Guarana
Guarana - naturalna energia prosto z Amazonii
Guarana jest bardzo cenną rośliną stosowaną od setek lat. Dziś kojarzy nam się przede wszystkim z napojami energetycznymi, jednak warto poznać cały szereg właściwości jakie oferuje nam guarana, a dokładniej nasiona guarany.
Gaurana (Paulinia guarana lub Paullinia cupana) to roślina zwana również ciernioplątem lub osmętą, występuje głównie w Wenezueli oraz północnej części Brazylii - tereny dorzecza Amazonki i Pary. Mieszkańcom dorzecza Amazonki guarana znana była od wieków. Guarana odkryta została na przełomie XVIII wieku i nazwana na cześć niemieckiego lekarza Christiana Franza Paullini. Indiańskie plemiona, które zamieszkiwały tereny amazońskie od lat czerpały korzyści zdrowotne z tej egzotycznej rośliny. Z suszonych nasion i wody przyrządzali i spożywali gęstą papkę. Guarana nazywana była przez nich „darem od Boga” lub „eliksirem młodości”. Stosowali ją na gorączkę, ból głowy oraz na skurcze mięśni. Odkryli również, że ta magiczna roślina posiada właściwości energetyzujące i pobudzające. Wyizolowana z guarany przez niemieckiego botanika Teodora von Martiusa biała krystaliczna substancja o gorzkim smaku, zaczęła robić furorę w Europie dopiero, kiedy udowodniono, że wykazuje właściwości pobudzające, poprawiające nastrój i zwiększające koncentrację.
Guarana jest rośliną osiągającą wysokość do 12 m. Jej czerwone owoce rosną w kiściach, wewnątrz owoców znajdują się ciemnobrązowe ziarna, do złudzenia wyglądem i wielkością przypominające orzechy laskowe.
Owoce guarany zbierane są ręcznie. Proces wyłuskiwania nasion z owoców guarany poprzedza kilkudniowa fermentacja. Nasiona następnie są prażone i mielone na proszek. Postać proszku ułatwia przygotowanie tradycyjnych napojów. Można dodawać ją do wody lub soku. Aby zapewnić jednakowo równą zawartość kofeiny w różnych partiach surowca, przeprowadza się proces standaryzacji.
Informację o zawartości guarany oraz czystej kofeiny w produkcie powinniśmy znaleźć na etykiecie.
Dlaczego guarana jest lepsza od kawy?
Amerykańska Instytucja Rządowa ds. kontroli Artykułów Spożywczych i Lekarstw (FDA) uznała guaranę za substancję skuteczną, bezpieczną i, co warto podkreślić, nieuzależniającą. Dodaje ona organizmowi energii bez skutków ubocznych. Ekstrakt z nasion guarany zawiera około 4-6 % kofeiny, czyli więcej niż ziarna kawowca. Kofeina zawarta w guaranie wchłania się wolniej z przewodu pokarmowego. Dlatego jej działanie utrzymuje się od 6 do 7 godzin, czyli zdecydowanie dłużej od kofeiny zawartej w kawie. Działanie guarany nie powoduje tzw. „nerwowości i napięcia”. Guarana w znacznie mniejszym stopniu działa drażniąco na błonę śluzową żołądka i nie wypłukuje magnezu. To najsilniejszy naturalny środek spożywczy, który zawiera kofeinę i może być zamiennikiem porannej kawy. Jest jedną z nielicznych substancji dopuszczonych do obrotu i wykazujących silne działanie pobudzające.
Jakie wartości odżywcze, substancje aktywne, mikroelementy i witaminy kryje w sobie guarana?
Guarana to źródło minerałów i witamin oraz kwasów tłuszczowych, dlatego należy do kategorii tzw. SUPER FOOD - żywności o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych. W suchej masie nasion guarany znajduje się 11 % tłuszczu, 3 % białka i 9 % skrobi. Oprócz kofeiny są również: adenina, teobromina, teofilina, cholina, katechina, hipoksantyna, saponiny, witaminy z grupy B i witaminę
C oraz olejki eteryczne.
Właściwości prozdrowotne guarany
• pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu: w sposób naturalny podnosi nastrój, poprawia koncentrację i zapamiętywanie - posiada właściwości przeciwamnezyjne;
• zmniejsza uczucie znużenia i przemęczenia;
• ma właściwości antyoksydacyjne - wspomaga usuwanie wolnych rodników;
• stymuluje układu nerwowy;
• zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru - ma działanie antyagregacyjne podobnie jak aspiryna;
• poprawia wytrzymałość fizyczną oraz pomaga usunąć kwas mlekowy z mięśni;
• wspiera procesy regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym, a także w okresach rekonwalescencji po chorobach, operacjach;
• korzystnie wpływa przy wzdęciach, reguluje pracę jelit i częstość wypróżnień;
• poprawia odporność organizmu;
• zwiększa termogenezę ciała - proces wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała;
• spowalnia przedwczesne procesy starzenia, w walce ze zmarszczkami bywa porównywana z żeń-szeniem;
• ma zastosowanie przy leczeniu cellulitu;
• działa moczopędnie, pomaga oczyścić organizm i usprawnić układ moczowy;
• jest afrodyzjakiem – zwiększa libido;
• ma delikatne działanie przeciwbólowe;
• wspiera proces odchudzania zmniejszając uczucie głodu i pragnienia (dla uzyskania większego efektu, można pić guaranę połączoną z yerba mate);
• wspiera walkę z grzybami i bakteriami, skutecznie radzi sobie z bakteriami E. Coli.
Kofeina w guaranie jest dość istotna z punktu widzenia suplementacji sportowej przed treningami. Działa wspomagająco w spalaniu tłuszczu. Znacząco poprawia parametry wysiłkowe, z tego względu cieszy się zainteresowaniem sportowców wytrzymałościowych. Dodatkowo kofeina z teobrominą wspomaga usuwanie wody z organizmu, efekt diuretyczny pomaga w wyeksponowaniu mięśni, nadając sylwetce szczupły, atletyczny wygląd.
Zastosowanie w kuchni
Drobno zmielona guarana ma neutralny zapach i delikatnie gorzkawo-kwaśny smak. Guaranę możemy dodawać do musli, jogurtu, soku, koktajli, sałatek i kanapek. Dobrze smakuje dodana do soku z marchwi, jabłka i pomarańczy. Dodajemy około 1 łyżeczkę proszku guarany na szklankę napoju. Na pół godziny przed wysiłkiem fizycznym lub treningiem dodajemy 1-2 łyżeczki do szklanki z napojem - taki specyfik działa nawet do 6 godzin.
W Ameryce Łacińskiej guaranę stosuje się do przygotowania popularnego piwa guaranowego, a także do produkcji chleba, który jest trwalszy od tradycyjnego pieczywa.
Przepis na pyszny, energetyzujący koktajl borówkowy z guaraną
Jesteś zmęczony, senny? Zamiast pić kolejną kawę na pobudzenie, wypij nasz koktajl z guaraną.
Składniki:
• ½ szklanki borówek (lub zamiennie malin)
• ½ szklanki pulpy z mango
• 1 łyżeczka nasion chia
• garść jagód goji
• 1 łyżeczka mielonej guarany
• 1 szklanka wody niegazowanej
Całość wymieszaj w blenderze, a potem delektuj się wspaniałym smakiem i dawką energii. Najlepiej pić od razu po przygotowaniu. Na zdrowie i smacznego! :)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |