciała 2,4 do 3,5 metra oraz wadze do jednej tony.
Jest to zwierze stadne rozwinięte społecznie. Stada liczą od kilku do kilkunastu sztuk krów i młodych, którym przewodzi samiec. Dieta to przede wszystkim rośliny. W wyniku ciąży trwającej od 254 do 285 dni na świat przychodzą jedno czasami dwa cielęta. W warunkach naturalnych żubry żyją około 30 do 35 lat.
POLAND - TRADYCJA PRZYRODA NOWOCZESNOŚĆ
red. Adam Nawara
Obecnie Flora i fauna Polski chroniona jest w 23 parkach narodowych, w ok. 120 parkach krajobrazowych, 1385 rezerwatach przyrody i 445 obszarach chronionego krajobrazu. Zobacz Parki Narodowe i Krajobrazowe Polski