Mury Miejskie i Planty
Średniowieczny Kraków był silnie ufortyfikowany. Otoczone podwójnym murem oraz szeroką na kilka metrów fosą miasto stanowiło miejsce trudne do zdobycia. Z początkiem XIX w. stan techniczny murów, ich nieprzydatność związana ze zmianą sposobu prowadzenia wojny, a przede wszystkim względy sanitarne doprowadziły do ich wyburzenia.
Z całego systemu fortyfikacji ocalał jedynie odcinek północny, obejmujący Barbakan, Bramę Floriańską oraz baszty Pasamoników, Stolarską i Ciesielską wraz z łączącymi je murami. Zachowanie tej części zawdzięcza Kraków prof. UJ Feliksowi Radwańskiemu, który przeciwstawił się żądaniom Senatu Wolnego Miasta Krakowa, aby wyburzyć wszystkie bez wyjątku fortyfikacje. Jak pisali w XIX w. mieszkańcy Krakowa teren rozciągający się za murami był jednym wielkim wysypiskiem śmieci, zarośniętym ostami, pokrzywami, przykryty po części bagnem, do którego wylewano ścieki i wrzucano wszelkie nieczystości, a unoszący się tu odór był nie do zniesienia. W miejscu średniowiecznych fortyfikacji postanowiono urządzić eleganckie ogrody publiczne. Za osuszenie terenu, wytyczenie alejek, a później obsadzenie ich drzewami i innymi roślinami odpowiedzialni byli najpierw Feliks Radwański z synem, a następnie Florian Straszewski, który nadał Plantom ich ostateczny kształt. W efekcie powstał wspaniały park miejski, o obwodzie wynoszącym ok. 4 km długości i powierzchni ponad 20 ha.
Podobnie jak średniowieczne fortyfikacje Planty okalają dziś obszar Starego Miasta. Jest to ulubione miejsce spacerów Krakowian, pełne dekoracyjnych klombów, bocznych alejek i niewielkich placyków zabaw dla dzieci.
Po gruntownej restauracji w latach 90-tych Planty stały się reprezentacyjnym parkiem miejskim, w którym spotkać można blisko 40 gatunków drzew i krzewów, w tym także pomniki przyrody. Uroku dodają Plantom również obeliski, które zaczęto tu stawiać od końca XIX w. Na uwagę zasługują przede wszystkim pomnik Jadwigi i Jagiełły stojący u wylotu ulicy Sławkowskiej, pomnik Artura Grottgera znajdujący się naprzeciw Pałacu Sztuki oraz ukryty wśród drzew, obok Collegium Witkowskiego, pomnik Mikołaja Kopernika.
| Wyznacz trasę dojazdu |
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |