Pojawienie się pierwszego znaczka pocztowego w 1840 r. w Anglii, poprzedziło na przestrzeni minionych tysiącleci wiele wydarzeń, które do niego doprowadziły.
Najstarszy list pochodzi z ok. 2400 lat p.n.e. Wysłany został w Egipcie, gdzie już ok. 2000 r. p. n. e.. Sprawnie przesyłano korespondencję pomiędzy głównymi ośrodkami władzy. Ze sprawną łącznością spotykano się w Chinach i Japonii już ok. 1000 lat p.n.e. później w państwie Inków.
Początkowo przekazywano wiadomości korzystając z usług pieszych posłańców, później jeźdźców na koniach, wielbłądach i mułach. Także wysyłano je gołębiami a nawet jaskółkami.
Grecy posługiwali się psami. W Persji za Dariusza posłańcy przebywali dziennie ok. 120 km. Za początki zorganizowanych usług pocztowych uznaje się system gońców konnych, powstały w Persji za czasów władcy Cyrusa II Starszego (559-529 p.n.e.). Jego rozległe imperium ciągnęło się od Morza Egejskiego do północnych Indii. Tylko szybka wymiana informacji była warunkiem normalnego funkcjonowania najdalej położonych prowincji.
Droga królewska, trakt o długości 2667 km., biegnący od Morza Egejskiego do stolicy Persji Suzy, był w istocie drogą pocztową, przy której znajdowało się 111 stacji. Na konnych posłańców czekały zawsze świeże rumaki i wypoczęci jeźdźcy, którzy przejmowali przesyłkę. System ten przetrwał 1000 lat, zanim został zreorganizowany przez Arabów, którzy przejęli władzę w Persji w VII w. Zwiększyli oni liczbę stacji pocztowych do 930 a także zaczęli wykorzystywać - oprócz koni - muły i wielbłądy.
W starożytnej Grecji funkcję listonosza pełnili gońcy piesi, tzw. Hemerodromowie. Informację o zwycięstwie Greków pod Maratonem w 490 r. p. n. e. przyniósł do Aten żołnierz, który przebiegłszy w pełnej zbroi dystans ponad 42 km. padł martwy z wycieńczenia w chwilę po ogłoszeniu wiadomości o triumfie. Bieg maratoński rozgrywany podczas każdych igrzysk olimpijskich od 1896 r. jest, więc pamiątką po bohaterskim pieszym gońcu.
W Rzymie początkowo funkcję posłańców przenoszących listy pisane na drewnianych lub metalowych tabliczkach pełnili silni i rośli niewolnicy. Później podobny jak w Persji system pocztowy wprowadził cesarz August (27 p.n.e. - 14 n.e.). Rozbudowano sieć kurierów, stacji pocztowych i statków sprawiało, że w ciągu zaledwie 20 dni cesarz mógł się spodziewać w Rzymie listów od zarządców i administratorów z Azji. Ten system kurierski pozwalał w ciągu doby pokonać odległość do 450 km.
We Francji rozwój poczty został zapoczątkowany na Uniwersytecie Paryskim, na którym w połowie XIII w. powołano grupę tzw. Ruchomych posłańców. Ich zadaniem było utrzymywanie kontaktu uczniów z zamieszkującymi na prowincji rodzicami.
Ludwik XI w 1464 r. założył własną instytucję gońców konnych na terenie całej monarchii francuskiej. Rozwój miast sprawił, że poczta stała się również przywilejem miejskim. Przewożeniem informacji zajmowali się również podróżujący w interesach kupcy.
W końcu XV w. wprowadzono w Niemczech po raz pierwszy konną pocztę pociągową między Hamburgiem a Norymbergą, dzięki której przesyłki co tydzień były wyprawiane z obu miast.
Wynalazek druku Johannesa Gutenberga ok. 1450 r., rozkwit przemysłu i handlu stały się przyczyną coraz szybszego rozwoju poczty. Bez usług kurierskich i przesyłania wiadomości niemożliwe już było zarządzanie gospodarką, prowadzenie polityki wewnętrznej i zagranicznej. Usługi pocztowe stały się bardzo dochodowym przedsięwzięciem.
Włoch Roger Taxis zorganizował w 1440 r. regularną pocztę prywatną na dworze habsburskim w Wiedniu, a potem w Insbrucku i Tyrolu.
Pierwszą pocztę o charakterze publicznym w Polsce zorganizował Włoch Prosper Prowana za czasów Zygmunta Augusta w 1 558 r. Obsługiwała ona trasę z Krakowa do Wenecji, a od 1562 r. również do Wilna. Stefan Batory w 1583 r. wprowadził zasadę ujednolicenia opłaty pocztowej - 4 gr. Za list i nowoczesne przepisy regulujące administrację poczty. Dalsze jej usprawnienie zlecił Włochowi Montelupi, który w uznaniu zasług za ich sprawne przeprowadzenie w 1632 r. otrzymał przywilej dożywotniego prowadzenia poczty w Koronie.
W Paryżu w czasie panowania Ludwika XIV ok. 1685 r. wprowadzono podstawową opłatę w wysokości 1 solda za każdą przesyłkę nadaną i doręczoną w obrębie miasta a na ulicach pojawiły się skrzynki pocztowe. Za pierwowzór znaczka pocztowego uznaje się banderole wprowadzone przez dzierżawcę paryskiej poczty Renouarda Villayera w 1653 r.
Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego nastąpiła reorganizacja poczty. Oparto ją na zasadach handlowych, nadano jej charakter demokratyczny. Poczta stała się dostępna dla wszystkich, gwarantowała tajemnicę korespondencji. Wprowadzono pieczęcie i Stemple.
W XVII wieku kursowała między Wenecją a Lyonem poczta perukowa. Nasuwają się dwa możliwe wyjaśnienia: - albo posłańcy obowiązani byli nosić peruki, albo je transportowali. Prawdziwe jest to drugie przypuszczenie.
|
|
W Indiach w okresie od 1846 do 1904, na wybranych trasach, funkcjonowała „poczta wołowa", którą regularnie przewożono paczki i zatrudniała kilkudziesięciu stałych pracowników.
Do oryginalnych sposobów dostarczania poczty należała np. „poczta pływaków rzecznych" w Peru w XIX w. Posłańcy pocztowi umieszczali listy w specjalnych nakryciach, na głowie, następnie uczepieni deski płynęli z nurtem rzeki do wyznaczonego celu.
„Poczta katapultowa" funkcjonowała regularnie przez kilka lat (1928 - 1935). Stałą pocztę katapultowa utrzymywały Niemcy ze Stanami Zjednoczonymi. Ze statków zbliżających się do portów docelowych startowały samoloty z workami korespondencji. Przyśpieszało to dostarczenie listów o 1 - 4 dni, a dystans pokonywany przez samoloty wynosił od 100 do 1600 km.
„Pocztę karnistrów blaszanych" stosowano na wyspach oceanicznych otoczonych rafami koralowymi, które uniemożliwiały dotarcie do celu statkom. W związku z tym podpływały one w pobliżu wysp i wrzucały do wody karnistry z pocztą, zaopatrzone w pływaki. Pojemniki pocztowe wyławiali tubylcy.
Podział poczty według użytych środków transportu nie wyczerpuje zagadnienia. Można dokonać podziału poczt ze względu na środowisko społeczne, zawodowe lub inne, które uruchamiały przekazywanie wiadomości. I tak znamy harcerską pocztę powstańczą, poczty obozowe, polowe, kupieckie.
Poczta klasztorna spełniała szczególne zadanie. Rolę posłańców spełniali zakonnicy, pielgrzymi, wędrowni mnisi, którzy poruszali się po wyznaczonych trasach objętych funkcjonowaniem poczty. Do „doręczycieli" tej poczty należeli tzw. posłańcy rotulowi. Otrzymywali oni w macierzystym klasztorze wykaz zmarłych zakonników i ważniejszych wydarzeń lokalnych wypisanych na pasku pergaminu, który był owijany na drewnianym drążku (z łac. Rotulus). W każdym kolejnym klasztorze odczytywano wiadomości, wpisywano datę przybycia i dodawano własne informacje. Posłańcy rotulowi przebywali w ciągu roku do 3000 km. Ten rodzaj poczty był rozwinięty m.in. w Polsce od końca XIV wieku.
Istniała też „poczta kuchenna", która w XVIII i XIX w. zajmowała się przewozem dla potrzeb dworów panujących, wykwintnych artykułów z odległych krajów. Poczta taka była już wykorzystywana przez władców Inków i Azteków.
„Poczta kawiarniana". Nie jest to odmiana, jak się dzisiaj uważa, „poczty pantoflowej" (którego to hasła nie ma w encyklopedii, a niesłusznie, bo jest to najbardziej powszechny i funkcjonujący bez zakłóceń rodzaj poczty). Od połowy XVII wieku istniejące w Londynie kawiarnie przyjmowały za opłatą korespondencje, którą przez posłańców przekazywały adresatom miejscowym lub oddawały na statki w przypadku odbiorców zamorskich.
Wynalazcą znaczka pocztowego przypominającego współczesne znaczki, jest Anglik James Chalmers, który w swej drukarni zaprojektował w 1834 r. i wykonał próby znaczków do naklejenia.
Pierwszy znaczek, na którym była podobizna królowej Wiktorii, wprowadzono do obiegu 6 maja 1840 r. Rowland Hill zaproponował ujednolicenie pobierania z góry opłat pocztowych. Reforma ta weszła w życie 6. 10. 1840 r.
Pierwszy polski znaczek pocztowy został wprowadzony do obiegu w Królestwie Polskim 1. 01. 1860 r. z wzorowanym na znaczkach rosyjskich z herbem królestwa dwugłowym orłem rosyjskim i białą tarczą na piersiach. Pierwszych zbieraczy warszawskich znaczka pocztowego prasa odnotowała na początku lat 60 XIX w. Pierwsze stowarzyszenie polskich filatelistów zorganizowano w Krakowie w 1893 r. Zbieractwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów ludzkości. Zamiłowania kolekcjonerskie tkwią, bowiem w samej naturze człowieka, który dla zaspokojenia swojej ciekawości, chęci posiadania, zabawy, przyjemności i odpoczynku gromadzi te czy inne przedmioty.
Aby nie znużyć czytelnika, choć tematu nie wyczerpałem, pozwolę sobie jeszcze podać, że Krzysztof Kolumb wysłał w butelce wiadomość o swoich odkryciach na drugiej półkuli. Znaleziono ją po 359 latach koło Gibraltaru.
Źródło: MINI ENCYKLOPEDIA. Filatelistyka, Wstęp. Dr Rafał Zgorzelski. O początkach poczty w Polsce, Internet. Zygmunt Janik (AIJP 1603). Hasło - Poczta. Znaczki dla ciebie. Miesięcznik Nr 6 s. 7-8.. Czytaj dalej ...
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |