Tyranozaur
Tyranozaur (Tyrannosaurus rex) to jeden z największych drapieżników lądowych dotychczas istniejących na ziemi. Odnalezione skamieniałości świadczą o tym, że mógł dorastać do 12 metrów długości, do 6 metrów wysokości, i mógł ważyć do 6 i pół tony.
Stożkowe, piłowane na brzegach zęby tyranozaura były przystosowane do chwytania i nadgryzania kawałów mięsa, które dinozaur następnie odrywał potężnym szarpnięciem głowy. Gdy któryś z jego zębów został wyłamany, to na jego miejsce szybko wyrastał nowy. Polował ale nie gardził też padliną. Jednorazowo mógł zjeść nawet 200 kg mięsa. Taki posiłek starczył mu wtedy na kilka dni.
Naukowcom nie udało się wyjaśnić, do czego tyranozaurowi mogły się przydawać bardzo krótkie, zaopatrzone w dwa palce przednie kończyny. Tyranozaur miał wielką głowę, krótką i muskularną szyję, bardzo muskularne tylne kończyny, stopy zaopatrzone w wielkie pazury. Tułów tego dinozaura był masywny, ale wiele kości było pustych w środku, co zmniejszało ich ciężar. Potężny, sztywny ogon stanowił przeciwwagę dla tułowia i wielkiej głowy. Skóra tyranozaura była pokryta okrągłymi łuskami.
Tyranozaury zamieszkiwały obszar dzisiejszej Ameryki Północnej. Żyły w okresie zwanym późna kreda, czyli mniej więcej od 68 do 65 milionów lat temu. Były jednymi z ostatnich dinozaurów i wyginęły podczas wielkiego wymierania, które zakończyło erę mezozoiczną.
Tyranozaur należy do rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia).
Naukowcy postanowili sprawdzić hipotezę, która głosiła, iż słynne drapieżne dinozaury nie wydawały odgłosów podobnych do dzisiejszych drapieżników.
W badaniach wzięto pod uwagę odgłosy wydawane przez żyjących współcześnie najbliższych krewnych dinozaurów , czyli ptaków oraz aligatorów i krokodyli. Wzięto również pod uwagę wielkość tyranozaurów oraz ich masę, gdyż te parametry wpływają na „ryk” zwierzęcia.
Rezultatem badania jest ciekawy i nietypowy odgłos, który został nagrany i opublikowany w sieci:
Największy z odkrytych dotąd tyranozaurów
Na szkielet największego z odkrytych dotąd tyranozaurów natrafiono w 1991 r. w Kanadzie. Odkryty osobnik Tyrannosaurus rex żył 66 mln lat temu. Nogi zwierzęcia sugerują, że za życia ważyło ponad 8800 kg. Szacuje się, że w chwili zgonu dinozaur ten miał niewiele ponad 30 lat. Jest to sporo, jak na ten gatunek, gdyż tyranozaury rosły szybko i umierały młodo. Życie największego tyranozaura było także brutalne. Na jego szkielecie widnieją liczne ślady odniesionych urazów, które wskazują, że miał m.in. złamania żeber czy zakażenie żuchwy. Na ogonie widać zaś coś, co wygląda na ślad po ugryzieniu innego dinozaura.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |