Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - POLAND BEAUTIFUL
   
COUNTRY:
         
 

GO Poland
   
Grupa GMI
   
   
A beautiful world
   
Anonimus
   
   
Polonia
   
Anonimus
   
   
Miss Polonia
   
Anonimus
   
   
Polska w liczbach
   
Anonimus
   
   
Smak Polski
   
Anonimus
   
   
Klimat Polski
   
Anonimus
   
   
Kultura w Polsce
   
Anonimus
   
   
Znani Polacy
   
Anonimus
   
   
Media
   
Anonimus
   
   
Parki narodowe
   
Anonimus
   
   
Fauna i flora
   
Anonimus
   
   
Zwiedzanie
   
Anonimus
   
   
Pod. administracyjny
   
Anonimus
   
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
GMI
   
   
Kontakt:
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
   
   
   
 
   
PLAY STORY OF POLAND
   
   
   
Smaczny Polski chleb
   
 
 
   
 
   
 
   
Podział administracyjny  
Flagi Państw  
Flagi Państw  
Kultury świata  
Państwa świata  
   
 
   
 
Zobacz również Słowacja  
Zobacz również Czechy  
Zobacz również Węgry  
   
 
   
 
Zobacz również Austria  
Zobacz również Chorwacja  
   
 
   
 
Pozostałe Państawa Świata  
   
 
   
Literatura patriotyczna  
   
 
   
 
   
 
   
 
Poland News Professional - Polski Hymn Narodowy i Literatura patriotyczna
 
 
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
 

Zespół klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie został uznany za pomnik historii w 1994 roku. Miejsce to jest najważniejszym sanktuarium maryjnym w Polsce i funkcję tę pełni niezmiennie od początków swojego istnienia. Założony w 1382 roku klasztor paulinów, usytuowany na pograniczu trzech ziem dawnego Królestwa Polskiego: Małopolski, Wielkopolski i Śląska, stał się opiekunem cudami słynącego obrazu Matki Boskiej, obiektu narastającego przez stulecia kultu, celu licznych pielgrzymek także spoza granic kraju. Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku Matka Boska Częstochowska ogłoszona została Królową Korony Polskiej. Ten swoisty, narodowy charakter kultu pozostaje do dziś unikalną cechą jasnogórskiego sanktuarium, pełniącego rolę ideowego łącznika i konsolidującego symbolu od pokoleń obecnego w świadomości Polaków, oddziałującego szczególnie silnie zwłaszcza w trudnych momentach dziejowych.

Zabytkowy zespół klasztoru paulinów należy do największych i najbardziej znaczących ośrodków pielgrzymkowych w Europie Środkowej. Przeobrażany parokrotnie w swojej historii, nadal jest integralnym, w przeważającej części barokowym kompleksem, wyraźnie wyodrębnionym w panoramie miasta i trwale wpisanym w otaczający krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego wartość leży jednak głównie w sferze duchowej – w specyficznym klimacie religijnym, który skalą żarliwej, masowo przejawianej pobożności przypomina wielkie katolickie centra pielgrzymkowe z terenu Hiszpanii czy południowych Włoch.

  Średniowieczne, położone nad Wartą miasto Stara Częstochowa w XIV wieku należało do książąt opolskich (lokacja na prawie średzkim miała miejsce po 1370 roku). Władysław II, związany z dworem Andegawenów, w 1382 roku sprowadził z Węgier zakon paulinów, dla którego ufundował klasztor na wapiennym wzgórzu, zwanym od tego czasu Clarus Mons, oraz przekazał stojący tam drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Z najnowszych badań architektonicznych wynika, iż zabudowania klasztoru zostały usytuowane w obrębie wcześniej tu istniejącej warowni z czasów panowania Kazimierza Wielkiego (1333-1370), należącej do systemu obronnych zamków w paśmie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na pograniczu Małopolski i Śląska (tzw. Szlak Orlich Gniazd). Dopełnieniem fundacji Władysława Opolczyka było podarowanie dla kościelnej kaplicy ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, specjalnie sprowadzonej z Rusi i już wówczas słynącej cudami. Pierwsze obiekty murowane w obrębie klasztoru wzniesiono w końcu XIV (kaplica Cudownego Obrazu) i w XV wieku (kościół klasztorny). Pierwotny gotycki kształt zespołu jasnogórskiego wzorowany był na planie macierzystego klasztoru paulinów – konwentu św. Wawrzyńca pod Budą na Węgrzech.
     
 

Na początku XVII wieku, w obliczu wojny trzydziestoletniej, pojawiła się potrzeba otoczenia Jasnej Góry wałami obronnymi. Do budowy umocnień przystąpiono w 1624 roku z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy; projekty wykonał prawdopodobnie wenecki architekt i inżynier wojskowy Andrea dell’Aqua. Konwent paulinów, decyzją sejmu z 1652 roku, zobowiązany był do utrzymywania stałej załogi wojskowej.

POLAND - TRADYCJA PRZYRODA NOWOCZESNOŚĆ

   
red. Adam Nawara    
 
Twierdza, zwana Fortalitium Marianum, wytrzymała trwające sześć tygodni oblężenie szwedzkie w 1655 roku, co miało ogromny wpływ na ukształtowanie wizerunku Jasnej Góry jako symbolu narodowego i czołowego ośrodka kultu maryjnego. W XVIII wieku podjęto przebudowę całego założenia zniszczonego wskutek pożaru w 1690 roku. Kościół otrzymał wówczas późnobarokowy wygląd. Architekturę wzbogacono o nowe elementy oraz odnowiono dawne, m.in. dzięki fundacjom Jabłonowskich i Lubomirskich. W XIX wieku Częstochowa znalazła się w obszarze Księstwa Warszawskiego, później Królestwa Polskiego. Władze carskie wyjątkowo nie dokonały kasaty klasztoru; zlikwidowano jedynie twierdzę, pozbawiając mury cech obronnych. W 1864 roku Jasna Góra uznana została za tzw. klasztor etatowy (mający prawo istnienia), w którym zamieszkiwali zakonnicy z kasowanych w zaborze rosyjskim konwentów paulińskich. Na początku XX wieku jasnogórski zespół klasztorny przeszedł kolejną rozbudowę, która nadała całemu założeniu kształt istniejący do dziś

Jasna Góra położona jest w zachodniej części współczesnej Częstochowy. Granica pomnika historii obejmuje zespół klasztoru paulinów oraz park wokół wzgórza. Architekturę klasztornego założenia, na skutek licznych w jego dziejach przekształceń, cechuje niejednorodny charakter. Najstarsze gotyckie elementy zachowały się w sklepieniach naw kościoła oraz w kaplicy Matki Boskiej. Kaplica powiększona została w połowie XVII w., kiedy nadano jej kształt trójnawowego kościoła. Kanclerz Jerzy Ossoliński ufundował wówczas do niej hebanowo-srebrny ołtarz projektu Giovanniego Battisty Gisleniego, jako godną oprawę dla cudownego obrazu Matki Boskiej. Sam obraz, wykonany temperą na płótnie nałożonym na deski, składa się z dwóch odmiennych stylowo i czasowo warstw: wcześniejszej ikony typu wschodniego, z której pozostało podobrazie, oraz z istniejącego wizerunku (XIV w. lub 1430-1434), powtarzającego bizantyjski schemat w gotyckiej konwencji łacińskiej.

W 1. połowie XVII wieku do południowej elewacji kościoła dostawiono kopułowy ciąg dwóch kaplic (Denhoffów i Jabłonowskich), kruchty i dzwonnicy, a od zachodu wysoką wieżę. Kościół przybrał formę bazylikową podczas XVIII-wiecznej przebudowy. Wnętrze wyposażono w monumentalny późnobarokowy ołtarz główny i grupę marmoryzowanych ołtarzy bocznych, ozdobiono bogatą dekoracją stiukową, wielobarwną marmoryzacją ścian i filarów oraz polichromią autorstwa Karola Dankwarta.

Klasztor, położony od północnej strony zabudowań sakralnych, wznoszony był w ciągu XVII i 1. tercji XVIII wieku. Jego elewacje wzbogacają ośmioboczne baszty. Rozległy, trójkondygnacyjny zespół zgrupowany został wokół dwóch prostokątnych podwórców – większego, wydłużonego w kierunku wsch.-zach., i mniejszego, usytuowanego poprzecznie, od zachodu. Skrzydła wsch. i płn. zajmują cele zakonne, w dwóch pozostałych zlokalizowano pomieszczenia reprezentacyjne. Do najcenniejszych z nich należą wnętrza Sali Rycerskiej w płd. skrzydle oraz refektarza i biblioteki w zachodnim. Skarbiec klasztorny z połowy XVII wieku przechowuje dzieła rzemiosła artystycznego, często obiekty najwyższej klasy, w tym wiele poświadczonych źródłowo darów władców i możnych. Odrębną kolekcją jest zbiór militariów zgromadzonych w arsenale.

Od 1639 roku zasięg zabudowań w obrębie klasztornego założenia ograniczały mury czterobastionowej fortecy typu nowowłosko-holenderskiego, do której wejście od południa poprzedzał system bram i mostów zwodzonych, wznoszonych aż do końca XVIII wieku wraz z fortyfikacjami ziemnymi.

XX-wieczne elementy dodane do barokowego zespołu klasztornego, z potrzeby dostosowania go do skali ruchu pielgrzymkowego, to głównie realizacje w duchu historyzmu, m.in. neorenesansowy zespół Wieczernika i przebudowa atrium przed kaplicą Matki Boskiej autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza. Po 1904 roku powstał według projektu Stefana Szyllera zewnętrzny ołtarz na szczycie sanktuarium. Ponadto zrekonstruowano niszczoną wielokrotnie w historii wieżę kościoła, podwyższając ją o 17 metrów. W parku przyklasztornym, założonym w 1828 roku na łagodnym wschodnim stoku jasnogórskiego wzgórza, stanęły na początku XX wieku stacje Drogi Krzyżowej z rzeźbami w brązie autorstwa Piusa Welońskiego

Wpis do rejestru zabytków

Zespół klasztorny oo. paulinów  wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego decyzją z dnia 17 lutego 1978 r., nr rejestru 12/78/A, którą poprzedziło uznanie za zabytek 14 listopada 1947 r. i 20 grudnia 1972 r.

Zobacz również - Łowiectwo w Polsce & Zwierzyna łowiecka

 
3          
  News

"Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Wśród tak wielkiego bogactwa podarowanego przez naturę rodziły się zalążki państwowości Polski.  

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
 

News

"Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Wśród tak wielkiego bogactwa podarowanego przez naturę rodziły się zalążki państwowości Polski.  

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
 

News

"Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Wśród tak wielkiego bogactwa podarowanego przez naturę rodziły się zalążki państwowości Polski.  

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.