Spacer wokół Morskiego Oka
Po odpoczynku przed schroniskiem udajemy się na spacer ścieżką wokół Morskiego Oka. Będziemy mijać fragmenty borowe, zarośla kosówki, spotkamy limby. Po pewnym czasie w lewo odbija szlak prowadzący nad Czarny Staw pod Rysami i dalej na najwyższy szczyt Polski - Rysy (2499 m n.p.m.). Warto dojść nad brzeg Czarnego Stawu (od schroniska to tylko 45 minut marszu), po drodze podziwiając roślinność piargową zasiedlającą niestabilne rumowiska kamieni. Tylko nieliczne rośliny zdolne są do rozwoju na tego typu podłożu. Na piargach nad Morskim Okiem i Czarnym Stawem możemy spotkać szczawiór alpejski, skalnicę karpacką i szczaw tarczolistny. Wśród skał często występuje widłak wroniec, rzeżusznik tatrzański, kuklik rozesłany, omieg kozłowiec. Rośliny te mają bardzo dobrze wykształcony system korzeniowy, dzięki któremu są silnie umocowane w ruchomym podłożu. Ich części nadziemne natomiast są zwykle delikatne, tworzą darnie i poduszki, których gałązki są odporne na przysypywanie kamieniami za sprawą posiadanej zdolności szybkiego wzrostu. Na starszych, a co za tym idzie - z reguły bardziej stabilnych usypiskach, na przykład na stożkach piargowych schodzących ze szczytów otaczających Czarny Staw i Morskie Oko, które zbudowane są z większych głazów, występuje wierzba wykrojona. Najstarsze piargi porasta kosodrzewina.
Gdy powrócimy na ścieżkę okalającą Morskie Oko, spotkamy skupienia ziołorośli tworzone przez wysokie (do 1,5 m) gatunki o okazałych kwiatostanach - kwitnącą różowo miłosnę górską, jasnożółty omieg górski, ciemiężycę zieloną, litwora arcydzięgiela i modrzyk górski o kwiatach ciemnoniebieskich. Zbiorowiska te rozwijają się w miejscach wilgotnych, na półkach skalnych, po których ścieka woda, lub w żlebach, którymi płyną potoki. Niższymi niż wymienione roślinami występującymi na siedlisku wilgotnym nad potokami są fiołek dwukwiatowy i słonecznica wąskolistna. Często widoczne są kępy wierzbówki kiprzycy - okazałej rośliny o różowych kwiatach skupionych w wysokie kwiatostany. Spośród krzewów występują tu wierzba śląska i dziki bez koralowy. Często spotykamy gatunki tworzące murawy piętra halnego na podłożu granitowym - sit skucinę i boimkę dwurzędową.Spacerując brzegiem Morskiego Oka, należy zwrócić uwagę na zwierzęta. Na limbach i kępach kosodrzewiny można zobaczyć żywiącą się nasionami orzechówkę. W wodzie widać pstrągi (często pokaźnych rozmiarów), ryby o charakterystycznie cętkowanym grzbiecie.
Powracamy do schroniska, gdzie możemy posilić się, a potem znaną nam już drogą wrócić na Polanę Włosienica. Jadąc do Zakopanego, podziwiamy barwne łąki i zarośla łęgowe nad brzegami potoków.
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |